piele uscata la bebelus 5luni

piele uscata la bebelus 5luni | Autor: niki81

Link direct la acest mesaj

bonjurica dragi mamaici
inca de la nastere ne confruntam cu o sensibilitate cescuta a pielii bebelului. La inceput a fost acele cruste de lapte care se fausera atat de urate inca se simtea si un piros intepator...le-am radus cu un preparat de la farmacie pe baza de acid salicilic 1% si acum le avem dar le tinem in frau cu unguentul (deci de 5 luni aplicam incontinuu la fiecare baita). Apoi pielea...extrem de uscata desi cremuitul era la ordinea zilei cu tot felul de creme...de la bephanten la creme pe baza de galbenele, la creme speciale de la aven ...chiar si cu nidiflor am dat desi nu prea este recomandat (insa a fost sing care si-a fc efectul instant). Am schimbat detergentul, am dar extra clatire, am calcat de mama-focului hainutzle, am spalat al temp mari. Medicul ne linisteste spunandu-ne ca sig este o dermatita de contact si sa nu ne alarmam. Adevarul etse ca a inceput sa o tin in frau cu cremele si unguentul pt caputz dar parca tot ma necajeste un pic ideea. Voi ati trecut prin asa ceva, si ce ai facut.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valicutu spune:

eu as zice sa-l speli cu gel de dus fara sapun, si sa-l dai pe corp cu o crema puternic hidratanta. eu folosesc de la Bioderma din gama Atoderm, care e si pentru dermatita atopica, dar si pentru piele foarte uscata si sensibila. sunt mai ieftine decat cele de la Avene, si mie mi se par mai bune. crema de corp a copilului meu o folosesc si eu cu succes pentru fatza, pentru ca si eu am tenul sensibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

intrebare : de la nastere pana in prezent copilasul tau a fost alaptat sau i-ai dat lapte praf ? daca alaptezi, ce mananci si bei tu ? daca ii dai lapte-praf, cu ce apa ii prepari laptele ? in afara de lapte, ii dai apa sau ceai ? de care ?

eu iti recomand sa incerci si produsele din gama Bubchen, nu contin parabeni si sunt recomandate pentru piele extrem de sensibila, dermatita atopica si neurodermatita.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Pentru crustele de lapte iti recomand Uleiul de migdale dulci - il gasesti la Plafar. Scapati de crustele de lapte garantat. Baiatul meu cand era bebelus era cam in aceeasi situatie si intr-o saptamana de aplicare zilnica a uleiului a scapat de cruste in proportie cam de 80%. In doua saptamani nu mai avea nimic si nici nu au mai aparut dupa aceea.

Pentru pielea uscata - Tudor a avut si are inca dermatita atopica - poti folosi gelurile de dus si cremele de corp dermatocosmetice special create pentru pielea atopica, sensibila, cu tendita de uscare. Sunt multe pe piata si depinde de felul in care raspunde pielea copilului la ele. Noi am incercat vreo doua sau trei pana sa ne oprim in final la o gama care i-a facut extrem de bine Aderma Exomega.
Acum de curand am descoperit Dermalex Eczema Atopica - o crema dermatocosmetica fara parabeni si fara corticosteroizi - extrem de eficienta in cazul nostru (lui Tudor acum ii mai apar doar pete razlete de dermatita atopica dar pielea lui are in continuare tendinta de uscare)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niki81 spune:

CorinaDani, in primele 2 zile de la nastere a papat lapte praf (Nan HA 1) in rest laptic de la mine, iar de o luna aproape am inceput diversificarea. Am tinut un regim alimentar in primele 3 luni de viata special pt alaptare..cu mare grija ce mananc si cu mari obs la cum se comporta bebele (deci exclus). Altceva in afara de lapte a mai fost 2-3 biberoane de ceiutz de la Humana special pt colici, ca nu ne mai intelegeam deloc (primele 2 luni noptile noastre erau albe), pt prepararea lui fol apa plata Bucovina. Iar pt corp am incercat tot felul, acum ne-am oprit la nivea-ulei de corp si gel de dus. In primele lui am crezut ca de la cremele de corp imi face iritatia si am folosit ulei de floarea sorelui fiert si racit, deci exclus si asta. Iritatia era doar pe un obrajor, incheieturi manutze si burtica, spate. Acum am redus, a ramas doar usoare urme pe burtica, incheieturi si obrajor. Le mai fac sa dispara cu nidoflor dar ce ma nelinisteste este ca ele tot apar. Dermatologul mi-a spus ca e ceva normal, ca asa fac unii copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Uleiul usuca pielea, iar uleiurile care costa 15-20 lei/200 ml sunt facute pe baza de uleiuri minerale si fel de fel de adaosuri care nu ajuta pielea sensibila si uscata, ci dimpotriva.
Scrie pe ele ca au ulei de jojoba sau ulei de germeni de grau, dar cantitatile din aceste uleiuri sunt infime, baza e un ulei mineral.

