ISOPRINOSINE - ce stiti despre el...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Zina,nu vad unde vezi tu zeflemeli in postarea mea,a propos ai citit-o sau ai vazut userul si deja tzi-ai aruncat veninul?

Inainte de a da asemnea raspunsuri-pe care te-am si rugat sa nu le dai,citeste,sau macar nu mai da replica aiurea!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Daca nu vrei replici, nu intra la subiectul meu. Pot da cate replici doresc, asa cum tu poti intra la orice subiect vrei tu. Nu da mesaje aiurea, ca mai apoi sa ceri sa nu ti se raspunda.
Da, acum in momentul de fata chiar am venin, pentru ca si tu fiind femeie, nu poti intelege o mama care chiar este destul de ingrijorata pentru puiul ei. Daca nu ai ce scrie la intrebarea care am pus-o, nu vad de ce mai intri pe subiect, doar ca sa aprobi ce scrie altul (ca de fapt, postarea ta era o aprobare a ceea ce-a scris Denizel, nu altceva).
Te rog sa ma lasi in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da' mai departe ai citit?

Stii daca eram singura care scria off topic(dupa parerea ta bineintzeles)ai fi putut spune ca am ceva cu tine!

Atita timp cit voi considera ca e aproape un abuz medicamentos voi interveni la fiecare subiect al tau!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Daca tu spui ca este un abuz medicamentos, atunci iti dau nr.de telefon al pediatrei si cearta-te cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

daca va mai doriti discutia,lasati platitul politelor si postati strict la subiect.toate interventiile off-topic vor fi sterse fara explicatii.merci pentru intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zina

Lia, trebuia sa spui asta atunci cand ai vazut ca se posteaza pe langa subiect de la bun inceput. Asta am cerut si eu, sa se raspunda la subiect.

uite cum e.postarile nu le observam intotdeauna in primele 2 min. de cand au fost postate.daca nu reusiti sa postati respectand regulamentul,veti ajunge probabil in situatia cumva neplacuta de a posta cu moderare permanenta(a se intelege ca e vorba de faptul ca pana un moderator nu citeste si nu accepta postul,acesta nu poate fi citit de ceilalti membri-ca primele posturi ale membrilor noi),ca sa avem convingerea ca nu ne scapa nici un post.sigur ca e alegerea fiecarui participant la discutii daca isi doreste moderare permanenta sau vrea sa posteze in mod normal.
o zi placuta,ma astept ca din acest moment sa postati strict la subiect,in conformitate cu regulamentul forumului,cu care implicit sunteti de acord din momentul in care ati devenit membre ale acestei comunitati.pentru polite/rafuieli/discutii cu caracter personal,va sugerez mesajele private,in mod ideal tot in conformitate cu regulamentul.merci pentru intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Hai mai, Zina... nu ziceai ca pana si IDR i l-ai facut? Deci, l=ai purtat ceva pe la medici.
Plus ca atunci cand te plangeai ca nu e bine, problema era ca isi dregea glasul de 3 ori pe zi :).
Iar acum esti speriata si cu ditai reteta pe birou fiindca tuseste o data sau de 2 ori pe zi...

Parerea mea e ca nu a avut nimic copilul, ca radiografia a fost prost facuta si a dat nastere interpretarilor alea.
Este o "problema" cu secretiile alea, care ar trebui fluidizate cumva (de aia iti ziceam de siropul de ridiche), dar in nici un caz nu le va fluidiza Isoprinosine-ul.

Daca intr-adevar tusea ar fi fost data de pneumonie (asa cum a zis medicul pneumolog), i-ar fi trecut de la ultimul tratamenent, zic eu.

Sau poate ca nu i-a trecut pentru ca nu ai urmat tratamentul prescris de medic, i-ai scos si reintrodus medicamentele in functie de cum ai crezut tu ca e bine.
Ori crezi ca are pneumonie si administrezi tot tratamentul prescris de medic, ori crezi ca nu are, te multumesti ca ia in sfarsit antibiotic si altceva nu mai dai copilului.

Na, se poate ca eu sa spun tampenii, iar copilul sa aiba intr-adevar probleme, caz in care imi cer de pe-acuma scuze.
De fapt, singurul motiv pentru care cred ca baietelul nu are nimic e lipsa simptomelor si starea asta de panica pe care o ai din orice nimic, incepand cu dresul glasului/tusit o data pe zi si terminand cu tipul invelitorii pentru noapte .


Multa sanatate celui mic!!




