Manifestari astmatice la copii (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lari_ruseti spune:

Buna si multumesc pentru sfaturi, Flaviutza. Respiratia ei este influentata doar de scretiile din nas. Efectiv se aude "forfoteala" in nasul ei. Si o astfel de raceala, daca pot sa-i zic asa, o tine 1-2-3 saptamani, isi revine 1-2 saptamani, dupa care o luam de la capat.Tusea, absenta.
Altfel, respiratia este ok. Nu am auzit deloc respiratie grea, weezing nicicum. Ma rog, asta " la ureche", nicium la stetoscop.in ceea ce priveste aeriusul, a luat si ea acum 2-3 luni, dar, sincer, nu am observat nicio schimbare. Poate nu am sesizat eu.
Acum sunt oarecum entuziasmata, pentru ca aseara am luat-o de la gradi cu nasul pliiin. Nu si-l curatase toata ziua deloc. Mai rog asistenta, mai las o apa de mare, dar ieri am uitat-o acasa.
Acasa, in disperare de cauza, nu exagerez, cred ca i-am pus apa de mare si i-am suflat nasul de 10-15 ori, i-am pus colargol ( folosit pt prima data) si mi-a mai venit o idee: sa-i fac inhalatii cu musetel, sare grunjoasa si tei, asa cum imi spusese candva pediatra. Ei, vreau sa va spun ca la ora 10 cand s-a bagat in pat, era curata. Avea nasul usor infundat, dar fara secretii deloc. Am repetat procedura si azi dimi inainte de gradi/serviciu si astept sa vad in ce stare o iau astazi.Dar cum am mai spus, imi pun mari sperante cu operatia de polipi. Eu am mai avut o experienta si cu fata cea mare (13 ani) si dupa operatie lucrurile s-au schimbat total. Acum nu stiu ce sa spun, si fata cea mare a fost suspecta de un suflu astmatic timp de vreo 2 ani, timp in care ii faceam cure de 3 luni cu ketof seara, iar dupa 2 ani nu s-a mai auzit nik.
Va pup si va doresc numai bine. Larisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Zina,
da,se gaseste in faramacii. aprope sigur nu a inspirat corect. nici adultii nu o fac toti cum trebuie. asa am patit si eu cu fetita mea,mi-au recomandat din Tulcea Flixotide fara baby inhaler si apoi la Bucuresti mi-au explicat ca i-am facut tratamentul degeaba. Exista 2 tipuri de baby inhalere:unul pt copii sub 5 ani,mai scump (in jur de 1.5 mil lei vechi)si cu masca foartemica,unul pt copii mai mari, cu masca pt fata mai mare,dar si mai ieftin (in jur de 0.5 mil lei vechi).
mai eficienti sunt aerosolii care se obtin cu nebulizatorul. (cam 2 mil lei vechi). desi si nebulizatorul este scump, se pare ca este cel mai eficient. acolo insa ser pun solutii (flixotide sau ventolin,sau altele) speciale de nebulizare,diluate cu ser fiziologic si trebuie calculata doza. prin nebulizator se pot da si alte medicamente pt tuse si chiar si numai ser fiziologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lari_ruseti spune:

In caz ca va ajuta, aparatul pentru bebelusi se numeste baby haler si costa in jur de 130 lei ( eu l-am luat cu imprumut, nu stiu daca e ok), dar eu am gasit in farmacie la 44 lei un inhalator pentru adulti si copii peste 5 ani. Inca nu l-am folosit pe acesta, pentru ca il mai am pe cel imprumutat. Insa functioneaza pe acelasi sistem, numai ca este ceva mai mare si are alta forma.
Larisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lari_ruseti spune:

Deja raspunsese Aalina2003, cred ca am postat simultan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitom spune:

