Medicii de la DENT ESTET 4 KIDS va raspund

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:


Am fost la control si se impune purtarea aparatului, doar ca trebuie sa iasa si sa creasca suficient maselele de 6 ani. Vom reveni la vara-toamna pentru alt control.

Inca o data multumesc Dr Ev.!


blog magazin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Buna ziua.
Fetitei mea i-au aparut pete albe la baza dintiilor de sus de cand i-au iesit dintisorii si tin sa specific ca nu a pus gura pe biberon doar san a baut si totusi i-au iesit carii, dulciuri nu a mancat zicea ca sunt acre si totusi are carii. La recomandarea dr. a luat si zimaflor dar degeaba. Acum la aproape 6 ani i-au iesit maselutele , al treilea rad si am sigilat deja prima maseluta dar deja se vede la baza ei alb oare de ce? Sanatoasa este, antibiotic nu prea a avut ocazia sa ii dau , dulciuri numai de o vreme in coace mai mananca, cu biberonul nu bea, de ce tot ii iasa petele acelea care duc la carii?
Se schimba si a treilea rand de masele?
Va multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Onaca spune:

Buna ziua.
Fetitei mea i-au aparut pete albe la baza dintiilor de sus de cand i-au iesit dintisorii si tin sa specific ca nu a pus gura pe biberon doar san a baut si totusi i-au iesit carii, dulciuri nu a mancat zicea ca sunt acre si totusi are carii. La recomandarea dr. a luat si zimaflor dar degeaba. Acum la aproape 6 ani i-au iesit maselutele , al treilea rad si am sigilat deja prima maseluta dar deja se vede la baza ei alb oare de ce? Sanatoasa este, antibiotic nu prea a avut ocazia sa ii dau , dulciuri numai de o vreme in coace mai mananca, cu biberonul nu bea, de ce tot ii iasa petele acelea care duc la carii?
Se schimba si a treilea rand de masele?
Va multumim

Andrei-avem PAYPAL
Perlute Teodorei


In legatura cu petele albe aparute la baza dintilor de sus, cel mai probabil acestea sunt carii incipiente. Biberonul nu este cel vinovat de aparitia cariilor de biberon, ci continutul acestuia, adica laptele. Chiar daca a fost alaptata la san, laptele ramane pe dinti si treptat incepe formarea acestor carii. Daca igiena dentara este imbunatatita si periajul este efectuat corect pot fii stopate in evolutie, dar nu vor disparea.

Toate cele bune,
Dr.Carmen Onaca -DE4KIDS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dr.EV

Citat:
citat din mesajul lui kid

Recomandati sigilarea dintilor/maselelor la copii? Daca da, cam de la ce varsta?
Multumesc






Da, recomandam sigilarea dintilor, incepand cu varsta de 3-4 ani pentru dintii temporari si cu varsta de 6-7 ani pentru cei permanenti.
Numai bine,
Dr.Elena Vuzitas-DE4KIDS


In ce anume consta procedura si de ce o recomandati?
Se face pe dintii sanatosi sau si pe cei cariati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Da, si eu am auzit de acesta procedura si vrea mai multe amanunte!
In situatia fetei mele, daca de abia acum cresc cele definitive( de 6 ani) trebuie sa astept sa se termine cresterea? Acum sunt la baza gingiei.


blog magazin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Onaca spune:

In ce anume consta procedura si de ce o recomandati?
Se face pe dintii sanatosi sau si pe cei cariati?

Sigilarile se fac pe dinti sanatosi, pe cei cariti se pun obturatii.
Sigilarea este un procedeu neinvaziv. Nu se intervine cu freza pe suprafata dintelui. Procedeul este simplu, usor de acceptat de catre copii. Este recomandata pentru ca la copii este mult mai usor sa prevenim decat sa tratam. Sigilarea fiind metoda de electie in preventia afectiunii carioase.

Dr. Carmen Onaca - DE4KIDS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Onaca spune:

In situatia fetei mele, daca de abia acum cresc cele definitive( de 6 ani) trebuie sa astept sa se termine cresterea? Acum sunt la baza gingiei.

Molarul de 6 ani trebuie sigilat cat mai repede. El apare in spatele maselelor de lapte, o zona mai dificil de periat de catre copii. Dintii noi erupti nu sunt complet mineralizati, fiind, timp de un an, mai susceptibili atacului carios. Aceasta este perioada optima cand trebuie efectuata sigilarea.

Toate cele bune,
Dr. Carmen Onaca - DE4KIDS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dr.EV

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

un medic pediatru mi-a recomandat ca incepand cu varsta de 6 luni sa-i perii gingiile lui bebe. Ce parere aveti?Ce pasta de dinti recomandati in acest caz? Am intrebat medicul meu pediatru daca ii pot da bebelului inca de pe acum cu Flor Vigantoletten pt prevenirea cariilor dentare si nu a fost de acord cu acest lucru.
Si o ultima intrebare. Pt calmarea eruptiilor dentare ce recomandati? Dentinox?


In legatura cu igiena orala, inca de la nastere,gingiile bebelusului pot fi masate si sterse cu un tifon umed, iar la aparitia primilor dinti sunt recomandate periutele speciale (ex: tip degetar). Pentru copiii mai mari exista periute adaptate fiecarei categorii de varsta (pana la 2 ani, intre 2 si 6 ani ,etc)Similar exista si pasta de dinti cu continut de fluor adaptat varstei.Pastele pentru adulti nu sunt recomandate copiilor, mai ales celor mici, intrucat acestia de obicei inghit pasta in loc sa clateasca si sa scuipe excesul.
Pentru calmarea durerilor legate de eruptia dentara, puteti achizitiona de la farmacie geluri ce contin si un anestezic.(ex: Calgel)




Sa inteleg ca nu recomandati pana la aparitia dentitiei folosirea acelor periute speciale pentru gingii? Pana la folosirea periutei "pe deget" exista alte doua tipuri de periuta, pentru gingii,concepute si reomandate in functie de varsta. Ne indicati sa ramanem doar la varianta clasica, cu tifon???

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dr.C.Onaca

In situatia fetei mele, daca de abia acum cresc cele definitive( de 6 ani) trebuie sa astept sa se termine cresterea? Acum sunt la baza gingiei.

Molarul de 6 ani trebuie sigilat cat mai repede. El apare in spatele maselelor de lapte, o zona mai dificil de periat de catre copii. Dintii noi erupti nu sunt complet mineralizati, fiind, timp de un an, mai susceptibili atacului carios. Aceasta este perioada optima cand trebuie efectuata sigilarea.

Toate cele bune,
Dr. Carmen Onaca - DE4KIDS



Multumesc!! Ne programam si pentru asta!!



blog magazin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna

baietelului meu de 6 ani si 8 luni acum ii erup molarii din spate, toti 4, sa inteleg ca dupa ce sunt complet afara se sigileaza imediat ?

incisivii inferiori definitivi i-au erupt si ei insa incisivii de lapte nu se dau batuti si nu se misca, asa ca are doua seturi de incisivi paraleli acum. Este neaparata extractia celor de lapte chiar daca nu se misca? va avea nevoie de aparat dentar oare?

merci

lia

Mergi la inceput