Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

dar nu miai zis de umezeala cata trebuie sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

fiecare incubator are propriul sistem de asigurare a umiditatii. Exista diferite metode aplicate in incubare de aceea orice as spune eu poate sa corespunda cu alte opinii sau nu.
Ideea de baza este sa ai apa tot timpul in serpentinele incubatorului.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

si banuiesc ca trebuie completat cu apa dupa un timp,ce apa pun calda sau rece?si acum vazand ca e destul de cald puii trebuie tinuti tot cu bec?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1 calduta
2 trebuie bec pt caldura in primul rand - depinde de temperatura ce o ai

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neneavictor spune:

Sa vedeti ce am patit - intr-o baterie aveam doi cocosei si noua fete. Baietii s-au batut intre ei si unul din ei sangereaza destul de abundent. Problema este ca acum toate pasarile il ciugulesc pe ranit si mi-e teama ca in ritmul asta va muri destul de rapid. Sa-l tai pentru a nu-l pierde sau sa mai astept poate se vindeca? S-a lovit cineva de aceasta situatie? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scoate-l urgent de acolo. Deja ajungi la canibalism. Da se renunta la el.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neneavictor spune:

Multumesc Marius - in urma sfatului tau, in urma cu aproximativ doua ore cocoselul a ajuns in supa. E bine sa stiu ce am de facut daca ma mai lovesc si pe viitor de astfel de probleme. Acum pe seara - un nou incident - o fata lasa capul pe spate si il misca apoi in toate partile in mod spasmotic - chiar are tendinta sa se dea peste cap, atat de mult isi inclina capul. Este vreo boala? Daca da, se vindeca? E vreo lipsa de vitamine? Eu le dau Polivit timp de o saptamana pe luna. te-ai mai lovit de astfel de prepelite "turbate"? Mentionez ca pasarea nu este agresiva cu celelalte prepelite, doar ca pare ca nu isi mai controleaza miscarile capului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poate a inghitit ceva stiu si eu? Daca nu sta pe picioare singura - asta e. Vei mai avea o pierdere. Sa o tai inainte de a muri ea. Dar urmareste-o daca se alimenteaza si daca bea singura.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neneavictor spune:

mda, am observat azi ca pasarea respectiva nu mai manca si numai bea. Slabise foarte mult si miscarile spasmodice ale capului incetau doar cand inchidea ochii. Asa ca azi a trebuit sa renunt la ea. Tot azi am gasit un ou care nu reusise sa iasa la marginea bateriei ciugulit. Practic pasarile ii mancasera continutul si nu am recuperat decat coaja. Cred ca este vorba de lipsa de calciu. Este asa? Daca da, imi poti recomanda un supliment de calciu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Faptul ca a ramas un ou si a fost ciugulit nu inseamna lipsa de calciu. Lipsa de calciu se vede pe coaja oualor acestea sunt albicioase sau moi.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput