Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihain2010

Eu am cumparat prepelite care teoretic aveau cam 6 saptamani. Acum au mai trecut aproape inca 2 saptamani si nimic.
Ac cumparat de la aceeasi persoana si mancare, pentru a introduce mancarea mea treptat.

Sunt curios daca stie cineva la cat timp de la cumpararea unor prepelite adulte si mutarea lor ar trebui sa inceapa sa se oua (desigur in conditiile in care nu exista alti factori de stres ci doar mutatul)?

Prepelite incep sa faca oua de prin ziua 45, am avut cazuri cand din ziua 41 am vazut ou la ele.
Daca sunt ouatoare ar trebui imediat sa vezi macar un ou si in maxinm 2 saptamani sa oua cam toate, bine in proportie de 80%. Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Cunosc problema la prepelitele proprii.
Ma refeream la cele cumparate/aduse din alta parte (nu din incubatie proprie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

salut. de ieri sunt si eu crescator de prepelite. mi-am adus primele 60 dintr-un lot de 100. pui de 2 saptamani.le-am pregatit o maternitate destul de maricica sa nu stea inghesuite. incalzirea cu un bec de 75.problema a fost ca azi noapte a fost o furtuna ingrozitoare si s-a luat curentul toata noaptea.mi-a fost frica ca le gasesc pe toate gramada(ca am citit pe aici ca se strang piramida sa se incalzeasca)le-am verificat toata noaptea cu lanterna. nu s-a intamplat nimic.din fericire sunt mai rezistente dacat am crezut.au trecut toate noaptea cu bine(pe intuneric si destul de rece). acuma sunt ok.
salutari la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La doua saptamani au deja pene sunt mai rezistente. Spor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Uraaa! Am luat azi primele 6 oua! Cam cate ar trebui sa iau pe zi de la 37 de gainuse?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai cf datelor tale de la 6 la 37 orice numar este posibil.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Nu exista vreo marja de genul: intre 20 si 37 de oua? Nu de alta dar sa stiu pe ce sa ma bazez cand vine careva sa cumpere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu exista garantii - doar constatari.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

La prepelitele tinere undeva la 85-90%.
Apoi scade treptat pe la 75-80%, 60-70%.
La cele de peste un an am undeva la 55-60%.

Nota: este vorba de custi doar cu prepelite, fara cucosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipin

Nu exista vreo marja de genul: intre 20 si 37 de oua? Nu de alta dar sa stiu pe ce sa ma bazez cand vine careva sa cumpere.



Daca sunt bine ingrijite s-ar putea sa ai zile in care sa aduni peste 37 de oua de la 37 de prepelite (teoretic maxim 74 practic undeva intre 40 si 45)

Mergi la inceput