Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_laur14 spune:

VGM78 ce furaj le dai si de la ce magazin il cumperi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Am inteles, multumesc! Sper sa ma descurc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

SALUTARE,
Spuneti-mi daca este cineva din Bacau sau din apropiere care sa-mi vanda niste oua de incubatie, caut in disperare de 1 luna si toata lumea pe care o stiam eu ca ar avea prepelite, ba au plecat in strainatate, ba nu se mai ocupa cu asa ceva. Va rog din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annddrreea spune:

Aceasta intrebare este valabila si pentru zona Barladului, e mai aproape de mine. VGM78 ma poti ajuta cumva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

salut.cipik am vazut intr-un mesaj anterior, ziceai ca nu e recomandata plasa impletita. de ce? eu am folosit la o cusca plasa impletita de 1/1cm grosimea firului 1mm si mi se pare ok.intradevar ca din punct de vedere al construitului este mai dificil de lucrat cu plasa impletita(tre indoite capetele firelor sa nu se despleteasca). din punct de vedere a sanatatii prepelitelor nu vad cu ce le-ar deranja la picioare ca banuiesc ca la asta te referi tu cand zici ca nu e recomandata plasa impletita. daca sti mai multe despre asta zine si noua celor care nu stim.
in rest, toate cele bune.
ps: daca stiti crescatori de prepelite din zona maramures, salaj, satu mare, spunetimi de ei
salutari la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_laur14 spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=153838&REPLY_ID=6743414 Andreea eu am luat oua pentru clocitoare din barlad de la d-na Clisu tel 0335807252

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ABCDF spune:

eu sunt din podoleni jud neamt, oua pentru incubat iti pot oferi saptamana viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui filip.morar

salut.cipik am vazut intr-un mesaj anterior, ziceai ca nu e recomandata plasa impletita. de ce? eu am folosit la o cusca plasa impletita de 1/1cm grosimea firului 1mm si mi se pare ok.intradevar ca din punct de vedere al construitului este mai dificil de lucrat cu plasa impletita(tre indoite capetele firelor sa nu se despleteasca). din punct de vedere a sanatatii prepelitelor nu vad cu ce le-ar deranja la picioare ca banuiesc ca la asta te referi tu cand zici ca nu e recomandata plasa impletita. daca sti mai multe despre asta zine si noua celor care nu stim.
in rest, toate cele bune.
ps: daca stiti crescatori de prepelite din zona maramures, salaj, satu mare, spunetimi de ei
salutari la toata lumea

Problema cu plasa impletita este urmatoarea: nu curge oul la vale cum ar trebui si intre impleteli raman excremente care nu prea sunt bune la pasari. Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui filip.morar

salut.cipik am vazut intr-un mesaj anterior, ziceai ca nu e recomandata plasa impletita. de ce? eu am folosit la o cusca plasa impletita de 1/1cm grosimea firului 1mm si mi se pare ok.intradevar ca din punct de vedere al construitului este mai dificil de lucrat cu plasa impletita(tre indoite capetele firelor sa nu se despleteasca). din punct de vedere a sanatatii prepelitelor nu vad cu ce le-ar deranja la picioare ca banuiesc ca la asta te referi tu cand zici ca nu e recomandata plasa impletita. daca sti mai multe despre asta zine si noua celor care nu stim.
in rest, toate cele bune.
ps: daca stiti crescatori de prepelite din zona maramures, salaj, satu mare, spunetimi de ei
salutari la toata lumea

Eu sunt din Bihor, de ce intrebi?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipin spune:

Cum e cel mai bine sa cumpar prepelite? Ma refer la raportul varsta/pret. La ce varsta sunt mai putin sensibile (mortalitate mai mica)? Am inteles ca pe la 2 saptamani mortalitatea este inca ridicata - asa este? Ar fi mai bine pe la 4 saptamani? Astept un raspuns cat mai repede!
Multumesc!

Mergi la inceput