cerclajul

cerclajul | Autor: ana_micutz

Link direct la acest mesaj

cine a mai facut cerclaj?doare?a reusit sa aj ku sacina la sfarsir datorita lui?cand vi s a recomandat cerclajul???ms mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sophie76 spune:

Draga Ana,cerclajul te poate ajuta daca riscul in sarcina este datorita colului scurt. Cerclajul clasic se face sub anestezie deci nu doare, este o interventie de scurta durata si necesita o spitalizare minima, 1 zi. Vezi ca exista si posibilitatea montarii unor cerclaje de silicon ,asa numitele cerclaje Pessar, acestea se monteaza f simplu in cadrul unui control la cabinetul medical de catre medicul tau, procedura este de ffff scurta durata si nedureroasa. Eu am avut asa ceva si pot sa spun ca e singurul care m a ajutat sa duc sarcina la termen.Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micutz spune:

merci mult de info.eu am colul de 3,9.doar ca am contrctii nedureroase care pot deskide colul si de asta am intrebat.eu sunt in 20a sapt si nu stiu daca se mai fc cerclaj akum.sper sa nu se deschida.ma bukur k ai dus sarcina pana la capat.dar ce pb ai avut?pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxie24rop spune:

Ana, eu am facut cerclaj in a treia luna de sarcina, la ''porunca'' doctorului, fiindca nu aveam colul inchis. N-a durut, fiindca m-au anesteziat total, dar dupa anestezie mi-a fost rau de la coctailul ala al lor. Mi-a trecut greata in vreo cateva ore si apoi am fost in regula. Am stat in spital vreo 4-5 zile (ca nu mai stiu exact), apoi in concediu medical vreo 2 saptamani si m-am intors la lucru. Am intrat in prenatal numai cu o luna inainte sa nasc. Asa ca, nu te speria..daca trebuie sa-l faci, fa-l, si asculta de medic (daca e unul bun). Daca nu esti sigura, mai cere si o alta parere.

Spor si sanatate multa!

Mergi la inceput