Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Hristos a inviat!

Multuemsc mult ida_rus pentru contact, voi incerca un telefon si va zic daca am gasit:-)

Se pare ca toata lumea e ocupata cu noii "locatari", va doresc spor si cat mai multe rezultate pozitive cu micutele zburatoare.

O primavara frumoasa,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Cu adevarat a inviat!

Sper sa-ti fie de folos si sa-ti iasa multe minuni cu ochi ;)
Merci pt gandurile bune, la fel ti doresc si eu.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Salutare,

Cata liniste pe forum ...
Se mai ocupa cineva de prepelite?
Cum va merge treaba?

Sa aveti spor la ele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klausmay spune:

Cred ca lumea e in concediu dar cu siguranta vom mai afla vesti cat de curand.Eu inca n-am inceput treaba (cu toate ca de mai bine de 1 an imi propusesem) dar sper sa incep anul acesta. Nu am gasit inca un spatiu propice. Noi stam la bloc si tot sper sa gasesc un garaj, ceva, prin vecinii care stau la curte...Multe salaturi Lilianei care a fost mereu draguta. Multe salutari tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Inseamna ca nu esti foarte hotarat. Ca daca erai, cu siguranta iti gaseai un spatiu perfect pt cresterea prepelitelor.
Bafta la ele pe cand vei incepe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klausmay spune:

Merci, dar sa nu crezi ca e asa usor sa gasesti un spatiu pt ele in conditiile in care locuiesc la bloc. Nu ma dau banii afara din casa pt a inchiria,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mirosul... si nu doar... nu cred ca e o solutie buna.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Ai dreptate, foarte complicat daca stai la bloc. Si daca ai avea toata ambitia, mirosul , galagia care o fac si dejectiile/furajul care ar trebui tot urcate/coborate, ti-ar face treaba aproape imposibila.
Am mai auzt de altii care zic ca tin prepelitele pe balcon, dar sincer nu-mi imaginez cum o fac (aici conteaza mult si numarul de capete detinute).
Iar ca sa iti inchiriezi ceva ... ti-ar fi foarte greu din prepelite sa scoti si chiria (cel putin in lunile de vara) iar iarna ar compensa faptul ca ar trebui sa incalzesti spatiul si tot greu ar fi.
Nu ar fi o varianta ceva prieten/cunostinta care sta la casa si ar fi dispus sa-ti dea in folosinta un spatiu? Vezi ... poate ai noroc ... si atunci ai putea sa incepi sa te ocupi de prepelite

Bafta la prepelitit ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Buna,
Ref prepelite la bloc: daca te ocupi de ele si nu ai multe (vreo 20 pt casa) merg tinute si in camara (cu conditia sa nu ai masculi si sa nu le spui la vecini ce faci )
In anii anteriori citisem de un caz in care cineva tinea 500 de prepelite intr-un apartament! :)
Totul se rezuma la : daca vrei....poti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Acum un an am luat cateva prepelite. Am zis ca de acum nu or sa prea mai oua si sa-mi iau unele tinere, ca nu ma vad in stare de clocitoare si ingrijit puisori mici, pt 25 de prepelite. Am luat puisori de trei saptamani, de la aceeasi persoana de la care le-am luat si pe cele de anul trecut. LE tin in aceleasi conditii si pe cele batrane si pe cele tinere, au mancare din belsug, zic eu ca si buna (IBNA Balotesti), cele batrane oua in continuare, dar cele tinere n-au facut niciun ou, desi au trecut doua luni si au acum 12 saptamani. Erau mici cand le-am luat si nu le-a controlat care sunt fete, care baieti, a zis ca de obicei procentul e de 50%. Eu ma gandesc acum sa nu fie numai baieti, dar nu stiu sa-i controlez. Am depistat doar unul, dupa cantecul specific, dar la restul nu-mi dau seama. M-am uitat si la cele batrane, unde stiu sigur care sunt fetele si care baietii, dar nu-mi dau seama de diferenta. Alt motiv poate sa mai fie, de nu oua?

Mergi la inceput