Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

A scazut cu ceva productia - insa vara am redus oricum productia pentru ca nu am vanzari decat foarte slabe. Pe scurt am traversat si vara. Consumul de apa a crescut un pic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neneavictor spune:

Pana la urma am luat decizia de a cumpara un aer conditionat folosit (am gasit la cineva) pentru a nu chinui bietele pasari. sper sa le tin temperatura constant in jurul valorii de 24 grade. astazi le-am mutat provizoriu si m-am apucat sa le amenajez casuta: geam mare pt aerisire si am si compartimentat in doua incaperi: pe cea mica intentionez sa o folosesc ca matca. Tavanul il voi izola cu polistiren de 10 cm grosime iar peretii exterior cu polistiren de 5.Pe jos pun gresie. Pana luni sper sa am montat si aparatul de racire a aerului si sa aduc prepelitele la locul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acum 2 ani asa am proiectat si construit si eu cladirea. Extern polistiren de 5 la fundatie extern polistiren extrudat acoperisul este cu tabla cutata pe profil de lemn insa este dublu cu izolatie de vata minerala si ventilare naturala - adica intre vata minerala si tabla exista un spatiu de aprox 25 cm (asa am pus grinzile sa se aseze tabla pe ele si vata este intre grinzi) prin care aerul fierbinte de sub tabla se ridica (acoperisul este intr-o apa) asa incat acoperisul este Ok termic discutand. Am furat si eu ideea de la altii.

La interior - jos gresie peretii sunt insa doar tencuiti nu m-am chinuit mai mult de atat pentru ca nu vedeam rostul. Insa am ventilator intr-una din parti (pe latime sus care extrage aerul din interior si-l arunca la exterior. Capacitatea este de 25 mc/minut din cate retin insa il utilizez rar pentru ca usa are grilaj metalic pe care am imbracat plasa metalica cu ochi de 3 mm asa incat inchid doar grilajul vara - se formeaza curent de aer intre usa-geam-ventilator. Cladirea este in mijlocul gradinii unde am pomi deci nu este atat de cald ca si in oras de exemplu.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neneavictor spune:

Super! Casutele noastre seamana - si a mea este cu acoperisul de tabla tiglata si tot intr-o apa. Si tot in gradina langa pomi este amplasata! Inseamna ca te copiez - sper si la rezultat. La mine viitoarea mini - camera destinata matcii are 1.5X 2 m iar incaperea pasarilor adulte 1,5X 3,5 - zic eu ca e ok. Luni montez aerul c0onditionat si aduc pasarile "acasa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Buna seara. O intrebare, am o cusca de prepelite care imi fac dejectiile moi, cele de deasupra si de desupt fac normal, aceeasi mancare, tava de apa spalata zilnic, prepelitele oua normal sunt vioaie, ce sa fie????? Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Muta-le pe cele care fac mai moale jos. Ai productie pe ele? Poate sa le fie prea cald. Sunt cumva mai multe pe aceeasi suprafata?
Exista posibilitatea de a diminua scaunele moi - intreaba la veterinar dar nu antibiotice ci doar curative. Schimba apa mai des si ai grija sa nu fie prea rece. De asemenea apa sa nu tii in soare se cocleste.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Numarul de prepelite este acelasi in toate custile, apa se schimba zilnic, am o densitate pe cusca de 60 de prepelite pe m2. De out oua normal sunt vioaie, chiar nu imi explic, este cusca din mijlocul stivei. Multumesc pt sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

De regula cusca din mijloc este cea mai calda, deci si consumul de apa este mai mare. Daca dejectiile sunt doar putin moi, nu diareice, o solutie este scaderea numarului de pasari pe cusca respectiva si adaugarea de suplimente vitaminice in apa de baut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

salutare!in sfarsit pot sa ma laud ca am si eu prepelite ouatoare!de la 30 de femele adun zilnic cate 25-26 de oua,am adunat chiar si 28!dar vroiam sa stiu altceva,am cumparat o clocitoare de 70 de oua de gaina,cate oua de prepelita intra in ea si cata umiditate trebuie sa fie la ouale de prepelita?va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca intra 150 de oua.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput