Manifestari astmatice la copii (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ary_v

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Ary, o veste foarte buna de la voi. Bine ca va merge cu homeopatele.
Legat de carne, incearca macar sa-i dai carne de tzara. Daca nu ai posibilitatea, iti recomad un produs de la Agricola Bacau. Cred ca e singurul produs din tzara fara hormoni si alte bazaconii. E un pui crescut cu graunte (80%) dar si un pret pe masura. Se numeste "Puiul fericit" . Nu confunda cu "Puiul familist" . Puiul fericit e mai galben la culoare decat cel familist si il gasesti in reteaua Real. O fi reclama ? Dar ce sa fac, sa las copii sa manance hormoni pana la adanci batraneti ?



Spor la citit:
http://hrananaturalaacopilariei.wordpress.com/category/articole/

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Softurela am luat odata intamplator "Puiul fericit" si chiar a avut alt gust. Atunci am luat din Carrefour cred, nu stiu sa avem Real dar mai caut, trebuie sa gasesc si in alte magazine.



Ary, si eu am luat acum doua zile, imediat dupa ce ti-am dat pontul. E mai fibros si foarte mai galben. Gustul nu-l stiu . L-am luat pentru asta mica, iar m-a speriat doctorita ca e palida, ca e anemica ca bea numai lapte de san "vegan", eu aia vegana .
Adevaru e ca asta mica a mea bea 90% san, merge greu cu diversificarea, e prea indragostita de tzate.
Am luat puiul dar presimt ca il donez. Au venit rezultatele la analize si se pare ca nu e chiar deloc anemica. Ii prieste laptele vegan .

Vroiam sa va intreb. Da-ti la copii probiotice ? Am inceput de o luna cu Diana si astazi intamplator am dat peste un articol:
NaturalNews) Did you know that probiotics help prevent asthma? It's not one of those immediately obvious connections, but the more you look into it, the more you'll see why it works.

Asthma is often the result of systemic inflammation caused by food allergies. Probiotics, it turns out, can help deal with food allergies, calming the inflammation and helping to eliminate many health problems (not just asthma, but also some skin conditions and intestinal disorders as well).

Eu nu-i dau nici un alt supliment si m-am gandit ca nu ar strica sa-i dau probiotice. Regland tranzitul si activitatea digestiva, cu atat mai bine va asimila toate mineralele si vitaminele pe care i le servesc. Si uite asa creste imunitatea.

Si am mai descoperit ceva interesant. Magneziu...wow, stiti ca unora (nu din Romania, bineinteles) li se trateaza criza de astm cu magneziu intravenos ? Magneziu reduce spasmul...si cum astmul e un spasm nu ma mira deloc. Asa ca fetelor, bagati alimente bogate in magneziu: caju, spanac...o groaza. Daca am timp detaliez pe blog si cu trimitere la sursa. Dar pana termin eu un articol....voi ati terminat de mancat.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

ary ti-am ramas datoare cu un raspuns: noi o sa mergem la dr homeopat Silvia Ignat.

softurela eu i-am dat Biei probiotice la recomandarea pediatrului pana de curand, o lunga perioada de timp, dar legat de bubitele de la stafilococul auriu, luat din maternitate si de care nu mai scapam , dupa "n" tratamente. Intamplator sau nu, analizele au aratat ca sta f bine cu imunitatea [cand i-am facut analizele ii dadeam probiotice de cateva luni].
Dupa ce ai scris tu, cred ca le reluam. Rau nu au ce sa faca

de si12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Ary, si eu am luat acum doua zile, imediat dupa ce ti-am dat pontul. E mai fibros si foarte mai galben. Gustul nu-l stiu . L-am luat pentru asta mica, iar m-a speriat doctorita ca e palida, ca e anemica ca bea numai lapte de san "vegan", eu aia vegana .
Adevaru e ca asta mica a mea bea 90% san, merge greu cu diversificarea, e prea indragostita de tzate.
Am luat puiul dar presimt ca il donez. Au venit rezultatele la analize si se pare ca nu e chiar deloc anemica. Ii prieste laptele vegan .

