Copil nascut de o mama cu sifilis

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Qicolleta, sa fie intr-un ceas bun si sa va bucurati de Andrei.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Sa fie sanatos Andrei si sa va bucurati de el.
Bine ati venit in rindul parintilor fericiti!





mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

qicoletta- va doresc o viata frumoasa si plina de fericire!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili202ro spune:

Si noi la fel am simtit cand l-am vazut- EL E!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutai spune:

Buna Cetin ! Si eu am o sitatie asemanatoare cu a ta ! Fetita pe care vrem sa o adoptam , a facut sifilis congenital la nastere. A facut tratament cu penicilina , iar ultimile 2 analize, facute la 3 si 6 luni(RPR) au iesit negative. Bineinteles ca am citit tot ce am gasit pe net , forum, despre sifilisul congenital. parerile sunt pro si contra. Insa eu , noi, nu putem renunta la ea. Ni s-a lipit la suflet de cum am vazut-o . Voi fetelor care ati mai adoptat , ce analize ati facut copilului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Poate sunt putin pe langa subiect, dar dacava pot da o speranta , eu zic ca e de bine
Deci, fetita menajerei noastre, nascuta din parinti serioasi si sanatosi, a descoperit ca se poate sa aiba sifilis congenital. Sotul in tinerete a avut diverse aventuri apoi se casatoreste, nu are nici un simptom, bube, scurgeri nimic
Mama in perioada sarcinii a facut analizele uzuale si nu avea nimic, si uite cum loveste trasnetul, la un control de inima al tatalui a fost suspiciune de sifilis
Rezultatul arata sifilis stadiu trei, se trateaza si stabilizeaza, mama a facut analize si nu era contaminata, si fetita sub supraveghere pana la sase ani, tot necontaminata!!!!
Deci se piate si asa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutai spune:

eu ii voi repeta toate analizele fetitei . Intrebarea mea este daca sifilisul congenital tratat inca de la inceput, recidiveaza mai tarziu ? Sau ce efecte poate avea asupra dezvoltarii copilului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Din ce spun medicii poate sa apara pana la varsta de sapte ani si incetinesc cresterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qicoletta spune:

Analizele pe care eu le-am facut lui Andrei:
Hepatite,Serologia sifilisului,analizele normale (ca,fe..etc).
Am intrebat doctorul ce trebuie sa fac avand in vedere ca s-a nascut cu sifilis.Mi-a spus ca nimic momentan avand in vedere ca s-a nascut la termen si pina la 1 an si 4 luni nu a prezentat nici un semn precum ca ar fi fost afectat.Daca analizele pentru sifilis au iesit bine eu zic sa nu iti faci probleme prea multe. Discutia cu un doctor normal la cap nu strica.
Andrei e bine, e tot timpul pe marginea de jos a graficului in ceea ce priveste inaltimea si greutatea dar in rest nu sunt probleme.
Ce o fi mai incolo om trai si om vedea.

Mergi la inceput