Copil nascut de o mama cu sifilis

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

marumiha- scuze ,trebuia sa scriu la alt subiect si nu pentru tine ci pentru Erato...
Citesc si raman cu anumite id-uri in cap...hi hi hi....
dar oricum urarile erau de bine si daca tot se apropie Sfintele Sarbatori Pascale poti sa le iei ca pe un dar din partea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

simo_75-Multumesc pt.urari ,nu m-am gindit ca nu ar fi de bine in nici un caz ,numai ca nu intelegeam pt.ce mi le-ai facut.
Un Paste Fericit si tie alaturi de minunea voastra Alexandru si cei dragi voua!


mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

marumiha- multumesc asemenea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:


Off, greu e sa accepti si alte opinii. Un psiholog v-ar putea spune multe, daca ati fi interesate cu adevarat sa cercetati ce inseamna a adopta pentru psihicul vostru (un vostru general, nu va atacati), ce combinatie de coping mechanism si parere buna despre propria persoana este, de fapt.

E omenesc, dar nu toata lumea are si capacitatea de a autoanaliza sau de a recunoaste public concluziile. Intamplator, cineva din familia mea apropiata este adoptat si, desi tin la respectiva persoana foarte mult, pe fetita verisoarei mele am iubit-o animalic si din primul moment in care am vazut-o. Pentru ca are ochii bunicii si zambetul unchiului meu si pentru ca dintr-un milion stiu ca-i din neam de la mine, de-a mea. Pentru ca doarme cum dormeam eu incolacita, pentru ca are gesturile neamului, pentru ca legatura cu ea nu este numai culturala si sociala, ci si genetica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Tilia Tilia---- ma faci sa rad!!!
nu vrei sa vorbim despre elevii care te cauta pe acasa??cred ca te prinde mai bine subiectul asta!
ca sa nu se inteleag gresit- Am citit la subiectul "Ajutor!Dati-mi un sfat!"-m-a impresionat povestea ta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Tilia si pe mine m-ai facut sa rad.
Asa pentru cunostiinta ta generala sa stii ca toate persoanele care vor sa adopte au dicutat despre acest lucru cu un pshiholog. Nu vreau sa te jignesc dar cred ca tu ai trebuie sa discuti cu un pshiholog , sa vezi unde este problema. NU stiu cind ai fost ultima data, dar as vrea sa stiu la ce scoala predai. nu as vrea din greseala ca fetitele mele sa te aiba ca profesoara... si chiar imi este mila de elevii tai.
vezi ca si cu iubirea asta " animalica" la adresa unui copil nu este in regula.
Si tot pentru tine iti spun ca fetele de pe acest topic accepta opiniile unor persoane indreptatite sa le ofere. Si apropo de nepoata , ce te faceai daca semana cu matusa ta; iubirea ta nu " mai era asa animalica?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:


Citat:
Pentru ca are ochii bunicii si zambetul unchiului meu si pentru ca dintr-un milion stiu ca-i din neam de la mine, de-a mea. Pentru ca doarme cum dormeam eu incolacita, pentru ca are gesturile neamului, pentru ca legatura cu ea nu este numai culturala si sociala, ci si genetica.




Tilia-Problema asta cu asemanarea mi se pare ceva de neinteles ,tu crezi ca pt.toti oamenii este asa de importanta asemanarea sau cel mai important lucru este asemanarea cu copilul pe care-l cresti si iubesti, sa semene fizic ,sa aiba gesturi asemanatoare cu cei din familia lui ,dea dreptul culturala si sociala ,ai uitat sa spui nr.de la picior si cum are degetele.
Ce mare dezastru era daca fetita pe care o iubesti tu asa mult, nu semana cu nimeni din familie.Ce faceai ,o iubeai mai putin sau deloc?
Am si eu doi nepoti, gemeni, care nu seamana deloc intre ei ,nici fizic si caracterul si personalitatea lor sint total diferite, si nici nu stiu daca seamana cu cineva din fam.asa de mult ,pt.ca sincera sa fiu nu mi-a trecut prin cap sa ma gindesc la asa ceva ,ii iubesc pt.ca sint nepotii mei si atit .
Eu atunci cind cumpar o masina nu tin neaparat sa-mi pun literele sau numerele intr-o anumita ordine ,le vreau la intimplare ,asta pt.ca asa imi place .
Ttreaba asta cu asemanarea ,cu legatura de singe mi se pare o mare ipocrizie ,sint oameni care merg la zeci de mi de km. pt.a adopta un copil ,unica problema pe care si-o pun este sa fie sanatos si sa se intoarca cit mai repede acasa .Se spune ca noi"esseri umani" sintem unici si asa ar trebui sa raminem chiar daca in ultimi ani multi vor sa-si schimbe infatisarea ,sa semene cu x sau cu y ,dar asta e alta problema.
De obicei nu prea imi place sa intru in polemica cu cineva dar nu pot sa nu te intreb ,tu in ce lume traiesti ?
Sintem in 2011 tu pe unde ai ramas ?
Daca tu spuneai ca iti este greu si ca tu nu poti sa iubesti sau sa adopti un copil te intelegeam dar motivele astea cu asemanarea ,si ca dintr-un milion sti ca-i din neamul tau, ma lasat rece de tot.



mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Draga Tilia, pana una-alta sa inteleg ca te-ai erijat tu in psiholog pentru noi? Crede-ma, si noi care suntem in plina procedura de adoptie si mai ales fetele care au adoptat deja, stim ce inseamna ,,a adopta pentru psihicul nostru". Acceptam parerile, daca sunt pertinente.
Si as vrea sa te intreb ceva: ai copii? Daca ai si seamana cu sotul tau (daca ai) si nu doarme incolacit ca tine, nu il iubesti?
Forumul e plin de persoane ,,binevoitoare", nu cred ca mai ne trebuia un psiholog.
Si... la final, sa stii ca am dat si teste psihologice si eu sunt ok si sunt convinsa ca si toate fetele care au urmat procedura.

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Adoptia unui copil inseamna iubire fara limite,iar daca iubirea unui om este limitata, puterea lui de intelegere e si mai limitata si nu are cum sa inteleaga cu toate argumentele din lume. Unii oameni nu sunt capabili de iubire si asta e trist.
Iar noi, toti cei ce adoptam discutam cu psihologul, suntem evaluati, trecem niste teste, indiferent ca vrem sau nu. Suntem singurii parinti care facem acest lucru inainte de a avea un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

si cand te gandesti ca parintii biologici nu fac niciun test psihologic...na! ca m-am bagat si eu in discutie!

Mergi la inceput