Daca vrei neaparat sa folosesti ulei pt. corp, prepara tu unul.
Cumpara ulei de migdale de la Plafar (2 sticlute de 1o ml - ulei presat la rece), poti pune si o sticluta de 10 ml de ulei de samburi de struguri (tot de la Plafar) si parfumeaza cei 30 ml cu 2 picaturi de ulei esential de lavanda si 2 picaturi ulei esential de geranium.

Pentru baita renunta la gelul de dus (si asta usuca pielea, chiar daca e pentru bebelusi), foloseste ulei de dus.
Cei de la Eucerin au un ulei de dus foarte, foarte bun pentru pielea uscata.
Am inteles ca la DM se gasesc uleiuri de dus bune si ieftine, dar nu am folosit niciodata produse de la ei.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niki81 spune:

Ok, multumesc tuturor. Am sa incerc cele sugerate de voi si va tin la curent ce-i merge :)
Multumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

niki81, iti recomand sa incerci folosirea unor produse gel dus/ crema hidratanta speciale pentru pielea uscata/atopica. Se vede diferenta dintre produsele speciale si cele simple chiar in cateva zile. Eu nu sunt tare incantata de produsele Nivea Gasesti la farmacii, multe astfel de produse, la diferite preturi.

Baietelul meu are dermatita atopica si am incercat multe produse. Este foarte importanta hidratarea pielii. Exista si momente cand nimic nu are efect.
Atunci cand nu are nimic pe piele folosesc Bubchen Milk, dar in cazul eczemelor aceasta nu este suficienta. Acum am Emolium - Lotiune speciala (200 ml - 38 ron,). Pentru noi a fost ok si Trixera( asta e vreo 80 ron), am mai folosit si Exomega si Lipikar ( vreo 55 ron). Asta asa ca si idee.

Repet sfatul meu: incearca produse speciale pentru pielea uscata/foarte uscata.



CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niki81 spune:

Buna cristina_boc
Emolium avem acum, pare sa-i mearga cat de cat. Primul pas as vrea sa-l fac in ceea ce priveste gelul de dus (desi avem special pt bb cum scrie mare pe el :(....azi intentionez sa-i cumpar uleiul de dus de la Eucerin....sa vedem.
Trixera am incercat-o si nimic, desi nu face parte din categoria produse ieftine dar se pare ca la el nimic. Am sa mai iau azi Dermalex Eczema Atopica/contact...ma mai consult cu farmacista, sa vedem daca iti face efectul.
Noi tot ce am avut am facut cure de cateva saptamani bune, adica nu am dar 1 de 2 ori si gata, am insistat.

Va tin la curent
Multumesc mult de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

in loc sa te consulti cu farmacista, care poate are bonus daca recomanda anumite produse, mai bine ai merge cu copilasul sa-l vada un medic dermatolog bun, astfel incat sa-ti recomande produsele/tratamentul adecvat. tu ai spus ca medicul va linisteste, insa nu ai precizat daca este vorba despre medicul pediatru sau cel dermatolog.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niki81 spune:

Bonjurica CorinaDani
Din pacate sau fericire amandoi ma linistesc spunandu-mi ca nu e grav si ca asa fac unii copilasi si ca indiferent cu ce as da tot nu scap de pielea uscata sau cojitele din cap, nu pot decat sa reduc. Va scapa de ele pana intr-un an. De asta ma consult cu voi...cu ei deja am facut-o :)

Mergi la inceput