Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bury30 spune:

va salut p toti!!!!
am inceput si eu aceasta "joaca". am luat oua pt incubator. am pus in jur d 160, si p 18.03, mi-au iesit 120 d puisori... an cumparat si 50 d prepelite sa-mi fac matca.... cred ca drumul cu masina le-a stresat rau.... arata cam nasol... sper sa isi revina in cateva zile....
oricum, ma bucur ca am cu cine discuta despre acest subiect...
o salut p liliana_28, de la ea am luat ouale....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipin

Cum e cel mai bine sa cumpar prepelite? Ma refer la raportul varsta/pret. La ce varsta sunt mai putin sensibile (mortalitate mai mica)? Am inteles ca pe la 2 saptamani mortalitatea este inca ridicata - asa este? Ar fi mai bine pe la 4 saptamani? Astept un raspuns cat mai repede!
Multumesc!

Cel mai bine se cumpara in functie de bani pe care ii ai si cate vrei. Cel mai bine e sa ii ai de mici pt ca invetii cu timpul despre ei, cat despre varsta este recomandat sa fie cat mai aproape de ouat. Eu am mortalitate sub 5% pana ajung la ouat, asta in cazul in care nu se intampla altceva mai ciudat, gen curent oprit sau reteta de hrana gresita. Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipin

Cum e cel mai bine sa cumpar prepelite? Ma refer la raportul varsta/pret. La ce varsta sunt mai putin sensibile (mortalitate mai mica)? Am inteles ca pe la 2 saptamani mortalitatea este inca ridicata - asa este? Ar fi mai bine pe la 4 saptamani? Astept un raspuns cat mai repede!
Multumesc!

Poti sa le achizitionezi de la varta de 2-3 sapt. deja sunt stabile. De invatat oricum inveti din mers. Intreaba pe aici...


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Referitor la mancare.
Am vazut ca si marius a avut probleme.
Sa va spun cum fac eu: cumpar o noua cantitate de mancare cand mai am din cea veche pentru cateva zile si le introduc mancarea noua treptat. Fac acest lucru chiar daca mancarea o iau de la aceeasi persoana (si intrucat el o prepara, teoretic e aceeasi reteta). In acest mod, chiar daca e ceva schimbat, introducand mancarea noua treptat, sper sa nu am probleme majore.
Acum probabil ca depinde si de cat de mare e greseala din reteta, dar oricum ar fi, cred ca o introducere treptata a noii mancari mai atenuiaza din eventualele probleme (introduc noua mancare 25 - 50 - 75 - 100%, in aprox. 5 zile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In cazul meu se greseste reteta complet. In septembrie anul trecut au facut mancare pentru purcei si au bagat-o in saci de mancare pt prepelita. Cand am desfacut sacul l-am dus inapoi. Si-au cerut scuze. Idioti! Acum pentru ca nu se prea gaseste srot de soia iarasi umbla la reteta. I-as schimba dar nu stiu cu cine.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Inainte de a-mi face cineva mancarea, cumparam ceva unguresc, BIOMIN parca, faina de la moara si amestecam acasa. Era cam 3 lei/kg, faina 0,8 - 0,9 lei/kg, iar in amestec ieseam pe la 1,8 lei/kg. Mai cumparam un fel ceva cu E, nu mai stiu exact si ambele au fost ok.
Acum daca s-a scumpit porumbul o fi ceva mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Daca umbli la reteta dar rezultatul final e ok (proteina, calciu....) nu cred sa fie probleme, mai ales daca o introduci treptat. Daca produci balarii e altceva.
Cel care imi face mie mancarea are un tabel simplu in excel, in care introduce materia prima, cu tot ce contine fiecare (absolut tot: proteina, calciu, aminoacizi, etc) si le regleaza din cantitati pana la final iese ce trebuie (de ex. cat din fiecare materie prima trebuie pus pentru 100 kg de produs finit).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vgm78 spune:

Nu am nici un fel de oua de vanzare. Nu mi s-a ouat nici una pana in prezent. hrana le dau furaj preparat pentru prepelite de la firma supervet, asta o gasesc la mine in oras. Am sa incerc alta mancare de la o ferma de gaini ouatoare. O fi la fel de buna? Mai trebuie adaugat ceva in plus. Cine e de pe langa barlad si ma poate ajuta cu furaj special pentru prepelite. Am inteles ca cei de la GMG au furaj bun, dar e departe de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

salut.
celor mai experimentati in domeniul asta o sa va prezint situatia mea poate imi dati un sfat. urmeaza sa-mi aduc si eu vreo 100 de prepelite. inca nu m-am hotarat unde sa le tin(tre sa aleg intre 3 locuri)o sa vb putin despre unul dintre ele unde in prima faza m-am gandit sa le tin dar am citit pe aici pe undeva ca nu e recomandat sa fie tinute impreuna cu alte animale.
cu ceva ani in urma am construit un grajd destul de mare pentru porci de vreo 100 mp, grajd care acuma nu-mi este plin la capacitate.are un hol si boxe pe o parte si pe alta.eu m-am gandit sa inchid doua boxe chiar la intrarea in grajd, rezultand o incapere de 2 pe 3,6 m. ce ziceti? pot sa tin eu prepelitele mele in incaperea aia. tin sa precizez ca grajdul este f bine aerisit deci nu am probleme cu mirosul. cam asta este nedumerirea mea in privinta locatiei. de aia as si vrea sa cunosc crescatori din zona mea. as vrea sa vizitez o "ferma" de prepelite poate asa imi mai clarific unele chestiuni cu care nu sunt chiar pus la punct.
in rest toate cele bune.
salutari la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bury30 spune:

pt filip.morar...
camera e suficient de mare... problema cu mirosul, nu ti-o pune, pt ca ele miros suficient de tare, cat sa-ti dea nasul p spate...
ideea e sa fie foarte bine izolata, atat termic, cat si fonic...
termic - pt ca iarna e bine sa le asiguri un 22-24g celsius
fonic- pt ca se streseaza imediat, si zgomotele produse de alte animale, le poate afecta, avand in cacest fel un randament scazut la ouat

Mergi la inceput