Cea mai buna vopsea de par

Cea mai buna vopsea de par | Autor: Alinutza1979

Link direct la acest mesaj


Buna tuturor si La multi ani de 8 Martie!
Am o intrebare si o nelamurire!

Intrebare: Care este cea mai buna vopsea de par?
In primul rand sa nu degradeze parul, sa aiba nuante cat mai apropiate de natural (eu vreau sa ma vopsesc un saten sau saten inchis), putere de acoperire a firelor albe, rezistenta in timp!

Nelamurire: Este vreo diferenta intre vopseaua de la saloane (de exemplu saloanele Abbate si Why Not ---spun ca folosesc produse profesionale) si cea de la raioanele supermarketurilor!
Sa luam un exemplu: 1 tub Wella acceeasi nuanta, aceeasi marca,aceeasi cantitate - in Real e 15.00 lei iar la salon o dau cu 35.00 lei!
Vreau sa stiu daca este numai bisnita sau pentru saloane wella produce o vopsea mai buna, profesionala cum spun ei!!!!





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

buna, nu e chiar vopsea, dar ai putea incerca henna - nu deterioreaza parul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:




Eu am trecut de la vopsitul exclusiv la salon la vopsitul acasa pentru ca am descoperit aceasta vopsea fara amoniac, desi pretinde a fi o vopsea naturala nu este chiar atat de naturala ca henna da nici nu stai 2 ore sa ti-o clatesti din par, dimpotriva e foarte placuta la aplicare (ca o crema) si se clateste la fel de usor ca un balsam de par. Si nu coloreaza pielea deloc.

http://www.korres.com/default.aspx


O gasesti in farmaciile sensiblu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Eu ma vopsesc blond inchis.Pana acum ma vopseam cu Wella Safira dar au scos-o de pe piata ,probabil din cauza pretului.Am incercat de la Revlon vopsea fara amoniac dar nu pot spune ca am fost tare multumita.De la Loreal am incercat ceva ,dar demult, si stiu ca nu a prins bine.
Imi recomandati o vopsea buna pentru blond?



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979


Buna tuturor si La multi ani de 8 Martie!
Am o intrebare si o nelamurire!

Intrebare: Care este cea mai buna vopsea de par?
In primul rand sa nu degradeze parul, sa aiba nuante cat mai apropiate de natural (eu vreau sa ma vopsesc un saten sau saten inchis), putere de acoperire a firelor albe, rezistenta in timp!

Nelamurire: Este vreo diferenta intre vopseaua de la saloane (de exemplu saloanele Abbate si Why Not ---spun ca folosesc produse profesionale) si cea de la raioanele supermarketurilor!
Sa luam un exemplu: 1 tub Wella acceeasi nuanta, aceeasi marca,aceeasi cantitate - in Real e 15.00 lei iar la salon o dau cu 35.00 lei!
Vreau sa stiu daca este numai bisnita sau pentru saloane wella produce o vopsea mai buna, profesionala cum spun ei!!!!





Alinutza1979 este alt tip de vopsea la saloane, cea "profi".
Stiu ca exista magazine dedicate stilistilor, dar de unde iti poti cumpara si tu cand vrei, ce produse doresti, si toate au preturi mai mari decat in supermarket pt ca sunt altceva.
Eu mai cumpar de aici unde locuiesc vopseluri profesionale din magazinele dedicate stilistilor, si costa cam de 2 ori mai mult decat o vopsea a aceleiasi firme dar din supermarket.
Iar la rezultat, am constatat ca firul e ceva mai lucios dupa spalari si tine un piiiic mai mult pe parul alb. (si eu am nuanta tot saten inchis si multe fire albe mai ales la timple ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Un salon profi, care se respecta foloseste numai vopsea profesionala.Vopseaua dedicata saloanelor nu se gaseste la vanzare in magazine, sub nici o forma.Wella, Londa si alte game au gama profi destinata numai saloanelor, gama de curpinde vopsea, sampon, tratamente par, etc.
Preturile difera mult, sunt mai scumpe cele din gama profi, dar si calitatea este alta, superioara la toata gama de produse.
Ca sa ai siguranta ca salonul ales foloseste vopsea profesionala, trebuie sa vezi tubul de vopsea cand iti alegi nuanta, il deschide in fata ta...asa se porcedeaza in saloanele porfi.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare.
Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul.
Daca va fi sa plangi, plange de bucurie.
Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, fura o sarutare.
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica.
Daca va fi sa simti foame, simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti in fiecare zi...”
Pablo Neruda.


sa il ajutam pe Bibi


Faceti shopping- ajutati copii speciali


Poze Mos Craciun DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si eu tot blond inchis ma vopsesc. Foarte multa vreme am folosit Garnier Naturals. Amestecam doua nuante de blond si iesea o culoare super. Cand a aparut varianta fara amoniac de la Garnier am folosit-o o perioada. Mi se parea insa ca, dupa un timp relativ scurt culoarea isi pierdea stralucirea si arata rau. Plus ca mi-a aparut par alb pe la tample care nu se acoperea. Asa ca am trecut pe Wellaton. Tot asa, amestec doua nuante de blond si iese o nuanta foarte misto si nici nu-si pierde stralucirea asa repede. Insa, firele albe tot ies la suprafata ... si eu sunt in cautarea unei vopsele care sa acopere firele albe.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Mie in Ro imi placea Bess.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Vopseaua cate nu contine amoniac contine alt oxidant cate este la fel sau poate mai daunator
Ma bate un gand sa incerc Henna insa nu stiu daca acopera firele albe si cat de naturala este! Pe mine nu ma intereseaza miros sau durata de vopsire, pot sa stau cu ea si 1 zi insa sa acopere firele albe si sa nu dauneze parului!
Daca nu as avea fire albe nu m-as vopsi deloc!


Poate in alte tari ale Europei saloanele sa foloseasca produse profi, mai bune, mai de calitate; in romania mai ales la cele de cartier ma cam indoiesc :( asa sunt eu paranoica!

Imi aduc aminte de o faza: m-am dus la why not sa ma coafez ptr o nunta, alaturi se vopsea o tipa cu un super par - lung, bogat; blond auriu.I-au pus 4 tuburi de vopsea!
Dupa ce au spalat-o si au vrut sa o usuce a inceput fata sa tipe ce culoare e aia, ca arata ca un pui oparit, ca se vad reflexe de mov ca "va dau in judecata cu tot cu vopseaua voastra profesionala "
A facut super scandal, toata lumea din salon era incredemita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

accept92 - am citit cate ceva despre vopseaua recomandata de tine si iti zic sincer ca as incerca!
Cineva sunea ca nu miroase si nici nu pisca la aplicare; eu nu am gasit inca vopsea care sa nu ma usture la aplicare!

Azi merg la sensiblue - multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

S-ar putea sa fii sensibila la anumiti compusi din vopsele,nu-mi suna bine ca te ustura de fiecare data!

Mergi la inceput