as dori un sfat

as dori un sfat | Autor: Angie.C

Link direct la acest mesaj

Buna,
problema nostra cu alaptatul a inceput la 7 luni ale strumfului, cand lactatia mi-a scazut foarte mult, iar laptele arata ca un zer si nu mai avea gustul dulce ca de obicei. Am mers la medic, acesta mi-a zis ca pot sa-i dau in continuare san..o data sau de doua ori pe zi, atunci cand simt ca mi se umple sanii. Asa am si facut, iar puiul meu avea seara san (apoi completare) si in timpul noptii odata, iar ziua ii dadeam biberon pentru ca asa ne-a recomandat medicul. Apoi, treptat, a inceput sa suga din ce in ce mai putin si a renuntat la masa in timpul noptii, ca acum 4 zile a renuntat si la cea de seara. Pur si simplu intorcea capul, iar daca lua mamelonul in gura ma musca si nu sugea, apoi incepea sa planga. Si uite asa nu a mai supt. Cred ca s-a intarcat. Iar acum, dupa 4 zile, simt o tenisune in sanul stang, am pus compresa cu apa rece. Ce atlceva as putea face pentru ca de supt la san chiar numai vrea?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralina spune:

Angie eu am intarcat fetita luna trecuta.Am baut ceai de musetel neindulcit cateva zile,am sunat si medicul homeopat care mi-a recomandat pulsatilla ch9, 6 granule doza unica lasate sa se topeasca sub limba.Comprese reci,daca se intareste sanul scos putin laptic.Cam atat am facut eu.Am mai citi ca frunzele de varza usor zdrobite puse pe san ajuta,si ca ceaiul de salvie ar fi bun in acest caz si redusa cantitatea de lichide bauta pe zi.



Thea,minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

multumesc ralina, o sa incerc cu ceaiuri, desi vad ca la sanul stang mi s-a facut o galma care la atingere doare. cred ca o sa ajung la medic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralina spune:

Angie ar trebui sa scoti putin laptic din sanul dureros.Inainte de a mulge pune o compresa calda,iar dupa muls pune compresa rece.Si cauta pulsatilla dupa ea am fost muuult mai bine.Din cate inteleg la tine intarcarea a fost treptata ,in cazul meu a fost o intarcare brusca (dupa 2 ani si 2 luni de supt)si in 10 zile nu am mai avut strop de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

Ok, o sa incer si asa..sper sa fie mai bine. Imi poti spune daca se gaseste la plafar pulsatilla sau la farmacie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralina spune:

Eu am luat pulsatilla (facuta de plantextract) dintr-o farmacie care are si produse homeopate,sau poti sa mergi la orice farmacie care are si produse de boiron am gasit pe net si pulsatilla facuta de boiron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanea1988 spune:

Angie cind faci dus fa si masaj la piept astfel incit sa inmoi nodurile si tot in acel timp scurge si pieptu iti va sta mai bine ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Ungete pe sani cu diclofenac gel (aceasta metoda o stiu de la un medic pediatru). Este antiinflamator si reduce durerea. Daca bb nu mai vrea deloc laptic de la tine infasoara-te in jurul sanilor cu o fasa elastica, nu foarte strans. In cazul in care nodulul este mare si dureros este posibil sa fie o mastita. In acest caz poti lua Ampicilina 500 mg la 6 ore pentru a evita o infectie (2 zile) apoi iei la 8 ore - Eu asa am procedat la ambii copii, cand mi se infundau des canalele. In plus stoarcerea usoara a sanilor detensioneaza sanul dureros, dar in acelasi timp este destul de dureroasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

Buna.

Ungete pe sani cu diclofenac gel (aceasta metoda o stiu de la un medic pediatru). Este antiinflamator si reduce durerea. Daca bb nu mai vrea deloc laptic de la tine infasoara-te in jurul sanilor cu o fasa elastica, nu foarte strans. In cazul in care nodulul este mare si dureros este posibil sa fie o mastita. In acest caz poti lua Ampicilina 500 mg la 6 ore pentru a evita o infectie (2 zile) apoi iei la 8 ore - Eu asa am procedat la ambii copii, cand mi se infundau des canalele. In plus stoarcerea usoara a sanilor detensioneaza sanul dureros, dar in acelasi timp este destul de dureroasa.


Nu stiu cum poti pune diagnostice aiurea in tramwai pe net, si in plus sa mai dai si sfaturi de tratament.
Una e sa spui ia nu stiu ce bulina homeopata, sau unge-te cu nu stiu ce si alta e sa recomanzi antibiotice!


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Dus cald si masaj, cu muls zdravan. Functioneaza fara pastile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

Dus cald am facut, m-am uns si cu diclac, mi l-au recomdantat de la farmacie, pulsatila nu au vrut sa-mi dea de la plafar cand i-am spus despre ce e vorba, de muls am facut, dar galma tot acolo si dureroasa e la atingere, iar ieri am fost la 4 farmacii si toate farmacistele m-au trimis la medic.

Mergi la inceput