Copil nascut de o mama cu sifilis

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cons spune:

qicoleta, ma bucur pentru hotararea luata!
Sa aveti o viata minunata alaturi de Andrei!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:


[/quote]

Si eu gandesc la fel. Este un foarte mare risc sa adopti, iar toti cei care vor sa faca asta trebuie sa fie constienti de el. Eu, personal, nu cred ca as adopta daca nu as putea avea copii, pentru ca nu ma simt capabila sa iubesc din toata inima pe cineva care nu este al meu. In plus, nu se stie ce istoric psihic exista in familia de origine, cat de puternica este predispozitia spre violenta, alcoolism etc.

Nu e cazul sa o blamati pe Corina, dimpotriva. Dupa cum a spus, ea nu-i implicata personal, poate vedea lucrurile cu mai multa claritate.



[/quote]

Tilia- sa stii ca gena despre care vorbesti se poate intampla si cu copii biologici.Nu stii unde se poate arunca in neam si nu neaparat gena isi poate spune cuvantul ci si anturajul,mediul in care traieste,educatia etc.....
Nu poti iubi pe cineva care nu e al tau?Aici nu imi pot exprima parerea in privinta acestei afirmatii ca deja as declansa un tsunami.E urat spus, atat pot spune.
Spui despre Corina ca poate vedea cu mai multa claritate lucrurile??Nu prea am inteles ideea...Crezi ca noi nu vedem lucrurile clar sau care e contextul acestei postari ca nu prea inteleg?
Concluzia mea-e mare pacat ca exista mentalitatea asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Nu am mai scris demult, dar asta nu inseamna ca nu citesc. Am vrut sa stau deoparte, dar sunt chiar revolta de modul in care gindesc anumite persoane. Ca nu puteti sa iubiti, nimeni nu va obliga, dar sa scrieti aceste aberatii pe un forum unde ne adresam persoanelor care iubesc acesti copilasi, cred ca este deplasat. Problema este a voastra, dar asta nu inseamna ca noi ceilalti suntem niste idioti ca am putut sa iubim un copil pe care nu l-am nascut noi. Daca mergem pe aceeasi directie atunci cum va puteti iubi socrii, sotii si alte rude ca doar nici ei nu sunt nascuti de dvs?
Voi puteti privi obiectiv? Ce gluma buna....Nu cred ca poti sa privesti obiectiv cind de fapt nu stii ce inseamna asta. Si apropo cu ce sunt mai presus copilasii nascuti din voi decit cei adoptati?
De cite ori au venit la voi sa va spuna" mami te iubesc mult, sau mami ii multumesc lui Dumnezeu ca ne-a dat o familie fericita, sau mami " pentru mine mama inseamna ca ma iubesti si ai grija de mine cum o sa am si eu grija de tine cind eu o sa fiu mare si tu batrina, sau esti cea mai buna mamica te iubesc pina la cer, sau mami de ce nu toti copilasii nu au avut norocul nostru de a avea o familie".
Aceste lucruri sunt spuse de un copil, un copil care simte dragoste ..si care daca toti ar gindi ca dvs nu ar fi putut spune toate aceste lucruri...
Apropo de istoric pshihic, ce stiti de acest istoric in familia dvs. Poate stiti cum au fost parintii sau bunicii, dar in rest stiti? Nu cred ca exista familie perfecta.... Asa ca mai bine sa ginditi de doua ori, inainte de a face anumite afirmatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

danaionela- nu cred ca trebuie sa ne suparam pe astfel de persoane.Nu stiu daca merita sa le dam atentie, sa le explicam ce inseamna adoptia unui copilas, dar....
nu inteleg ce cauta la acest subiect daca nu sunt deacord cu adoptia.Nu inteleg de ce se implica in subiecte care nu sunt pe intelesul lor...si mai mult sa vina cu niste afirmatii care nu ma fac decat sa-mi inspire mila la adresa lor.
eu sunt insa de parere ca D-zeu e mare si vede .E pacat ca astfel de oameni fac copii,le dau o educatie dupa cum o au ei si uite asa se umple lumea de limitati!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nichi spune:

Foarte bine punctat Simo, din pacate de astfel de oameni trebuie sa ne pazim copilasii...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu nu sint suparata pt.ca sint astfel de oameni ,aceste exprimari ma fac sa-mi reamintesc ca nu sintem toti la fel ,ce dezastru ar fi daca am simti toti acelasi lucru sau am gindi toti la fel ,oamenii care adopta sint diferiti pt.ca sint in stare sa iubeasca fara limite.
Sint atitia oameni plini de ura ,egoism si ividie care nu recunosc niciodata ca sint asa ,alti insa au curajul sa recunoasca ca nu sint in stare de anumite lucruri.
Sint oameni care nu cer niciodata iertare , alti care nu recunosc niciodata ca gresesc.Sint oameni care iubesc numai banii.E atita ipocrizie peste tot in lume.
Ma intreb deseori ce e mai grav ,sa fi ignorant sau rau la suflet?
Nu toti oamenii sint in stare sa iubeasca ,acestia sint mereu singuri .Poate ca norocul nostru e ca nu sintem la fel ca ei.





Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

marumiha- sincer?Ii multumesc lui D-zeu in fiecare zi ca mi-a dat sansa sa traiesc momentele adoptiei.Sunt sentimente unice,greu de definit si atat de frumoase !!
Nu am aplecat urechea la nimeni,nu am stat pe ganduri nici o clipa cand am plecat pe calea adoptiei,nu am avut temeri ca nu am sa-l iubesc etc etc etc....m-am 'catarat' pe treptele adoptiei exact cum scrie in zodia mea ,a Capricornului,CA SE CATARA INCET SI SIGUR !
SI ASA AM AJUNS IN VARF MUNTELUI UNDE AM PUTUT STRANGE IN BRATE STELUTA MEA NOROCOASA- PE ALEXANDRU!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oare mai trebuie sa spun ceva?Nu pentru ca sunt fericita !!
si le doresc la toate fetele care isi cauta puiul sa fie sigure pe ele si sa isi asculte inima.Ea va va conduce spre puiul vostru.
Va doresc mult noroc si o cale usoara usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Multe flori pentru fiecare mamica adoptiva.

Simt o MILA cumplita pentru acei oameni care sint incapabili de dragoste neconditionata , mi se pare un mare handicap aceasta incapacitate , aceasta saracie sufleteasca....sa le dea Dumnezeu putere sa invete sa traiasca cu ea....(daca sint cel putin contienti de ea...), cum de altfel spune si Mihaela....

Catalina (mamica adoptiva si biologica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

simo_75Te inteleg atit de bine ,aceleasi sentimente si trairi le avem si noi ,de multe ori evit sa ma pronunt, sa -mi exprim sentimentele si tot ceea ce ni se intimpla pt.ca sint mai rezervata din fire si vreau intr-un fel sa protejez acest dar pe care ni l-a facut Dumnezeu.Sint momente unice ,de fericire si bucurie de pace in suflet ,nemaipomenite si intelese numai de noi cei care le traim ,sintem niste invingatoare ,cel putin asa ma simt eu.
Si da ,e asa de frumos sa privesti din virful muntelui ,ne place tuturor dar fericiti sintem dupa ce l-am escaladat.
Le doresc si eu la toate fetele care sint in asteptare ,multa rabdare ,incredere si optimism , Dumnezeu nu a facut totul intr-o zi.pt.toate
Catalina

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:



Citat:
marumiha- mult noroc si cale usoara!O sa fie bine ai sa vezi!


simo_75-Multumesc dar nu am inteles pt.ce imi faci urarile?
qicoletta--sinteti inca in asteptare sau l-ati adus acasa pe bebe?

mami di Marco

Poze

Mergi la inceput