ADD?

ADD? | Autor: carolinah

Link direct la acest mesaj

Scriu aici ultimul meu post de la "De ce nu scrie de pe tabla": http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=161505

pt ca acolo alunecase subiectul in alta directie si erau deja 21 de pagini.


Reiau subiectul. In unul din posturile mele de pe la pag 2 ziceam ca nu cred ca are deficit de atentie, dar mai studiind in ultimele zile pe net, dar si comportamentul ei la scoala, incep sa ma gandesc ca poate are varianta "fara atentie" a ADHD.

Adica nu se poate concentra mult la ceva ce nu-i place, in cazul asta scoala... Azi avea pe caietul de matematica un I si scria "... nu a scris inca de la inceputul orei". Deci nu se punea problema ca a scris prea incet... Am discutat calm cu ea incercand sa inteleg ce simte si ce face in ora. Mi-a zis ca Doamna scria pe tabla, iar ea se uita la tabla. Efectiv nu avea scris pe caiet nimic in afara de 2 numere. Am intrebat-o daca stie ce scria Doamna la tabla. A zis ca scria exercitii cu adunari si scaderi. (asta fac de vreo luna la scoala, ca si la teme.)

Si la teme acasa la mate face cam la fel. Poate sa se uite la temele alea si 3 ore fara sa faca absolut nimic, desi, repet, stie sa faca exercitii/probleme orice la mate...

Ati intalnit cazuri de copii/adulti cu ADD? daca da, cum se manifesta? ce ii defineste? ce ii ajuta?

sa fie ADD, sa nu fie?




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela_lz spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Din cate stiu eu simptomele trebuie sa fie prezente si acasa si la scoala. La voi inteleg ca problema este doar la scoala si fata nu are probleme sa-si faca lectiile si sa se concentreze acasa. Poate doamna invatatoare este mai plictisitoare si fata ta se plictiseste. Eu am mari probleme sa ma concentrez daca cineva e plictisitor, pur si simplu nu am rabdarea necesara. Atunci am 2 variante sa ma enervez sau sa ma deconectez. Varianta a 2-a este mai acceptabila social si de obicei o aleg pe asta.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Cum adica, daca doamna e plictisitoare copilul trebuie sa nu scrie, sa stea si sa se relaxeze? Pentru ce fel de viata ii pregatim, ca nu inteleg? Noi ii spunem sefului nostru, vezi ca nu imi place ce trebuie sa fac, asa ca ma deconectez acum? Imi pare rau, dar nu cred ca e OK. Copilul meu stie ca nu facem doar ce ne place. Unele lucruri trebuie facute pur si simplu, si cu asta basta. Scoala nu se negociaza. Desigur, poate pentru unii parinti scoala nu e atat de importanta...
Am si eu un elev la o clasa mica , preluata acum 2 saptamani, care face la fel. Am scris la tabla 2 exercitii, dupa ce mai intai am facut un joc si am cantat un cantecel, deci nici vorba sa fie frant de oboseala sau plictisit. Cand ceilalti copii au terminat de scris si aveau pe caiet o pagina si un pic, el avea doua randuri. Este bine asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Carolinah, a stat 3 ore langa un caiet de matematica si s-a uitat la/prin temele alea? Asa degeaba 3 ore?
Nu interb aiurea, dar genul asta de comportament ar trebui sa-ti dea de gandit. Un copil super-inteligent cum spui ca e ea, ar fi rezolvat toata plictiseala aia in viteza, numai ca sa scape de ea. Dar sa stai 3 ore degeaba, iti trebuie ceva rabdare! Are o problema de atitudine?
Si mai am nelamuriri. Are FB la toate materiile, dar la lucrari cum se comporta? Scrie dupa dictare in clasa la lucrari? rezolva exercitiile cand i se spune? Sau nu rezolva nici lucrarile in timp util?
Happines, sa inteleg ca esti cadru didactic. Copilul respectiv are o problema? Ai incercat sa schimbi ceva, sa vezi ce-o fi in capsorul lui de nu scrie? Undeva trebuie sa existe o cauza, o explicatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Prima problema e ca sunt al treilea profesor intr-un an scolar...Poate pur si simplu nu are chef sa asculte atatia oameni. Asta ar fi prima explicatie. A doua...El e foarte lent si scrie incet si incomplet la toate materiile. A treia...Nu invata foarte bine, adica notele sunt de S si B. Deci uneori poate e depasit de situatie.De aceea ma mir cand aud ca fetita lui Carolinah are doar note de FB. Nu pricep foarte bine cum reuseste sa ia FB, in conditiile in care nu scrie, nu face teme...Am inteles ca ii mai pune si cate un I pe caiet...Acele note raman asa, nu se aduna, nu conteaza?
Eu nu am intalnit la clasele mele un asemenea comportament pana la acest copil.Deocamdata il las sa se obisnuiasca cu mine, il ignor...Daca va continua sa nu scrie voi vedea ce metoda adopt, in niciun caz nu il fac de ras in fata celorlalti, dar nici nu ii incurajez comportamentul. Mie nu mi se pare normal ca un copil sa faca doar ce vrea el, nici acasa si nici la scoala. Viata e grea si facem uneori si ce nu ne place, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela_lz

, regret ca nu s-a rezolvat problema. Am urmarit cu atentie subiectul cu scrisul de pe tabla atunci cand l-ai deschis, iar mie solutia finala, aceea cu mutatul in 'banca de destepti', nu mi s-a parut potrivita si nici n-am crezut ca va avea rezultate pozitive pe termen lung.

Eu nu cred ca are ADD sau alta forma de ADHD. E posibil sa postezi, te rog, scanat sau foto, cateva exemple de lectii din clasa la romana si mate si cateva exemple de teme pentru acasa? O sa revin maine cu un raspuns mai lung.



Da, n-a functionat. Dimpotriva, acum se haraie cu baiatul ala, ca amandoi sunt caposi!
pana sa scanez sau sa pun poze, iti spun ca temele sunt cele obisnuite din manual: Maria are 235 mere, Ana are cu 202 mai mult, cate mere au impreauna. Sau 204+405= Asta fac de vreo luna si in clasa si la teme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Din cate stiu eu simptomele trebuie sa fie prezente si acasa si la scoala. La voi inteleg ca problema este doar la scoala si fata nu are probleme sa-si faca lectiile si sa se concentreze acasa. Poate doamna invatatoare este mai plictisitoare si fata ta se plictiseste. Eu am mari probleme sa ma concentrez daca cineva e plictisitor, pur si simplu nu am rabdarea necesara. Atunci am 2 variante sa ma enervez sau sa ma deconectez. Varianta a 2-a este mai acceptabila social si de obicei o aleg pe asta.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Pai se intampla si acasa la teme, mai ales la mate. Daca stau de capul ei la fiecare cifra, face. Daca nu, adio. Are zile cand face si singura, dar putine si mai ales cand i se pare interesant.

Eu inteleg ce zici tu cu deconectatul, e uman si firesc, dar e handicapant pt ea la scoala si in viata in general, cred.

Invatatoarea e super plictisitoare, ce sa zic, dar asa sunt programa si scoala romaneasca in general...



Editez sa spun ca nu fac temele cu ea in sine. Eu sunt acolo pt: hai scrie, hai unitati/zeci/sute, hai scrie intrebarea, te rog nu copia fiecare cuvant pe rand, ci cateva o propozitie/pana la virgula etc. Ea face tot, cap-coada, dar eu sunt cu refocusarea.

E teribil, teribil de plicticoooooooos. Clasa e 2-a e crunta din acest punct de vedere. Dar nici lucrurile grele nu-i plac, la trecerea peste ordin nu i-a placut deloc, dar a invatat intr-o singura dupa-amiaza cu taica-su! Rapid si eficient, a zburat apoi prin ele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui happiness

Am si eu un elev la o clasa mica , preluata acum 2 saptamani, care face la fel. Am scris la tabla 2 exercitii, dupa ce mai intai am facut un joc si am cantat un cantecel, deci nici vorba sa fie frant de oboseala sau plictisit. Cand ceilalti copii au terminat de scris si aveau pe caiet o pagina si un pic, el avea doua randuri. Este bine asa?


Nu e bine, dar ce solutie ai tu sa captivezi copilul ala? Cum il faci sa scrie? Iti pasa ca n-a scris sau iti pasa mai mult sa stie? Asta incerc si eu sa inteleg din partea Doamnei. Copilul meu stie, dar nu scrie in clasa, iar teme numai supravegheata de-aproape...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui happiness
Viata e grea si facem uneori si ce nu ne place, nu?


Da, este o lectie care trebuie sa o invete inca de la clasa I. Nu cumva sa scape vreunul si sa ajunga sa creada ca viata e frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bee

linah, a stat 3 ore langa un caiet de matematica si s-a uitat la/prin temele alea? Asa degeaba 3 ore?
Nu interb aiurea, dar genul asta de comportament ar trebui sa-ti dea de gandit. Un copil super-inteligent cum spui ca e ea, ar fi rezolvat toata plictiseala aia in viteza, numai ca sa scape de ea. Dar sa stai 3 ore degeaba, iti trebuie ceva rabdare! Are o problema de atitudine?
Si mai am nelamuriri. Are FB la toate materiile, dar la lucrari cum se comporta? Scrie dupa dictare in clasa la lucrari? rezolva exercitiile cand i se spune? Sau nu rezolva nici lucrarile in timp util?
Happines, sa inteleg ca esti cadru didactic. Copilul respectiv are o problema? Ai incercat sa schimbi ceva, sa vezi ce-o fi in capsorul lui de nu scrie? Undeva trebuie sa existe o cauza, o explicatie.

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)


Bee, ce numesti tu probleme de atitudine? Si, da, imi da de gandit, ca altfel nu scriam aici.

Ea nu face ceva ca sa scape, rapid. Ea e ceva de genul: nu fac ca poate nu mai trebuie...

Nu are probleme la teste, termina repede si cu FB. Scrie dictarile la clasa, nu s-a intamplat niciodata sa nu termine o dictare. Scrie cand e vb de test, acolo se concentreaza, n-am vazut evaluare neterminata. Numai ce se face/scrie in clasa de pe tabla sau individual (dar nu test/evaluare) sau teme acasa cand nu e supravegheata continuu.

Mergi la inceput