Vroiam sa va intreb. Da-ti la copii probiotice ? Am inceput de o luna cu Diana si astazi intamplator am dat peste un articol:
NaturalNews) Did you know that probiotics help prevent asthma? It's not one of those immediately obvious connections, but the more you look into it, the more you'll see why it works.

Asthma is often the result of systemic inflammation caused by food allergies. Probiotics, it turns out, can help deal with food allergies, calming the inflammation and helping to eliminate many health problems (not just asthma, but also some skin conditions and intestinal disorders as well).

Eu nu-i dau nici un alt supliment si m-am gandit ca nu ar strica sa-i dau probiotice. Regland tranzitul si activitatea digestiva, cu atat mai bine va asimila toate mineralele si vitaminele pe care i le servesc. Si uite asa creste imunitatea.

Si am mai descoperit ceva interesant. Magneziu...wow, stiti ca unora (nu din Romania, bineinteles) li se trateaza criza de astm cu magneziu intravenos ? Magneziu reduce spasmul...si cum astmul e un spasm nu ma mira deloc. Asa ca fetelor, bagati alimente bogate in magneziu: caju, spanac...o groaza. Daca am timp detaliez pe blog si cu trimitere la sursa. Dar pana termin eu un articol....voi ati terminat de mancat.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


Am gasit in Carrefour aseara puiul cu pricina. Deci se gaseste si in alte magazine pentru cine e interesat.

Softurela eu i-am mai dat lui Robert iaurt in care ii puneam miere si Biotics. Nici eu nu ii dau suplimente inafara de ulei de peste si uneori ii fac limonada cu sirop de pin si de catina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Fetele, dar ce e cu tusea asta ? inca imi mai tuseste sec de cateva ori pe zi dupa nenorocita de bronsita + wheezing si ce-o mai fi fost . nu febra, nu suierat in piept, se simte perfect, doar ca o apuca cateodata un acces de tuse seaca, parca ar vrea sa rupa ceva din piept si nu iese.tuseste de 5 -6 ori se apoi se opreste peste cateva ore tuseste iar. In primele zile imi tusea fix la culcare cate o juma de ora, nu exagerez.

In alta ordine de idei, uneori se plange de usoare dureri de cap care-i trec in aproximativ cateva minute. sa fie o reactie la singulair, flexotide sau ventolin? zice ca o doare cand schimba pozitia capului sau il scutura. ce dumnezeu mai e si asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitom spune:

Buna fetelor! Nu am mai intrat zilele astea,ca am avut ceva treaba dar si probleme cu dintisorii-caninii!! Vineri dimineata a facut febra-38,5,febra care nu a mai reaparut in schimb face kk nedigerat si cu mucus,destul de des(5-6 ori pe zi).Cu tusea sta bine,nu tuseste deloc,bem lapte Humana Junior(acum e pe Humana hn)dar nu am terminat cu Singulair-ul. la control nu am ajuns din pacate ptr ca am avut masina in service iar acum pe 28 sotul are un examen deci deabia dupa 1 aprilie. sa vedem cum ne va fi fara singulaire.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

