Masline la un an

Masline la un an | Autor: crocodilux

Link direct la acest mesaj

Fatei mele (un an si doua luni) ii plac maslinele. Sa-i dau? Sunt periculoase? Cate pot sa-i dau?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si fetei mele ii placeau (si inca sunt printre alimentele favorite) ! Tin minte ca radeam cu sotul ca fii-mea nu vroia deloc sa se diversifice cu piureuri si supici, in schimb daca-i dadeai cascaval / sunca / masline le-ar fi mancat fara sa respire

Eu nu stiu sa fie periculoase, de-aia i-am dat, dar in principiu stiu ca favorizeaza constipatia, asa ca atentie.
Prea multe n-ar fi indicat sa-i dai, pt ca sunt totusi pline de conservanti si antioxidanti, unele sunt foarte sarate ... De preferinta alege masline dietetice, si evident grija mare la samburi !

*****************************
18+
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetita mea mananca masline de la cca. 11 luni. Ii plac si nu vad de ce sa nu ii dau. Le cumpar pe cele nesarate si i le tai felii (acum le mananca si normal ca a invatat sa scoata samburele).



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Si fetitei mele(18 luni) ii plac, initial a gustat una sarata si nu dorea sa-i mai dea drumul, eu eram crizata ca era mai mica maslina cu sambure etc...ea relaxata, o tinea in pumnul ei micut si nu vroia sa-i dea drumul. De atunci ii iau masline mari dietetice, cateodata le tai feliute dar ei ii place sa muste din ele si stau langa ea si dupa ce a muscat de 2 ori ii dau alta la schimb...si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

fara samburi, da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

atentie, nu toate sortimentele de masline sunt ok. mai degraba ar trebui sa spun ca nu toti producatorii/importatorii sunt ok.

de ce spun asta ? finul parintilor mei lucreaza la ITM si acum cativa ani a fost in inspectie la o firma din Ploiesti, care importa masline vrac si le ambaleaza in cutii de diferite gramaje.

el mi-a spus ca a constatat "cu oroare" faptul ca maslinele negre erau vopsite, mai exact li se accentua culoarea si stralucirea intr-o saramura in care se punea un colorant. in plus, vecinii din zona unde isi desfasura activitatea aceasta firma au facut zeci de reclamatii, din cauza solutiilor deversate in sistemul de canalizare, lor li se inundau canalizarile si toaletele cu acea zeama colorata in care erau vopsite maslinele. chiar daca acel colorant era poate alimentar, nu mi se pare normala o astfel de procedura, practic acele masline erau "cosmetizate" pentru a fi vandute rapid si cu profit.

finul parintilor mei este un om absolut integru si serios, nu pun la indoiala deloc cele relatate. ba chiar el a cerut detalii de la muncitorii din fabricuta respectiva, pentru ca nici lui nu-i venea sa-si creada ochilor cand a vazut tot procesul de "cosmetizare".

acum nu vreau sa intelegeti si sa generalizati la modul ca toate maslinele negre de la noi sunt vopsite. cu siguranta sunt destule sortimente fara "cosmetizare".

probabil ca cele mai ieftine masline negre sunt si cele mai "suspecte" din acest punct de vedere, altfel nu-mi explic cum in vitrina de la Carrefour sunt cel putin 6-7 sortimente de masline negre, cu preturi incepand de la 10 ron/kg, ajungand si la 27,5/ kg. cam mare diferenta, nu-i asa ? da, unele arata bine si altele sunt probabil calitatea a III-a, insa conteaza probabil si modul in care au fost procesate.

poate ar fi mai prudent sa consumam masline verzi, macar acestea nu pot fi vopsite.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Si eu citisem pe undeva ca maslinele in general sunt verzi..pt a se ajunge la culoarea neagra trec prin diverite procese..nu tocmai "sanatoase"..eu nu stiu daca e asa sau nu dar ador maslinele...inca n-am dat la copil pt ca e inca micut (9 luni si 3 saptamani),dar cu siguranta am sa ii dau din cele ff putin sarate si fara samburi..eu de regula cumpar masline fara samburi..Si maslinele verzi au un gust excelent si pot spune ca imi plac chiar mai mult ca cele negre..asa ca daca vreodata as afla cu siguranta ca cele negre sunt "vopsite"..as inceta sa mai consum..pana atunci insa...LE ADOR!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Culmea este ca mie imi plac maslinele acelea sarate si AMARE, cum erau in copilaria noastra, si un pic posmagite, nu pot sa le sufar pe cele mari si umflate (am auzit ca artificial, fiind tinute in apa ca sa atarne mai greu), mi se pare ca n-au nici un gust !

Cele verzi nu prea-mi plac, iar din cele negre am descoperit unele de la DEFNE, ambalate in cutii mici din plastic, pe care scrie "innegrite prin oxidare"; nu stiu daca e un procedeu sanatos ... Corina, daca stii mai multe amanunte, cum am putea sa depistam maslinele vopsite, spune-ne si noua, ca de cele mai multe ori le cumperi de la supermarket si nu poti citi nici o eticheta, ca n-ai de unde !

*****************************
18+
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui crocodilux

Fatei mele (un an si doua luni) ii plac maslinele. Sa-i dau? Sunt periculoase? Cate pot sa-i dau?



Copii nu ar trebui sa manance alte masline decat cele naturale, eventual Kalamatha. Se gasesc in Hipermarket la borcan.
Si mai sigur ar fi maslinele bio, dar si mai scumpe. Astea se gasesc la magazine online sau magazine naturiste.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Maslinele sunt verzi. ca sa ajunga negre trebuie "cosmetizate"... altfel nu se poate!
Al meu baiat mananca de zici ca e facut in maslin! Mie nu imi placeau, abia cand l-am vazut pe el cu cata pofta mananca am inceput sa mananc si eu! La 32 de ani ... Culmea e ca nu imi plac nici Kalamatha, nici maslinele din Grecia...mie imi plac cosmetizatele noastre, ale nesarate, cat mai mari si mai ... pleca sa mananc o maslina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui crocodilux

Fatei mele (un an si doua luni) ii plac maslinele. Sa-i dau? Sunt periculoase? Cate pot sa-i dau?

Daca ne luam dupa medici, nu e voie. Da' incearca sa-i iei copilului mancarea din mana...
Da, ii poti da, dar, te rog, fiind atat de mica, da-i-le fara samburi! Si nu exagera, pt ca intr-adevar, constipa.

Si fi-mea ar manca toata ziua, daca as lasa-o.

Mergi la inceput