Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Stau si ma gandesc ca daca cresc cateva pt oua, ce rost ar avea sa ma chinui daca am aceleasi conditii ca un crescator mai mare (tot in custi si tot cu mancare concentrata). Ideea era pt mine sa fie crescute un pic mai natural. Exista vreo diferenta? Ceilalti mai mari le mai adauga ceva in mancare?


Iulia, fa un exercitiu de imaginatie plecand de la faptul ca ele sunt pasari salbatice (adica pot zbura), unde traiesc dpdv al climei si cu ce se hranesc ele in mediul lor natural.

Ele sunt animale salbatice, traiesc intr-un climat clad si umed si se hranesc cu cereale SI insecte (de unde isi iau proteinele, mineralele si calciul).

Daca tu le lasi sa zburde prin ograda, vor zbura, daca le tii afara in Romania mai mult ca sigur vor crapa de frig iar daca le hranesti "taraneste" cu porumb le vei priva de proteine, minerale si calciu.

Mancarea "speciala" pe care le-o dam noi nu face decat sa mimeze hrana ideala pentru ele in natura: are cca 80% cereale iar proteinele sunt din srot de floarea soarelui si soia, la care se mai adauga calciu si alte minerale.

Am spus la un moment dat ca am dat-o in bara cu mancarea, desi era "pt prepelite outuoare", ele n-au facut oua, productia a scazut la 20% fata de normal, iar coaja oualor era atat de subtire incat se crapau la contactul cu podeaua custii. Daca vrei sa le cresti in astfel de conditii, ok, fa-o, dar fa-o ca un experiment si nu astepta rezultate.

La fel, prepelita nu oua ca gaina, in cuibar, pe ele unde le apuca acolo fac oul, este posibil sa cada closti pe mai multe aglomerari de oua sau sa nu cada closti deloc, iar cand vei strange ouale va trebui sa faci un fel de "Easter Egg Hunt"

Inclin sa cred ca de acum cateva zile cand ai intrebat prima data n-ai citit prea multe intre timp.



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Stau si ma gandesc ca daca cresc cateva pt oua, ce rost ar avea sa ma chinui daca am aceleasi conditii ca un crescator mai mare (tot in custi si tot cu mancare concentrata). Ideea era pt mine sa fie crescute un pic mai natural. Exista vreo diferenta? Ceilalti mai mari le mai adauga ceva in mancare?

Nu are relevanta daca este una, o suta, sau o mie de pasari. Atat pentru una, cat si pt o mie trebuie aceleasi conditii pe care ele, pasarile le pretind. Daca nu respecti aceste conditii rezultatele sunt previzibile. Adica nule.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

si eu am tot citit in speranta ca gasesc vreun mijloc de a le creste cat mai aproape de natural, dar am ajuns la concluzia ca nu prea am de ales, daca vreau oua de prepelita trebuie sa le cresc ca la avicola, inchise in custi si cu mancare speciala. cu mancarea mai am o nelamurire, le dam ce le dadea cel de la care le-am cumparat, nutret combinat pt prepelite ouatoare de la institutul de biologie si nutritie animala. auzisem ca astea ar fi mai naturale, dar dupa eticheta mie nu prea mi se pare. au cereale, srot soia M.G.(asta inseamna modificata genetic?), gluten, fosfat carbonat calciu, sare, aminoacizi, premix vitamino- mineral, antioxidant(etoxichin, bht bha. e ok, sau ar trebui sa caut altceva mai natural?

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

e distractie mare la noi cu prepelitele. uita copiii si de televizor, stau pe scaunele si se uita la prepelite. si toata ziua se duc sa vada daca au mai ouat, sa numere ouale, cateodata le curata petele, alteori le picteaza, ce sa zic, chiar distractie

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Adita unde tii prepelitele pan la urma? Ma bate gandul sa luam si noi cateva sa oua pt consumul familiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui adita

e distractie mare la noi cu prepelitele. uita copiii si de televizor, stau pe scaunele si se uita la prepelite. si toata ziua se duc sa vada daca au mai ouat, sa numere ouale, cateodata le curata petele, alteori le picteaza, ce sa zic, chiar distractie

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)



Dragii de ei!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

le tinem intr-o rulota, dar de cand cu gerul asta le-am bagat in casa, in baia de la mansarda, ca se facuse prea frig in rulota. si acum iar nu mai fac oua, desi au toate conditiile, mai bine se simteau in rulota, desi ajunsesera la temperaturi negative. am gasit ouale inghetate.

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Ma lamuriti si pe mine care poate fi problema, ca de o saptamana de cand le-am bagat in casa n-au facut nici macar un ou? afara, ca era de frig, si tot faceau macar 5 oua (am 21 de fete), acum nimic, nimic.mancarea nu le-am schimbat-o, am inchis usa cu cheia sa nu intre copiii peste ele sa le streseze, e cald, e lumina. care poate fi motivul?

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Schimbarea de mediu. Isi vor reveni treptat.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

le-am mai mutat noi si au facut mai putine oua in perioada aia, dar chiar nici un ou, de atatea zile, nu ma asteptam

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput