Ce fel de scaun luam pentru birou?

Ce fel de scaun luam pentru birou? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Ne pregatim pentru inceperea scolii (ma rog, mai e pana in septembrie, dar trece repede rau...); am cumparat mobila noua, cu birou, dar cred ca nu am nimerit scunul. Am luat unul care se roteste. Problema e ca fii-mea e micuta. Daca ii las scaunul pe pozitia cea mai de jos, astfel incat sa ajunga cu picioarele jos si sa poata controla "batzaitul" scaunului, nu sta bine la birou. Daca il ridic mai sus, ca sa poata sta corect la birou, nu poate controla invartitul scaunului. Pana sa mai fac o alta achizitie va intreb si pe voi: ce fel de scaun ar fi cel mai potrivit? Eventual exista si modele de scaune care se rotesc, dar care pot fi si blocate? Sau ar fi mai potrivit un scaun fix? As fi preferat sa i-l pot regla pe inaltime... Idei? Multumesc! DPN 20 apr 2011Poze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Buna.
Eu i-am cumparat fetitei mele un scaun care se roteste (de la Mobexpert); si ea va incepe scoala la toamna.
Desi este inalta pt varsta ei (are mai mult de 122 cm), nu ajunge bine cu picioarele jos; i-am reglat scaunul astfel incat sa ajunga la birou ca sa scrie.
O idee ar fi sa-i cumperi un birou mai putin inalt ca sa poata ajunge cu picioarele jos. Alta solutie nu vad.
Scaunele fixe nu mi se par la fel de comode ca cele care se rotesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela2001

Buna.
Eu i-am cumparat fetitei mele un scaun care se roteste (de la Mobexpert); si ea va incepe scoala la toamna.
Desi este inalta pt varsta ei (are mai mult de 122 cm), nu ajunge bine cu picioarele jos; i-am reglat scaunul astfel incat sa ajunga la birou ca sa scrie.
O idee ar fi sa-i cumperi un birou mai putin inalt ca sa poata ajunge cu picioarele jos. Alta solutie nu vad.
Scaunele fixe nu mi se par la fel de comode ca cele care se rotesc.
Si sta comod pe el? Nu o deranjeaza ca se roteste fara sa il poata controla? Sa luam alt birou e cam tarziu, abia l-am luat pe asta. O sa ma mai uit de scaune, poate exista si unele la care se poate bloca rotirea. DPN 20 apr 2011Poze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Eu va recomand cu caldura (si din proprie experienta) sa le luati scaune fixe. La cele care se rotesc au tendinta de a se legana/balangani. Noi am luat special pentru varsta si inaltimea baiatului (din cele care se rotesc) si am renuntat la el din prima zi de scoala. In afara de faptul ca se legana cand statea pe el, scrisul era aiurea rau (din aceasta cauza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

citat din mesajul lui Tisina

Eu va recomand cu caldura (si din proprie experienta) sa le luati scaune fixe. La cele care se rotesc au tendinta de a se legana/balangani. Noi am luat special pentru varsta si inaltimea baiatului (din cele care se rotesc) si am renuntat la el din prima zi de scoala. In afara de faptul ca se legana cand statea pe el, scrisul era aiurea rau (din aceasta cauza).

Tisina

Corect!
Si noi avem tot fix,pe cel mobil il folosea drept leagan,se misca tot timpul si scrisul era groaznic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Ralucutza fetitza ajunge cu talpile pe picioarele scaunului si deci ii poate controla rotirea, daca vrea (bineinteles ca ei ii place sa se batiie cu scaunul).
Nu stiu cum va fi scrisul la scoala; acum nu-mi dau seama ca face doar bastonase si deseneaza.
Julia, Tisina ce fel de scaune fixe ati cumparat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Din considerentele scrise deja de voi am luat si noi scaun fix. Insa mi se pare ca nu e destul de inalt pentru o pozitie corecta si nici nu ajunge cu picioarele jos. Copilul e inalt pentru varsta lui, dar nu e cat un adult.

Picioarele atarnate le pot rezolva cu un inaltator din acela de la IKEA dar daca nu ajunge bine la masa mai e corecta pozitia de scris ?
Stiu ca e foarte importanta pozitia la birou pentru a preveni eventualele probleme la coloana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Dupa lupte seculare, zeci de scaune probate, vizite in magazine care mai de care....am facut scaun pe comanda.
Ideal ar fi un scaun ergonomic, cu roti (ca sa-l poat atreage sub birou usor) dar care sa nu se bataie stanga -dreapta. