Se plange ca il doare burtica

Se plange ca il doare burtica | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu se plange de ceva timp ca il doare burtica. Zice ca e durere difuza peste toata burtica. Am facut copro si nu are paraziti. Ce altceva poate fi?

Mai mergem la ecografie abdominala dar abia saptamana viitoare.

Si mai am o intrebare: ce regim alimentar se recomanda in cazuri din astea? Ce e bine sa nu manance?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

E bine sa manance produse care nu-l baloneaza..fructe care fermenteaza repede un burtik..gen mere, citrice, sa nu bea nimik acidulat, sa evite prajelile si carnea de porc...si chiar si dulciurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Buna.
Si baietelul meu avea acelasi simptome; initial am mers cu el la medic de frica sa nu fie apendicita.
Ulterior am facut si ecografie abdominala si s-a constatat ca are colicistul rasucit si din acest motiv mancarea se digera mai greu.
Nu ne-a dat un tratament anume, insa ne-a recomandat sa evitam pe cat posibil alimentele greu digerabile gen: kiwi, banana, capsuni, frisca, bauturi acidulate, fasole, mazare, varza, vinete, prajeli.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu e asa simplu sa se vada parazitii la examen...e foarte probabil sa aiba daca e in colectivitate. Sau sa aiba doar o balonare, gaze, indigestie?

In orice caz e bine sa eviti mancarurile iritante: prajelile si condimentele. Fructele sa nu le manance imediat dupa masa ci doar intre mese si nu seara.

Uleiul de dovleac presat la rece e un excelent detoxifiant si antiparazitar, eu le dau la copii in cure de cate o saptamana la 2-3 luni.
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Ati fost totusi sa il palpeze si un chirurg?

Fiica mea a tinut-o asa vreo luna, pana am ajuns in urgenta cu apendicita. Si la spital au tinut-o sub observatie vreo 2 zile pentru ca spunea ca o doare toata burtica si nu in dreapta jos cum e normal la apendicita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Dorsilia, de unde ai ulei de dovleac presat la rece? Stiu ca-s f bune semintele de dovleac crude, dar nu ii prea plac...


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Am trecut si noi prin asta : durere burtica, analize, ecografie abdominala. Nu am gasit nimic deosebit. Am avut grija la alimentatie si am eliminat guma de mestecat si apa mineala. Nu stiu daca voi mestecati guma sau beti apa minerala, dar eu cred ca la noi asta a fost cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

si la noi mai apar astfel de acuze,la fetita mea e 6 ani.

ma gandesc intotdeauna cam ce a mancat,daca e sau nu constipata,si cel mai important daca au dau nu viroze la gradinita,ca am observat ca de racit nu prea raceste ea,dar se mai plage ca o mai doare burtica in acea perioada,asta din cauza ganglionilor abdominali ,care se inflameaza odata cu cei din gat.

Mergi la inceput