~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Denizel, ca sa ne intelegem si sa nu mai creez confuzii, spun asa: de la ultimul tratament care l-am incheiat aseara, baietelul meu nu mai tuseste, tratament pe care normal ca i l-am dat conform retetei (nu i-am scos nimic de-aici, asa ca am vrut eu): cefort, genta, dexa pe vena 5 zile, cu ventolin spray, apoi inca 5 zile cedax pe gura. Pana la acest tratament, copilul a tusit din decembrie, acum in data de 5 martie, noaptea, a facut febra si a inceput sa tuseasca neintrerupt, foarte urat, de l-am dus la urgenta. Pana atunci, cum am mai spus, nu i-am dat nimic, in afara de 5 zile iarasi de antibiotic (care nu a mers, se vede treaba), cu aproximativ 3 saptamani inainte de diagnosticul de pneumonie (cand facuse iarasi febra si avea o stare foarte rea - a fost vazut de pediatru si atunci si si in cele 3 luni de zile, cand spunea ca nu are nimic).
Nu poti spune ca baietelul nu a avut nimic, cand a trebuit sa-l duc la urgenta noaptea si au vrut sa-l interneze, dar am plecat pe semnatura. Si nici dupa ce vedeai radiografia, interpretata de pneumolog. Radiografia a fost facuta bine, iti garantez asta.
Ca acum i-a trecut, este altceva, ca acum mai tuseste de 2-3 ori/zi este altceva, dar uite ca si acum i s-a mai prescris ceea ce-am scris. Aici eram eu nedumerita cu reteta, daca i-a trecut, de ce ii mai da atatea in continuare? (aerosoli cu ventoli, aerosoli cu adrenalina, flixotide, singulair, eurespal sirop si isoprinosine). Cam asta este. Reteta a fost data ieri, la consult, si aseara i-am dat numai siropelul si singulair-ul, ca m-am speriat de celelalte, adica sunt prea multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Denizel, am uitat de IDR. I-a fost facut acasa, nu l-am mai dus pe sectie, si a fost negativ. Ne-am gandit la toate prostiile, datorita tusei, si mai ales stiind ca bona a avut tbc mai demult (stim ca nu era acum pericol, dar am vrut sa stam linistiti la capitolul asta). Testul i l-a interpretat tot acea pneumoloaga, in ziua cand a facut si radiografia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Zina, te inteleg, esti panicata, RAU, nu gluma, dar cum ti-am mai spus de multe ori, incearca sa te mai si relaxezi.Ti-a spus-o si tatal tau, medic de meserie, din cate tin eu minte.
Daca ai schimbat pediatrul, atunci asculta sfatul ultimului medic.
Daca ai dubii, nu mai merge prin mai multi medici, cel mai probabil nu vei primi doua retete identice, si te vei stresa mai mult.
Copilul A INTRAT IN COLECTIVITATE.
Este adevarat, fiecare reactioneaza diferit dar este de asteptat atunci cand este in colectivitate sa culeaga cate ceva, mai mult sau mai putin.
Din ce te-am citit, pana acum, nu mi se pare ca puiul tau este grav.E o tuse ramasa dupa o raceala, posibil si o pneumonie cum a fost diagnosticat, dar nu atat de grav incat sa iti canalizezi toate gandurile asupra a ceea ce ar putea avea grav.
E normal, esti mama, fiecare mama sunt convinsa ca o macina orice muc al copilului, dar sunt alte cai/metode de a rezolva problemele/ panica/ stresul privind boala copilului.
Daca medicul a prescris reteta, ai incredere in medic, mergi pe mana lui.
Pe forum gasesti pareri diferite(ceea ce este si absolut normal) datorita faptului ca fiecare copil reactioneaza diferit la acelasi virus si la acelasi tratament, ca fiecare mamica reactioneaza diferit, si tot asa.
Si apoi sunt unele medicamente care nu isi fac efectul imediat, poate dupa multe zile de administrare, sau chiar luni.
Incearca o schimbare de atitudine/mediu, priveste putin cu alti ochii aceasta perioada de "boala" a copilului si cu siguranta te vei relaxa putin.
Gandeste-te, acum vine caldura, se cam termina virozele/pneumoniile/etc, dar incep din nou in oct-nov.

Offtopic: Si eu am o gradina de "morcovi" acum, de 2 zile, urmeaza sa imi operez luni baiatul(marti deja plecam acasa), o operatie simpla, dar ma roade, sunt mama, dar incerc sa ascult sfatul medicilor si sa ma relaxex, vazand ca toata lumea din jur imi spune ca e usor, ca va trece cu bine si sa nu ii transmit absolut deloc copilului teama si nesigurantza mea.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare.
Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul.
Daca va fi sa plangi, plange de bucurie.
Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, fura o sarutare.
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica.
Daca va fi sa simti foame, simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti in fiecare zi...”
Pablo Neruda.


sa il ajutam pe Bibi


Faceti shopping- ajutati copii speciali


Poze Mos Craciun DC

Mergi la inceput