Fara sare- doar condimente din plante

Fara sare- doar condimente din plante | Autor: kariguld

Link direct la acest mesaj

as vrea sa-mi impartasiti din experientele voastre. daca cumva gatiti fara sare. ce anume condimente folositi. condimente din plante, ierburi mai precis.

la felurile de carne -curcan, pui, peste- ce ierburi se potrivesc cel mai bine? ceva ce le aromeaza si le da putin gust.

multumesc ptr raspunsuri!

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori









Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Kari
eu am la cutie in congelator un amestec verde: marar, frunze de patrunjel + telina, astea luate din piata, la care am adaugat oregano din plic si busuioc.
Aromatizez carnurile amintite de tine si mai pun usturoi sau ceapa, dupa gust. Sare folosim putin spre deloc, eu uit sa pun sare cand fac mancare si de lene, o mancam asa
La mine conteaza sa fie usturoi pe carnita

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Eu gatesc cu extrem de putina sare, in s chimb nu lipsesc condimnetele.
Imi place rozmarinul la pui/curcan.ii da o aroma deosebita.Cand fac friptura la tava adaug si ienibahar(pui/porc/curcan).
Cimbrul la porc.
Sofranul in pilaf/orez cu legume.
USTUROIUL este pe primul loc
La pastele/orezul cu lapte adaug mereu esenta rom si coaja de portocala rasa.

Si multe altele dar astea sunt preferatele mele.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare.
Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul.
Daca va fi sa plangi, plange de bucurie.
Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, fura o sarutare.
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica.
Daca va fi sa simti foame, simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti in fiecare zi...”
Pablo Neruda.


sa il ajutam pe Bibi


Faceti shopping- ajutati copii speciali


Poze Mos Craciun DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

daca e dupa mine, pot manca fara sare, asa m-am obisnuit de mica, in mancarea ce o gatesc eu sotul de ex isi toarna sare, piper, chilli, otet, de zici ca n-are nici un gust. Copiii mei o mananca asa cum o fac si zic ca e delicioasa. Sotul a fost crescut mancand foarte sarat si el si-o "drege" la maxim.

daca ai interdictie la sare poti sa gatesti cu plante foarte aromate, care contin uleiuri, gen cimbru, nucsoara, piper, leustean, marar, rozmarin, busuioc, menta. Cu multa ceapa, usturoi sa pui carnea la fragezit si aromat, plus busuioc, rozmarin, cateva ore sau de pe o zi pe alta.

in general daca suporti chilli iarasi nu mai prea ai nevoie de sare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

in general gateam cu putina sare. dar de cand cu tratamentul si intredictia la sare, am gatit fara sare deloc. e bine ca n-am primit nemultumiri de la copii. sotul s-a supus orbeste!

si ma gandesc ca e mai benefic sa scot sarea de tot din alimentatie. asa ca, ma reorientez spre ierburi si plante aromate la gatit.

edit, ca sa spun ca tocmai ce am pus la fiert in aparatul cu aburi o bucata de peste somon cu rozmarin si usturoi....miroase super.
*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Kari trebuie sa stii ca si usturoiul, patrunjelul si rosiile contin f multa sare. Daca esti pe cortizon evita-le cat poti (total usturoiul) daca vrei sa nu te umflii ca un balon. Eu am aflat pe pielea mea asta (adica atunci cand statea sa crape )
Altfel de principiu eu folosesc asa:
- rozmarin la la peste
- cimbrisor salbatic la pui
- tarhon la vita


http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Kari trebuie sa stii ca si usturoiul, patrunjelul si rosiile contin f multa sare. Daca esti pe cortizon evita-le cat poti (total usturoiul) daca vrei sa nu te umflii ca un balon. Eu am aflat pe pielea mea asta (adica atunci cand statea sa crape )
Altfel de principiu eu folosesc asa:
- rozmarin la la peste
- cimbrisor salbatic la pui
- tarhon la vita


http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!


da? de fapt stiu ca si legumele contin un procent de sare...acuma usturoiul e fiert, sper ca merge. mai am doua zile de cortizon...

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Nu vreau sa te sperii dar eu m-am umflat si dupa ce am terminat tratamentul (stii ca nu se elimina imediat tot cortizonul).
Asa ca mai subtire cu usturoiul

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Nu vreau sa te sperii dar eu m-am umflat si dupa ce am terminat tratamentul (stii ca nu se elimina imediat tot cortizonul).
Asa ca mai subtire cu usturoiul

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!


of Got! eu deja am experimentat multe efecte secundare....sper sa scap si sa nu ma fac cat o bila mare

pot sa te intreb, daca ai idee, cam cat mai dureaza pana se elimina, dupa incetarea tratamentului? danke!

a, sa nu uit, foarte bun a fost pestele. legumele le-am facut cu marar si patrunjel....
deci, e buna si gustoasa mancarea fara sare!

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

depinde cat ai luat. Mie mi s-au administrat concentratii astronomice. Plus ca plecand de la mare a trebuit sa scad cate putin si a durat pana am incheiat tratamentul propriuzis. Stiu ca am intrebat medicul atunci de cand pot sa ma gandesc la un bebe si mi-a spus sa astept sa treaca macar 6 luni de la incheierea tratamentului (si cam atat a trecut ).
In materie de efecte secundare eu am experimentat dureri crunte de articulatii (si la spital la urgenta - caci acolo am ajuns din cauza lor - m-au 'tratat' cu diazepam)
Insa totul a trecut si e mult de atunci (la fel iti doresc si tie)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

oh, ieri am facut doua saptamani de cand primesc. mai am doua zile, deci per total nu-i mult.
si am facut o constatare ciudata, nu mai am dureri de maini si picioare. si nici alergie de la peste n-am facut....poate ma fac nou-nouta!


sanatate iti doresc!

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Invingatorii nu renunta, iar cei ce renunta nu ajung invingatori









Mergi la inceput