Vreau sa schimb medicul de familie

Vreau sa schimb medicul de familie | Autor: _giulianna_

Link direct la acest mesaj

Ce trebuie sa fac? Ce trebuie sa stiu?

Vreau sa-l schimb pentru ca:
1. Nu este comunicativa, de cate ori merg la ea, (pe langa faptul ca stau la coada cel putin 1 ora in conditiile in care imi fac o prealabila programare) este foarte repezita, nu sta de vorba cu mine, nu ma intreaba mare lucru...
2. I-a dat copilului de cateva ori tratamente care nu au mers.
3. Nu o pot contacta decat in timpul orelor de program, la telefon nu-mi raspunde sau daca o sun cu o urgenta, cazul de acum cand copilul are febra si diaree, imi spune sa o sun "maine" cand va fi la cabinet caci in timpul liber ea se odihneste.
4. I-am cerut de cateva ori o trimitere pentru niste analize standard (calciu, fier, exugat, stafilococ auriu, coprocultura...). Mi-a spus ca nu are rost sa intep copilul, e roz in obraji, arata bine...

Voi cum sunteti tratati atunci cand mergeti la medicul de familiei? E normal sa-mi spuna sa o contactez numai in timpul orelor de program de la cabinet?

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

Inainte de a pleca de la ea, gaseste-ti alt medic de familie bun, dispus sa te inscrie pe listele lui de pacienti.

Apoi vorbesti cu asistenta medicului actual sa-ti dea fisa, vei face copii pe care i le vei lasa si mi se pare ca va trebui sa completezi o declaratie-tip. Fisa medicala originala o vei depune la cabinetul viitorului medic la care te vei inscrie. Este posibil sa ti se solicite si o adeverinta de salariat din care sa rezulte faptul ca esti la zi cu plata asigurarilor/contributiilor de sanatate (scuze daca nu am folosit termenii corecti). Eu asa am procedat, insa acum cativa ani buni, poate intre timp s-au mai modificat procedurile/formularele.

Medicul actual nu are cum sa te impiedice sa te muti la alt medic de familie. Nu are acest drept.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Banuiesc ca muuuuuulte mamici au nevoie de sfaturi in cazuri mai putin sau mai mult urgente si saracii doctori ar trebui sa stea numai la telefon 24 din 24, doar 24 din 24 sunt urgente nu?




de Mamica îndragostita de comoara calare pe testoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

larasarit, depinde de medic si mai ales cat este de "omenos".

cand mi-am inscris fetita la actuala pediatra, am intrebat-o politicos daca imi poate da numarul personal de telefon (mobil) si daca o pot suna in cazul unor situatii urgente (desigur, la ore rezonabile). a fost de acord, mi-a dat numarul de telefon imediat, ba chiar mi-a precizat faptul ca poate veni si la domiciliu pentru a-mi consulta fetita, cu conditia de a-i asigura transportul dus-intors(fie cu masina noastra, fie un taxi). deci, se poate si asa.
si cand am fost nevoita s-o chem acasa (de 2 ori in 3 ani), abia-abia am reusit s-o conving sa-mi ia banii pe care am considerat de cuviinta sa-i dau pentru deranj.

giulianna, mai nou acum si la clinicile particulare exista medici de familie care fac inscrieri pe listele lor de pacienti. poate asta ar fi o varianta mai buna pentru tine.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Baietelul meu are 2 ani si jumatate. In acesti ani, nu am apelat la ea decat pentru vaccinuri, pentru avize epidemiologice si pentru raceli.
Am sunat-o numai cand chiar aveam nevoie, de cateva ori am mers la clinica particulara pentru ca nu-mi raspundea la telefon sau la cabinet. Mentionez ca este si medicul meu de familie iar pentru mine cred ca n-am mai apelat la ea de vreo 3 ani, tocmai din motivele descrise mai sus.
Ieri am sunat-o, era acasa. In primul rand i-am spus cine sunt si am intrebat-o daca este la cabinet, nestiind programul exact pentru ca face si rotatii. Mi-a zis ca nu, dar sa-i spun ce vreau.
Vroiam o programare pentru azi. M-a luat ca nu i-am invatat programul in atatia ani de cand sunt la ea, ca telefonul mobil in afara orelor de program este personal, ca ea se mai si odihneste... Am sunat-o la ora 17. I-am adus aminte ca am inceput convorbirea intreband-o daca este la cabinet si ca putea sa-mi spuna "nu" si incheiam balciul.
Acest comportament nu mi se pare normal, din acest motiv vreau sa ma inscriu pe listele altui medic. As fi vrut sa-mi spuna ce sa-i dau avand in vedere ca baietelul avea febra si diaree si sa-mi spuna ca ma asteapta azi la cabinet. Nu cred ca i-am cerut foarte mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Giuliana,exceptind primul punct8si asta asa cu indulgentza sa spun)dupa standardele nemtzesti nu ai avea niciun motiv sa schimbi medicul!

Faptul ca i-a dat tratament copilului si nu a mers,nmu inseamna ca e incompetenta neaparat ci doar ca fiind diferitzi(ca si organism)ne manifestam diferit!

Nu am auzit niciodata ca un medic sa fie contactat in afara orelor d eprogram,pe mobilul personal!da...are si ea dreptul la orele ei d eodihna!

In atitzia ani d ecind sunt aici,niciodata nu i s-au facut copilului analize,medicul chiar stie cind si de ce se dau trimitirei pentru analize!Am insistat si eu odata si mi-a raspuns foarte clar si la obiect ca el ,medicul decide daca e nevoie sau nu!Am inghitzit galusca...si am mers mai departe!

Tzi-am dat pe puncte exemple,sa faci singura comparatzie!

la primul punct nu am raspuns-desi si aici am observatziile personale,pentru ca in general pacientzii sunt mai invatzatzi ca medicii!

dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Eu nu am mentionat nicaieri cuvantul "incompetent". Nu imi face placere sa merg la ea, stiu, nimanui nu-i face placere sa mearga la medic dar comunicarea in relatia medic-pacient este foarte foarte importanta pentru mine. Un medic trebuie sa stie sa ma faca sa am incredere in ceea ce-mi spune sau recomanda.
De ex daca ea mi-ar recomanda sa fac o operatie, cu siguranta as cere si o a doua parere. Sau cand avea fi-miu 6 luni mi-a spus sa merg la spital sa-l decaloteze caci altfel e bai mare.
Referitor la telefonul mobil, atunci cand mi-a dat numarul nu mi-a precizat ca este personal si ca nu accepta sa o sun decat in timpul orelor de program. Daca mi-ar fi spus asta, cu siguranta n-as mai fi apelat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu cred ca atata timp cat poti sa iti schimbi medicul, exista, legal posibilitatea, nu vad de ce nu ai face-o, daca serviciile medicului nu te satisfac. La fel cum schimbam providerul de net daca nu ne place cum merge net-ul, la fel putem schimba si medicul si orice prestator de servicii. Daca ai o problema de sanatate cu copilul te duci la urgentze unde se uita la tine si prima intrebare este :"la medicul de familie ati fost?". Daca nu poti merge decat intre ora x si z la medicul de familie, de la urgente te trimite acasa, cum ar trebui sa procedezi? Nu cred ca toti ne imbolnavim dupa programul medicului.
Mai ales de cand s-a introdus co-plata si orice vizita la medic se plateste, mi se pare firesc sa vrei sa beneficiezi macar de servicii de calitate (calitate, asa cum o vede fiecare).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

In primul rand trebuie sa cauti un nou medic, acesta iti va da o fisa semnata/parafata ca te primeste. Te duci cu ea la actualul medic si o semneaza si ea. Eu m-am mutat la un alt medic si atat a fost. In cazul copilului sa-ti dea si fisa (eu nu aveam trecut nimic in fisa, deci nu a avut ce sa-mi dea )



Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

In bucataria mea

POZE

BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Medicul meu de familie este un om deosibit.
Niciodata, dar absolut niciodata nu a fost ursuz sau mai stiu eu cum cand l-am sunat (inclusiv duminica).
Nu l-am sunat decat in cazuri urgente si, intotdeauna sta cu noi, ne explica, ne da toate detaliile necesare, etc.
Ca atare, eu personal cred ca depinde foarte mult de om
Daca vrei sa-ti schimbi medicul de familie, de ce mai stai pe ganduri?
O poti face fara nicio problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

In primul rand, medicul de familie al copilului este medic PEDIATRU ? Am retinut ca aia mentionat ca este si medicul tau de familie ...

Eu ti-as sugera sa o schimbi, daca nu esti multumita de mai multe aspecte in comunicarea cu ea, dar, asa cum ti-au sugerat si alte fete, sa te asiguri intai ca medicul nou iti place si nu se repeta povestea. Cel mai bine ar fi sa mergi pe recomandari (eu din pacate nu ti-o pot recomanda pe a noastra, pt ca e este foarte solicitata si ne-a refuzat deja cativa prieteni pt ca are prea multi pacienti).

NU este obligatia ei sa-ti raspunda daca nu are program, dar daca ti-a dat numarul de telefon MOBIL se presupune ca o poti cauta oricand, ca de-aia e mobil. Iar ora 17 mi se pare perfect rezonabila. daca nu vrea sa fie sunata in timpul liber, ar trebui sa aiba un telefon profesional si unul personal, iar pe cel profesional sa-l inchida in afara programului.

Unii medici nu dau tratamente prin telefon, e dreptul lor. Dar tie ca mama, cand ai copilul urland langa tine, nu prea-ti pasa de asta ...

Nu te poate refuza sa te muti, e dreptul tau.

Mergi la inceput