Vreau sa schimb medicul de familie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

La medicul nou de familie: copie dupa certificatul de nastere al copilului si fisa medicala in original; la fostul medic: cerere scrisa de mana si o copie xerox a fisei medicale a copilului.

Off topic: un medic de familie nu are cum sa multumeasca 1500-2000 de oameni in egala masura. Eu m-am dus la cabinet pt o d-na asa-zis urgenta la ora 7.00 la cabinet (in conditiile in care fac naveta 26 km si nu am masina) si tot s-a transferat de la mine (recunosc ca am ramas socata, mai ales ca nu merita tot programul meu dat peste cap). Mobilul meu personal nu il au decat gravidele si mamele cu sugari (urgentele in conceptia mea). Restul ma gasesc la cabinet, in timpul orelor de lucru (care-s 7-8 ore zilnic). Fac si domicilii daca mi se asigura transportul. Si se mai sta si la mine la rand (in medie maxim 20 de minute), dar tin extrem de mult la programare. Chiar si urgentele, mamicilema anunta chiar de pe drum ca vin cu copilul, macar stiu la ce-cine ma astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui _giulianna_

Ce trebuie sa fac? Ce trebuie sa stiu?

Vreau sa-l schimb pentru ca:
1. Nu este comunicativa, de cate ori merg la ea, (pe langa faptul ca stau la coada cel putin 1 ora in conditiile in care imi fac o prealabila programare) este foarte repezita, nu sta de vorba cu mine, nu ma intreaba mare lucru...
2. I-a dat copilului de cateva ori tratamente care nu au mers.
3. Nu o pot contacta decat in timpul orelor de program, la telefon nu-mi raspunde sau daca o sun cu o urgenta, cazul de acum cand copilul are febra si diaree, imi spune sa o sun "maine" cand va fi la cabinet caci in timpul liber ea se odihneste.
4. I-am cerut de cateva ori o trimitere pentru niste analize standard (calciu, fier, exugat, stafilococ auriu, coprocultura...). Mi-a spus ca nu are rost sa intep copilul, e roz in obraji, arata bine...

Voi cum sunteti tratati atunci cand mergeti la medicul de familiei? E normal sa-mi spuna sa o contactez numai in timpul orelor de program de la cabinet?

Multumesc!

Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)



Iti spun din experienta mea de 3 medici de familie.
As vrea sa precizez ca e parere personala si nu doresc sa jignesc pe nimeni.

1. Toti medicii mei au fost repeziti, superficiali, nu numai cu mine dar si cu mama mea, care are probleme grave de sanatate.
II spuneau mamei mele: "vai, doamna, ce grav sunteti". Si atat. Mama intreba ce sa faca. Se uitau in gol la ea.

2.I-au dat tratamente, mamei mele, gresite, care erau total contraindicate pentru alte afectiuni pe care ea le avrea si doctorii stiau de ele.
Eu am primit acelasi tratament, imi pare rau sa zic, dar mi se par foarte slab pregatiti.

3. De telefon nici nu mai zic, nu exista aceasta comunicare.

Revin cu amanunte, acum fug acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Andra, cred ca asta este si parerea celor de la Casa de Asigurari de Sanatate, din moment ce vor sa scada veniturile medicilor de familie cu 30-40% de la 1 aprilie. Si se va intra in greva generala: adica nu se vor mai elibera nici retete/nici trimiteri/nici concedii medicale, iar toate consultatiile vor fi contracost cu chitanta. Mie personal mi-ar conveni mai mult asa, decat sa tot duc bani de-acasa pt a inzestra cabinetul cu cele necesare. Si asa traiesc de pe-o zi pe alta, ad literam, fara niciun fel de exagerare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Precizare: nu toti medicii de familie mi se par slab pregatiti, ci cei de care spuneam.

In alta ordine de idei, oricum, fara suparare, dar la noi esti oricum mai bine tratat acolo unde platesti.
Asa ca mai bine sa merg si sa platesc pentru o consultatie, dar sa vad un doctor atent la mine, decat "pe gratis",( desi nu e deloc pe gratis, ca doar muncesc si platesc la cass) si cu un tratament indiferent, dar poate poate deveni periculos pentru pacient.

blackgirl, nu o lua personal, nu te cunosc, nu iti cunosc competentele, nu ma leg de tine.
Vorbesc doar prin prisma celor intalniti de mine si de ce mi-au mai povestit apropiatii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Deci, giulianna, din ce mi s-a intamplat personal si familiei si apropiatilor mei, se pare ca acest tip de medic de famiie, este des intalnit.

Daca vrei unul mai empatic, eu cred ca va trebui sa mai cauti. Este o loterie.

Mergi la inceput