Medicii de la DENT ESTET 4 KIDS va raspund

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dr.EV spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralutzy_che

buna seara.
baietelul meu are 1 an 7 luni (mentionez ca nu l-am dus la stomatolog inca)si de pe la 8 luni trebuie sa-l tin mereu cu babetica, deoarece saliveaza excesiv si mereu se uda pe hainute. Medicul a spus ca eruptia dentara este de vina, desi cateva luni nu a mai iesit nici un dinte dar copilul saliva foarte mult. Ar putea exista o alta cauza sau simptomele eruptiei dentare se prelungesc atat de mult timpi?


Buna ziua!

Intr-adevar in timpul eruptiei dentare poate aparea o hipersalivatie, iar eruptia dintilor de lapte ar trebui sa se incheie mai tarziu, in jurul varstei de 2 ani si jumatate-3. Cel mai probabil copilul nu are o problema speciala. Pentru a va asigura insa ca totul este in ordine, va recomand o vizita la medicul stomatolog, utila de altfel si pentru sfaturi legate de alimentatie/igiena orala.
Toate cele bune!

Dr.Elena Vuzitas - Clinica Dentestet 4 Kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralutzy_che spune:


Va multumesc pentru raspuns.



Iaiu, mami de Alex (25.11.2009)
"Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia
Cum putem beneficia concret de reducerea de 10%?
A iulia , ca sa puteti beneficia de cei 10% reducere, mergeti pe pagina http://www.desprecopii.com/info.asp?id=3128 si printati bonul cu cod unic. Cu el mergeti la clinica!Sanatate si o zi cu soare va doresc!**************Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook
Noi mergem la clinica din mai si abia acum am aflat de reducerea de 10%. Se poate acorda retroactiv? Mai avem de lucru.DianaD www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Codrin are aproape 7 ani.Incisivii laterali superiori (nu stiu sigur daca asa se numesc) i-au cazut de vreo 3 luni dar inca nu au aparut cei definitivi...e vre-o problema?
Multumesc

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzutza2003 spune:

Buna ziua,

Fetitei mele i-au aparut cei 2 incisivi de jos la 4 luni jumatate, acum ea are 6 luni. Si doresc sa va intreb cand ar trebui sa ii administrez flour si sub ce forma?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.EV spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

Codrin are aproape 7 ani.Incisivii laterali superiori (nu stiu sigur daca asa se numesc) i-au cazut de vreo 3 luni dar inca nu au aparut cei definitivi...e vre-o problema?
Multumesc

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo


Buna ziua!

3 luni nu este un interval foarte mare. V-as recomanda, insa, un control stomatologic pentru a vedea daca nu cumva este o problema de spatiu.Este posibil ca dintii sa nu aiba suficient loc pe arcada si sa fie blocati in eruptie. De asemenea, se poate face o radiografie pentru a vedea exact situatia.
o zi buna!
Dr.Elena Vuzitas- Dent Estet 4 Kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.EV spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzutza2003

Buna ziua,

Fetitei mele i-au aparut cei 2 incisivi de jos la 4 luni jumatate, acum ea are 6 luni. Si doresc sa va intreb cand ar trebui sa ii administrez flour si sub ce forma?

Multumesc anticipat pentru raspuns!



Buna ziua!

In mod normal, suplimentele de flour ar trebui administrate inca de la nastere si pana la incheierea eruptiei dentare (pana la 12-14 ani), sub forma de tablete - Zymafluor. Doza potrivita pentru copilul dvs. este de 0,25 mg/zi. Tableta se poate dizolva in putina apa. Cand copilul va mai creste, tabetele trebuie supte.

Numai bine,
Dr.Elena Vuzitas- Dent Estet 4 Kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

multumesc mult pentru raspuns....

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzutza2003 spune:

Multumesc mult pentru raspunsul dvs.
Numai bine :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela20 spune:

Buna ziua,

Am un baietel de 9 ani, poarta aparat dentar de 1 an si jumatate (probleme de spatiu) si acum dna doctor ne-a recomandat inceperea unui tratament cu Zymafluor, 1mg , 1 pe zi. Mentionez ca in urma cu cinci luni a inceput un tratament de fluorizare cu gel, la cabinetul ei ( o data pe luna) pe care insa fiul meu nu il suporta, vomitand de fiecare data, in ciuda diferitelor arome pe care le-a incercat.
Din cate am citit, acest tratament cu Zymafluor trebuia inceput de la o varsta mult mai mica. Va fi eficient tratamentul daca il incepem acum sau e deja tarziu?
Multumesc anticipat pentru raspuns,
Adela


Mergi la inceput