Zina,si eu tot asa am patit cu baietelul meu:pediatrul ne-a dat Flixotide si apoi Ventolin dar fara Babyhaller. A zis sa-i fac eu o masca dintr-un pet de suc de 0,5 l.Asa am facut si ma miram ca nu se vedea nicio imbunatatire. Am luat Babyhaller(140 Ron) si chiar s-a cunoscut efectul.Am si aparat de aerosoli,i-am facut si cu acesta dar fiind mic(1 an si 4 luni),nu prea sta si am apelat la pufuri.Din fericire din ianuarie (dupa vizita la Prof. Cernatescu)nu am avut nevoie de Ventolin sau flixo,suntem doar pe singulair,asta e a 3 a luna(si ultima,conform indicatiilor),insa trebuie sa mergem la control sa vedem daca il prelungeste. Din cunostintele voastre daca starea lui e buna<din ian a mai tusit 1-2 ori,fara a fi nevoie de pufuri,mai este nevoie de singulair?
Multumesc! Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Gabi cred ca asa cum spunea Softurela, depinde de abordarea medicului. ca sunt unii care baga din start medicatie la greu pana controleaza situatia si apoi o scot treptat, sunt unii care merg pe medicatie putina si doar la nevoie sau daca se inrautateste treaba baga medicatie agresiva. asa ca depinde de Cernatescu, din ce categorie face parte.
Eu am dat de doi opusi...pediatrul ei care nu prea da medicatie asa in general nu te ndoapa cu medicamente sau antibiotic deci nici pe probleme din zona astmului nu , si cealalta care voia sa-i dau mereu cel putin urmatorii ani symbicort. am ales sa merg pe mana primului, nu stiu de ce, instinctul meu.Mi-e groaza de atatea medicamente si culmea pediatrul ei e de aceeasi parere, mi-a spus ca-s nenorocite rau medicamentele astea pt astm, de aia se si fereste . ieri mi-a zis ca spera sa nu ajungem la medicatie de intretinere sa tratam doar crizele, si-om fenta noi boala pana spre adolescenta cand pare-se ca s-o potoli. sa dea domnul sa fie asa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Apropo, a mea se cam blegise toata in astea 10 zile...sper sa fi fost de la antibiotic . oricum ventolinul ii da dureri de capsor, aia stiu sigur...nu dureri intense, mai degraba la schimbat brusc pozitia capului, imi spunea ceva de genul ma doare cand fac asa : si scutura de cap...mi-e groaza de ele, dar ce naiba sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui lari_ruseti

Buna si multumesc pentru sfaturi, Flaviutza. Respiratia ei este influentata doar de scretiile din nas. Efectiv se aude "forfoteala" in nasul ei. Si o astfel de raceala, daca pot sa-i zic asa, o tine 1-2-3 saptamani, isi revine 1-2 saptamani, dupa care o luam de la capat.Tusea, absenta.
Altfel, respiratia este ok. Nu am auzit deloc respiratie grea, weezing nicicum. Ma rog, asta " la ureche", nicium la stetoscop.in ceea ce priveste aeriusul, a luat si ea acum 2-3 luni, dar, sincer, nu am observat nicio schimbare. Poate nu am sesizat eu.



Nu ma refeream la wheezing cand spuneam respiratie cu zgomot, nici la respiratie grea.
Eu vorbeam pur si simplu daca i se aude respiratie cand doarme, sau forfoteala aia din nas. o auzi cand respira sau trebuie sa apleci urechea la nasucul ei sa-i simti respiratia?.

In rest o regasesc pe fi-mea perfect in ceea ce am bolduit din raspunsul tau. si inainte, si dupa polipi, evident cand avea polipii abia mai respira saraca.
Partea idioata e ca dupa operatia de polipi mi-a facut imediat prima bronsita astmatiforma, apoi pauza 2 ani de zile, doar acel nasuc mucios 1 sapt doua trei, iar pauza doua iar mucios si tot asa, dar in situatia asta i-am vazut pe majoritatea colegilor ei de camin. fara tuse, fara febra, la fel ca la tine, in special primavara si toamna, pe vreme umeda. vara deloc, mai putin iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitom spune:

Noi nu am avut medicatie de intretinere.Ne-a dat flixo 2 saptamani si ventolin daca apare wheezing-ul,dar nu a aparut. Wheezing nu a avut de la inceputul lui decembrie cand a fost a 3 a bronsiolita dar usoara cu 2 zile de wheezing,dar ce ma nelinistea era voma din timpul noptii dupa tuse.Doamne-ajuta acum e bine(insa in plin proces de eruptie a caninilor-2 odata),insa sa vedem dupa ce scoatem singulair-ul cum va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

La noi wheezingul a tinut 12 ore seara a debutat si dimineata nu mai avea wheezing , doar tuse.la prima bronsita a tinut cam tot asa.am invatat sa-l detectez, am mai spus e ca un "piu" exact asa se aude ca un piuit la final de expir.si expirul intreg e oarecum zgomotosd. mi-am luat si stetoscop dar se auzea perfect cu urechea libera ca sa spun asa. nici nu am vrut sa aud de simbiocort ani de zile,cum mi-a spus doamna doctor, daca mi-or spune mai multi cumva ca trebuie ,i-oi da , ce naiba sa fac...dar dupa ce epuizez tot ce se poate. pediatrul ei a spus ca nici sa nu ma gandesc la asa ceva acum, tratam doar crizele, pauza colectivitate ,sa vedem ce i se mai intampla in urmatoarele luni si mai ales rezultatele spirometriei si alergo. sambata aflu.

Mergi la inceput