flaviutza,
si fetita mea avea cateva zile un acelasi ti de tuse,cam la aceeasi ora,dura cam la fel de mult. apoi,cand ma bucuram ca am scaoat de tuse,aparea alta,la alta ora, un alt "model". la un moment dat,nu mai tuseste deloc,cateva zile,poate 1 saptamana, cat sa ma bucur,apoi reapare. Fetita mea este alergica si tusea reaparare cand da de ceva alergen,poate ca la voi este alta situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Flaviutza, sa stii ca si baietelul meu s-a plans aseara de durere de cap, la culcare. Cred ca este o reactie in urma ventolinului (sau poate flexotide sau singulair, nu mai stiu...). Tu cate zile i-ai facut flexotide si ventolin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Alina, exact asa si fi-mea, orarul tusei se schimba periodic, azi n-a tusit decat o data.
Zina, de vreo 10 zile pe flexotide si ventolin, cred ca astea doua sunt problema, pt ca singulairul suntem in a doua luna si nu a durut-o nimic.
Eu nu stiu ce sa mai zic, vreau sa ajung urgent sa-i fac o spirometrie si testele la alergolog, pt ca sunt calma, dar in ceata rau de tot.
Am fost azi la control, am gasit o alta doctorita, doctorul ei vine abia dupa amiaza, am zis sa-i cer si asteia parerea, daca tot am ajuns acolo.
Fata nu mai are secretii, wheezing, nimic. doar episoade de 2 3 ori de tuse. I am povestit toata tarasenia, i-a citit fisa completata de colegul ei ,i-am spus si eu ce tratament urmeaza in prezent, a ascultat-o, da , nu mai are nimic fata ...trecem pe symbicort in loc de ventolin si flixotide. cica le-ar inlocui pe astea doua si e mai usor de administrat.Eu intreb de trimitere la alergolog si pneumolog (minima mea cultura in domeniu imi spune ca trebuie s-o vada oamenii astia inainte de-a o trece pe tratament de intretinere, nu vreau sa bag atatea in ea fara sa stiu clar precis ca e musai nevoie).si eu am avut o tuse de-o luna dupa ultima viroza si nu ma indop zilnic cu symbicort.Ca daca eu insist ma trimite la pneumolog, si la alergolog da nu-i nevoie. eu intreb cum nu-i nevoie doamna daca fata are alergie la ceva ....ea : pai sigur are ,la ei asa mici asta e, dar la ea e declansata de viroze, sa merg pe tratamentul asta de intretinere si sa nu ma mai agit....vedem noi, pana la 21 de ani nu-i definitiva treaba, poate sa-i treaca, poate nu, sa stau linistita.

Din ce am citit eu pe aici pe la voi , fara pneumolog si spirometrie (are 7 ani, cred ca se poate) nu discutam si nu bagam medicamentatie la greu. daca eu ii dau symbicort acu, repet, dupa un consult de 20 minute, ce-i mai dau cand face o criza, la urmatoarea viroza???

E cineva din craiova, mai poate indruma cineva si pe mine? craiova mi se pare mai aproape , probabil va trebui sa stam 0 zi doua pe acolo si acolo am rude.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Nu stiu din ce in ce mai mult am impresia ca doctorii astia ai nostri, in special cei de orase mici sunt pe dinafara total. Si nu spun asta ca mi-au diagnosticat mie fata in 10 min cu astm, sunt ok cu diagnosticul in sine daca asta e, totusi mi se pare total deplasat sa-l dai in 10 minute de consultatie si fara investigatiile de rigoare , plus tratamentul aferent.
Voi cum ati primit diagnosticul ?
Nu ma sperie, mi-a trecut sperietura, dar vreau sa fiu sigura , vreau sa stiu in ce grupa de astm e , daca e alergic au ba , daca e musai nevoie de medicatie de intretinere, etc.
Pe mine ma sperie ce citesc de symbicort asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Flaviutza, te inteleg perfect in privinta medicilor, te pun in ceata rau. La cati mergi, atatea diagnostice si retete primesti. Si eu mi-am schimbat de-o saptamana pediatra, nu mi-a placut cum l-a tratat pe micutul meu, maine ma duc a doua oara la noua pediatra, care sper sa fie ok.
Eu nu stiu de ce copiii sunt diagnosticati cu astm, imediat dupa ce apare o tuse la ei. Poate tusea este de alta natura, oare de ce dupa tratamentul cu antibiotice, la baietelul meu i-a trecut tusea, care dura de 3 luni??? Si mi s-a spus ca este o tuse alergica, ca are astm bronsic, dar el avea pneumonie. Dupa ce a luat zilele astea si ventolin, flexotide si sirop de tuse, nu a mai tusit deloc, nici macar de 2 ori/zi, cum spuneam ca mai face dupa cele 10 zile de antibiotic. Acum nu se mai aud secretiile.
Sa ma lamureasca si pe mine cineva: wheezing-ul asta, eu stiam ca este o respiratie suieratoare, dar alergoloaga mi-a spus ca este tusea asta care se aude cu secretii, asa este?

Mergi la inceput