Fiv Athena Hospital Dr Giatras Timisoara

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinaemma spune:

Doriana reducerea asta e parca asa doar sa-ti dea ceva........sincer ar trebui sa ne sune si sa ne dea 50% reducere numai sa-si refaca procentajul ala de reusite al lor 40-50% . Oare sunt reale cifrele??
Si da acum sincer cred ca am fost stimulate si ET facute in functie de zborurile prof.

Vreau sa ma refac ,sa ma linistesc si sa ma reorientez catre o clinica !! Undeva in toamna .......e cumplit

Oare ei nu isi reprosaza nimik? Nu stiu dar ma intreb se multumesc cu asa rezultate putine ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

doriana- nu stiu de ce consideri ca nu ti s-a dat nici o sansa ,dar daca asta simti e clar ca nu poti sa continui acolo,nu poti sa faci un Fiv cu un medic in care nu poti sa ai incredere..
si Cristina- daca crezi macar un pic ca dl.profesor e capabil sa faca un ET in fct.de cum are avionul ...????????
Poate o sa va suparati pe mine,dar vreau sa intelegeti ca INCREDEREA in medic e f.imp. si inainte sa mai continuati fiti sigure ca va gasiti acel medic care sa va da aceasta INCREDERE,e imp.pt.psihicul vostru
Cel putin pt.mine asta a contat si m-a ajutat sa trec mai usor peste toate mom.grele, am simtit ca am langa mine un medic caruia ii pasa cu adevarat de pacientii lui si ca avem acelasi scop


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaemma spune:

DONNA te rog frumos sa-mi spui cine imi facea mie ET in z3???????????/

Sotul meu l-a vazut de prof cu valizele in mana (in timp ce eu asteptam inca sa treaca 2 ore de la ET) salutand pe toata lume si plecand la aeroport !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaemma spune:

Nu vreu sa caut vinovati sincer ! Acum la rece analizez tot ce s-a petrecut .............si stiu ca mai sunt fete de parerea mea ..nu sunt eu unica dusa cu capu !!

Dar de inca 2 rezultate Negative ce le-am aflat astazi ce imi mai spui???

Da astazi m-au sunat fetele cu noutati surpriza NEGATVE AMANDOUA Una dinte ele al doilea FIV tot la ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

cristina- chiar nu vreau sa intru in polemica cu tine ,la fel cum voi aveti parerea voastra ,la fel o am si eu pe a mea,nu e obligatoriu ca un medic bun pt.una sa fie si pt.altele
dar faci niste afirmatii care dpdv al meu nu sunt corecte ,dar ti le respect,e parerea ta
legat de faptul ca dupa ET a plecat, chiar nu stiu pt.ce trebuia sa mai ramana...
eu dupa ET am stat doar 40 min, a doua zi la pat si in rest pana la beta mi-am continuat viata la fel ca inainte,am mers in fiecare zi la munca, si s-au prins 2 embrionii,...ca ulterior s-a oprit in evol.e o alta poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaemma spune:

Da ai dreptate pt ce sa mai fi ramas !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

cristina...IMI PARE RAU chiar mi-as fi dorit sa pot sa te ajut cu ceva..stiu cum te simti
imi permit sa-ti mai dau doar un singur sfat-incearca sa discuti cu dl.prof...stiu ca e in Tm ,daca nu poti acum..suna-l sau trimite-i un e-mail (raspunde intotdeauna)si lamureste-ti toate intrebarile care le ai acum...te-ar ajuta sa te linistesti ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Imi pare rau pt fetele care sunt dezamagite. Am urmarit subiectul, si ca o persoana trecuta printr-o lunga istorie a infertilitatii, as vrea sa va indemn sa nu trageti concluzii in momentele de suparare. Evident a fost o luna cu rezultate slabute, dar asta e caracteristic clinicilor care fac FIV pe loturi. In unele luni procentul de reusita poate fi si de 80%, iar in altele, asa cum s-a intamplat acum, acesta e foarte mic. Sansa despre care ati fost informate e probabil una medie, dar cum istoricul acestei clinici e inexistent, aceasta poate fi inexacta.
Transferul in Z2 este o practica pe care grecii o fac des, nu pt ca se grabeste Giatras sa plece cu avionul (o zi in plus sunt convinsa ca n-ar fi insemnat mare lucru) ci pentru ca asa se considera, doar ei stiu din ce motive. Nimeni nu detine reteta succesului absolut, oriunde in lume o sansa reala, bazata pe statistici, e in cele mai fericite cazuri, putin peste 30%. Deci daca cineva promite sanse mai mari de atat, e ceva necurat la mijloc.
Da, e un dezavantaj clar sa faci fertilizarea la o clinica aflata la inceputuri, totusi vor fi si aici reusite, vor fi si persoane care se vor felicita ca au ales varianta asta. Nu stiu nimic despre embriologii de la Athena, dar prof. Giatras pare sa stie meserie. Ramane de vazut in timp daca are cu cine sa faca treaba buna aici, sau Timisoara - desi oras "pionier" in ceea ce priveste fertilizarea in vitro - va ramane la un nivel mediocru din acest punct de vedere, chiar si la nivel de Romania.

Mami de Alexandra (18.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Fetelor, nu va mai ciondaniti intre voi ca mai rau va amarati! Este cumplit prin ce treceti , dar sa stiti ca reusitele la primul FIV sunt foarte mici, iar statisticile afisate de clinici, pe langa faptul ca sunt umflate (asa cum spune si adc, un procent real este undeva in jur de 30%), nu sunt reusite la prima procedura, ci cumulate!

In ceea ce priveste transferul embrionilor de ziua a 2-a, nu ar trebui sa va ingrijorati; se practica si in Bucuresti, si in Sibiu din exact motivele prezentate de donna - cand sunt putini embrioni, se prefera transferul mai rapid in mediul natural (uter) pentru a li se mari sansele (in uter le merge oricum mai bine decat in mediul de cultura). Eu la al 2-lea FIV am facut ET cu embrioni de ziua a 2-a si am ramas gravida (am pierdut sarcina din alta cauza).

Stiu din proprie experienta cat e de greu, dar tot din proprie experienta va spun ca trebui sa va ridicati si sa mergeti mai departe. Stergeti-va lacrimile si incepeti sa faceti planuri de viitor - este singurul mod de a trece mai usor prin asta. Sa va dea Dumnezeu tuturor mult noroc si copilasi sanatosi!

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

La clinica din Viena unde am facut eu, se face ET la 2 zile doar in situatii exceptionale, nu frecvent.
Parerea mea este ca pana la urma, toate lucrurile astea cu ET la Z2, Z3, Z5 sunt relative si fiecare clinica/medic alege in functie de rezultatele personale si de fiecare caz in parte. Da, mi se pare f ok ca medicul sa aleaga sa faca ET in Z2 fiindca asa considera ca este mai bine pt cazul respectiv; insa mi s-ar parea groaznic sa aleaga ET in Z2 pt a se sincroniza cu biletul de avion. Pe de alta parte, cine face FIV pe loturi, stie ca intr-un fel sau altul depinde de ziua de venire/ziua de plecare a dr, deci isi asuma niste riscuri.
Daca le-o fi mai bine in uter embrionilor de Z2 decat in mediul de cultura, asta iarasi este o chestie relativa fiindca..."cate bordeie, atatea obiceie". Nu cred ca cineva detine adevarul absolut in privinta asta.

Fetelor, imi pare sincer rau sa vad ca sunt atatea nereusite la TM...Eu, daca doamne fereste, as avea un FIV nereusit la Athena Hospital, mai ales daca mi-as pune in gand sa mai fac un FIV la ei, as cere sa vorbesc si cu embriologul, nu doar cu dr Giatras.

Mergi la inceput