Cresterea prepelitelor (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

si am mai observat ceva:la cocosi cand ii strangi de coada(umflatura)iese ca un fel de spuma alba,sau gresesc?aveai dreptate Marius,am 26 de cocosi si 27 de gaini si din astea oua 17-18,acum leam pus pe familii,sa vedem cate o sa oua.Mersi mult pt toate raspunsurile pe care ni leai dat,au fost fffffffffffffff utile si sper sami raspunzi la ce tiam scris acum.
O zi buna si bafta tuturor!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai daca e cocos scoate si el ce are in acest sens. Este Ok.
Formeaza-ti matca in functie de dorinta pt consum sau reproductie. Daca ai un numar redus de gaini pt reproductie nu are sens sa iti formezi baterii pentru ca devine nerentabil. Un incubator la o sarja de incubat merge cu 150 de oua in medie. Insa vechimea oualor pt incubat de la recoltare pana la inceperea incubarii nu trebuie sa depaseasca 5 zile. Ceea ce inseamna ca iti trebuie o medie de cel putin 20 de oua /zi bune de incubat. Insa productia de oua pt incubat trebuie sa fie mult mai mare macar 30 oua/zi pt ca nu toate ouale se preteaza pt incubat unele sunt albicioase, altele sunt mici altele prea mari altele sunt diforme deci cele care au aceste "defectiuni" se elimina din start de la reproductie dar se pot valorifica pt consum. Asa incat 20 oua/zi pt reproductie carora aspectului extern nu le poti reprosa nimic. Este bine sa fii cat mai riguros cu aceste aspecte pentru ca rata succesului poate sa se schimbe dramatic in sens negativ si asta va insemna in afara de bani irositi si timp irosit.
Daca nu ai aceasta acoperire in productie pt reproductie poti sa obtii oua de la tine si diferenta de la alti producatori. Exista insa un risc - facand aceste combinatii poti sa ramai cu intrebarea fara un raspuns care oua nu au fost tocmai bune ale tale sau ale celui de la care ai achizitionat prin completare? Decizia se poate lua daca ai si raspunsuri probabile.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

esti un domn,multumesc mult pt sfat.nu ma gandeam sa reproduc din ouale mele,dar ma gandeam sa mai cumpar cateva gainuse ca sa ajung la un nr rentabil de oua si apoi sa incep reproducere cu ouale mele.cam cat timp sa aiva gainusele pe care vreau sa le cumpar 2,3 sapt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Te referi la varsta prepelitei, la 2,3 saptamani nu se cunosc 100% cocosi de gainusi, mai bine sa aiba peste 4 saptamani. Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neneavictor spune:

Buna ziua,
Cum pot sa fac sa mentin temeratura in camera prepelitelor sub 28 grade celsius? Camera are 1x2 m patrati, am pus polistiren de 10 cm la acoperis si de 2 cm pe pereti. Am si un ventilator montat pentru a scoate aerul cald din camera insa, cu toate acestea, temperatura urca. In afara de a pune aer conditionat, se poate face ceva? Si temperatura de 28 grade este ok? Intreb deoarece le vad cum gafaie si tin pliscurile deschise. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihain2010

Intrucat pamantul era plin de apa am facut santuri in care am bagat tuburi de dren si peste ele piatra. Capatul unui astfel de tub (35 - 40 metri) l-am scos afara si de la el cu teava normala am adus aerul in incaperea in care tin prepelitele. Am mai pus un ventilator si gata.
Cred ca si cine are o fantana mai adanca poate baga o teava in ea, apoi adusa prin pamant pana unde e nevoie (prin pamant sau izolata). Astfel ai vara aer rece iar iarna cald (comparativ cu cel de afara). Este si mai umed.
Personal sunt foarte multumit. Nu mai am nevoie de aer conditionat, iar iarna incalzesc daca e nevoie aerul din dren, care are 8-9 grade, nu -10, -20 cat e afara.


Uite aici o super idee.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Ventilatorul e foarte bun, insa doar pentru a scoate aerul viciat. Daca nu ai o sursa de aer rece, in locul celui scos afara de ventilator va intra altul la temperatura de afara (cald sau rece dupa caz). Daca afara sunt 35 de grade, atunci aer de 35 de grade va intra si la prepelitele tale. Daca acum ai 28 de grade, ce vei face atunci iulie, august)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neneavictor spune:

Va multumesc pentru sfaturi: tocmai am venit de la prepelite (am aproape 50 si le tin intr-o magazie din BCA). Din nefericire solutia cu tevile in pamant nu o pot aplica datorita configurarii terenului. In aceste conditii cred ca singura solutie ramane aerul conditionat, in momentul in care temperatura va trece de 30 grade. In prezent se mentine constant la 28 dar ma tem pentru iulie-august. Credeti ca 28 grade este ok pt pasari? Sau este cam maximul pe care il tolereaza? Are cineva mai mult de 28-30 grade la prepelite?
Cu stima,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, am avut vara trecuta.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

marius: Ce faceau prepelitele la asa temperaturi? Mai mancau, mai faceau oua?
Te intreb deoarece eu am incercat sa le asigur un maxim 23 - 24 grade si era destul de greu (ventilatoarele isi luau zborul, la fel si contorul). Daca ar merge si mai mare temperatura, fara minusuri in productie/starea de sanatate a prepelitelor ar fi ok.

Mergi la inceput