Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca's domnisoare ce sa-i faci? Ai rabdare isi revin ele.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Adita si eu cred ca isi vor reveni. Eu am observat la ale mele ca daca sunt stresate se vede cam in doua zile (2 zile inca oua bine) apoi scade brusc ouatul vreo 3-4 zile si apoi isi revin incet incet. Daca schimbarile stresante survin deci in decurs de o saptamana, eu cred ca e de inteles ca nu mai oua. Ale mele, dupa transportul de la Bucuresti (la achizitie) nu au ouat vreo 2 saptamani.

Marius tu mai ai prepelitele sau le-ai taiat acum iarna? Mi-am luat si eu incubator, are si suport de intoarcere (manual) pentru oua de prepelita, ai incubat vreodata pe suport? Astept niste oua de Faraon, destul de putine, in jur de 50 de bucati si n-as vrea sa dau buleala...



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

mie mi-e frica sa nu fi patit ceva cat au stat in frig. sau poate nu e doar stresul cu mutarea de acum o saptamana ci un stres continuu din cauza galagiei din casa. am inchis eu usa sa nu intre copiii, dar la noi e tot timpul harmalaie, se rade, se alearga pe scari, se topaie in paturi, se trantesc usi si jucarii...off, sa treaca gerul asta odata, sa le pot scoate din casa

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba da si galagia, miscarea duce la scadere sau chiar oprirea ouatului.
@Nu mai am prepelite de azi vara. Am lichidat. Am ramas cu experienta....

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

acum am alta intrebare. dupa 2 saptamani de la mutarea in casa, timp in care n-au facut niciun ou, au inceput si prepelitele mele sa oua din nou, dar foarte putin, maxim 5-6 oua pe zi, din 21 de prepelite. ce ma uimeste e ca oua numai prepelitele dintr-o jumatate a custii, celelalte fac un ou pe zi. care sa fie cauza? sunt impartite relativ egal (sunt 21 de fete si 4 baieti, deci intr-o jumatate de cusca e o fata in plus), mananca aceeasi mancare, au aceleasi conditii. daca de stres nu oua, au acelesi motive de stres si cele care oua si cele care nu. ce sa fie?

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inseamna ca isi revin treptat. Rabdare si nu le mai tot schimba conditiile in viitor daca nu mai vrei surprize din astea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

n-am ce face, le mai mut o data. abia astept sa se incalzeasca putin sa le scot din baie, ca miros destul de urat. si fac un praf... mi-am invatat lectia, iarna urmatoare nu le mai tin. cand se face frig le tai si iau primavara altele tinere.

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa e cand sunt crescute in conditii de bloc. Pasarile nu se cresc la bloc. Eu am construit special pentru ele cladirea termoizolata polistiren de 5 cm, gresie acoperis termoizolat cu vata minerala si ventilatie plus ventilator cu debit de inlocuire de 5 mc/minut. Iarna la un efectiv de 500 de pasari am avut 22 de grade fara sursa de incalzire iar afara erau minus 10 grade. Este greu vara nu iarna cu caldura dar am traversat cu bine mai multe veri. Sunt idei foarte bune pt climatizare chiar si aici am gasit excelente prin spate. Vara vanzarile de oua sunt extrem de reduse asa incat vara se sacrifica pasarile batrane (1 an) se lasa doar tineret pt productia din sept/oct. ca vara nu ai ce sa faci cu ouale.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si ca veni vorba cine imi vinde (pentru cineva nu pt mine) vreo 300 de pui in primavara asta? Cred ca voi avea un client.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Teoretic nu ai de unde sa stii cum vor fi de productive. Daca pasarea este sanatoasa teoretic nu vad de ce nu ar produce oua daca sunt respectate conditiile ei.
Iti recomand sa achizitionezi pui de la 2 sapt in sus.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput