Copil de trei ani - probleme cu mancarea

Copil de trei ani - probleme cu mancarea | Autor: grati.ela

Link direct la acest mesaj

Am tot citit despre bebelusi cu greutate mica...al meu a avut dintotdeauna la limita inferioara a normalului... la 1 an 8.6kg/75cm; 2 ani 10.8kg/86cm, 3 ani 12kg/96cm. E vioi dar tare costeliv. A mers de inainte de a implini 10 luni, dar pana pe la 2 ani a fost cumintel...acum e un nazdravan fara pereche. Toata ziua este intr-o saritura, o topaiala, o cataratura. Face si desface permanent... totul bine pana la mancat. Dimineata nu am probleme dar in restul zilei e dezastru. Nu vrea sa deschida gura pentru ca se plictiseste mancand. Nu vrea nici sa incerce...bea apa si gata. Daca-l tenteaza ceva apuca si ciuguleste in trecere dar se lasa cu o felie de mar, cu un morcov, cu o turtita cu branza... nu toate intr-o zi, evident.
Ce sa fac? Sa-l las in apele lui sau sa-i dau Peritol asa cum a sugerat pediatrul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Gratiela, si eu am un baietel de 3 ani si 2 luni. Sfatul meu (din tot sufletul) este sa nu-i dai Peritol. Pe langa starea de somnolenta pe care o da, vei obtine efect (nu garantat) doar pe perioada administrarii. Eu m-am confruntat cu probleme mari cu alimentatia baietelului de la varsta de 1 an si 2 luni pana in a doua saptamana de gradi (adica 2 ani si 11 luni). Desi toata lumea imi spunea ca la gradi o sa fie si mai nasol, ca o slabeasca etc, mananca de rupe acolo si a inceput sa ceara si acasa. Imi cere mancaruri pe care niciodata nu a vrut sa le vada in fata ochilor.
Ideea e ca tot o data cu inceputul gradinitei am inceput sa-i dau sirop de catina cu miere. Eu am ales sa i-l dau pentru imunitate, dar pe el scrie ca este si pentru cresterea apetitului. Deci e posibil ca si de la acest sirop sa fi venit pofta mare de mancare.
Un alt sfat ar fi sa-i dai Helmiflores (e un produs naturist pentru paraziti intestinali). Se da atat ca tratament, cat si preventiv. Eu l-am dat desi la zecile de analize coproparazitologice nu iesise nimic.
Ar fi bine sa-i faci si o hemoleucograma (din degetel), ca sa vezi cum sta cu fierul.
Bafta multa!





Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

Am tot citit despre bebelusi cu greutate mica...al meu a avut dintotdeauna la limita inferioara a normalului... la 1 an 8.6kg/75cm; 2 ani 10.8kg/86cm, 3 ani 12kg/96cm. E vioi dar tare costeliv. A mers de inainte de a implini 10 luni, dar pana pe la 2 ani a fost cumintel...acum e un nazdravan fara pereche. Toata ziua este intr-o saritura, o topaiala, o cataratura. Face si desface permanent... totul bine pana la mancat. Dimineata nu am probleme dar in restul zilei e dezastru. Nu vrea sa deschida gura pentru ca se plictiseste mancand. Nu vrea nici sa incerce...bea apa si gata. Daca-l tenteaza ceva apuca si ciuguleste in trecere dar se lasa cu o felie de mar, cu un morcov, cu o turtita cu branza... nu toate intr-o zi, evident.
Ce sa fac? Sa-l las in apele lui sau sa-i dau Peritol asa cum a sugerat pediatrul?

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Buna!
Vei primi tot felul de pareri pro/contra Peritol.
Eu te-as sfatui sa-i faci intai analize, poate sta prost cu ceva anume (calciu, fier). Functie de aceste analize, medicul va sti ce anume vitamine/minerale sa va prescrie.
Peritolul are un gust foarte bun. Tin minte, in copilaria mea, mama ii dadea fratelui meu - o slabatura - iar eu abia asteptam sa ling lingurita. Le-am dat si copiilor mei la un moment dat (mai ales ca au un fond alergic) la indicatia pediatrului. La inceput a crescut pofta de mancare dar apoi au revenit la stilul lor. Nu a avut efecte de somnolenta.
Pentru cresterea imunitatii si cu oarecare efect de crestere a poftei de mancare (nu pofta era scopul) le-am dat Royal Jelly - laptisor de matca fiole. Acum doi ani am folosit Imunobaby (tot pt imunitate dar si cu efect in cresterea poftei de mancare).
In cazul meu toate au fost luate la sfatul medicului si pentru unul din copii chiar nu vroiam o crestere a poftei de mancare .
Recumosc ca, in cazul copilului meu mai mic care se plictiseste stand pe scaun mai mult de doua minute - ca si al tau, mai apelez la desene animate si asa reuseste sa manance cate ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

grati.ela oare baietii nostrii sunt frati?
4 ani si jumatate, 15 kg imbracat de iarna . pediatra noastra este f fericita, mai ales ca vede din ce in ce mai multi copii obezi.
i-am facut analize pt a ne lamuri daca are ceva lipsuri. nu le are, deci lasam copilul in pace.
la noi este chin ora de masa ... o pasam de la unul la altul (eu si sotul). de ce? pentru ca, asa cum spuneai si tu, pustiul se plictiseste manacand. lucru, de altfel, declarat de el sus si tare. mie mi-a spus de nenumarate ori ca NU s-a saturat, dar nu mai are chef de stat la masa. oarecum mai sta daca are ceva in mana sa se joace, sau daca merg desenele. dar atunci sta si plimba mancarea dintr-o parte in alta in gurita, cate 3-4 min la fiecare inghititura.
prin casa, la joaca, mananca fructe, cea suc de fructe, daca trece prin bucatarie mai ia o bucata de ardei/castravete/paine/eventual carnita si dus e. dar daca trebuie sa stea la masa
este acelasi tip de copil, nu sta o clipa, joaca lui preferata e sus/jos, catarat/coborat ... jucam fotbal in casa iarna pentru ca nu mai stim ce sa facem cu atata energie
avand teren alergic i-am dat de destule ori peritol. nici un efect asupra mancarii, nici un efect de somnolenta. dar, eu, nu i-am dat niciodata nici un fel de medicament/supliment pt pofta de mancare si nici nu ii voi da daca nu va avea probleme de sanatate, carente de calciu/fe/etc
parerea mea e sa lasi copilul intr-ale lui


Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu as zice ca se va remedia un pic situatia la gradinita, poate nu de la inceput, dar dupa primul trimestru sigur vei vedea progrese !

Peritol i-am dat si eu in 2 reprize, dar nu am vazut efectul de crestere a poftei de mancare decat strict pe perioada administrarii.

*****************************
18+
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Grati, baietii nostri sunt amndoi la categoria "musca", ambii cu mofturile aferente
Nu-i da in nici un caz Peritol. Si eu am primit o recomnadare cand Andrei era in greva foamei, dar am refuzat. E sedativ. De ce sa sedezi copilul?
La noi a mers cu Multisanosvit, pe care i l-am dat anul trecut in iarna. Eu nu sunt pt. vitamine artificiale, dar imi era teama sa nu se devitaminizeze de tot, ca nu punea gura pe absolut nimic. Abia cand am ajuns pe la jumatea flaconului au inceput sa se vada efectele. Nu-ti imagina ca se umfla de mancare,dar manca ceva, fata de NIMIC.
De cand am terminat, a continuat sa manance cu mofturile de rigoare si in ritmul lui, nici pe departe cat manca frate-sau la varsta, lui, dar orsicat...m-am convins ca atat ii trebuie.
Acum sunt multumita ca totusi ciuguleste din toate, chiar daca putin.
I-am mai dat in toamna sirop de catina si peste iarna miere cu propolis. Pe perioadele astea, s-a vazut o oarecare crestere de apetit.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Cele 2 variante testate de noi, ambele cu efect pozitiv:
- gradinita (are o foame cand ajunge acasa, dupa 4 ore, in conditiile in care e cu sandwichul de rigoare dupa ea )
- vitamine Minimartieni, cutia albastra
A recuperat ce daduse jos (am fost in spital in toamna) si a mai luat 2 kg, in total 5. Acum stau si pe noi colantii cum trebuie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alta idee (dar nu stiu daca merge inca la varsta asta/0 sa il dai la un sport. Sportul creste pofta de mancare :)
Si vitaminele mai au efect de crestere a poftei de mancare, la noi a mers cu Pikovit la un moment dat cand era disperata.

Sunt si eu mama de subtirica, acum la 9 ani are 1.40 cm si vreo 26 kg.

Acum nu mai sunt disperata, sunt calma, las fata sa manance cat si ce vrea cu placere, cata vreme e activa si in forma pt mine e OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Peritolul e un antihistaminic (usor) care are ca posibile efecte secundare somnolenta (la noi nu a fost cazul) si o crestere a poftei de mancare.
La 3 ani nu prea il primeste nimeni la vre-un sport serios. Poate la cluburile particulare la dans, inot. La cele de stat doar dupa 5 ani.
Din experienta mea cu doi baieti, gradinita nu i-a facut sa manance mai mult sau sa aiba rabdare la masa....acasa . La gradinita am spus de la inceput sa nu-i oblige sa manance daca nu vor - sa nu ma trezesc cu varsaturi sau pedepse ca n-a mancat ceva ce nu-i place. Eu i-am dat la program prelungit si aveau 3 mese acolo. Gradinita ii ajuta sa invete sa se descurce in colectivitate, dar nu cred ca vor manca mai mult sau mai putin datorita gradinitei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna!

M-am ferit de Peritol dat pentru pofta de mancare ca de naiba! Pana la 3 ani si o luna a fetei! Atunci a racit mai tare si a avut o tuse f. urata. Pediatra care a vazut-o i-a dat pe reteta si Peritol. Atunci i-am dat prima data. A fost f. somnolenta, dar in rest...n-a mancat niciun gram in plus!!! Parca udam scaunul cu Peritol din punctul asta de vedere :)
Deci se poate si asa - doar somnolenta, fara pofta de mancare crescuta. Asa ca...
In rest, fetita mea seamana cu baiatul tau de zici ca-s frati :) Si daca ii e foame, n-are rabdare sa manance, nu-i place sa faca asta si da, de departe prefera sa bea apa! Si-i trece! :)
Lasand gluma la o parte, eu i-am facut recent 10 zile de tratament cu Helmiflores, desi la analize n-au iesit paraziti. Dupa o perioada completa de greava foamei, acum Nana a reinceput sa manance. Timid, dar mananca...macar cate ceva...
Mai degraba incerci asta decat Peritolul. Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Voi incerca sa-i dau Helmiflores pt viermisori. Analize i-am facut in iunie anul trecut si cu fierul si hemoglobina era la limita normalului, in rest totul ok. De atunci a acceptat carnita (pana anul trecut nici nu vroia sa puna gurita!)...

Mergi la inceput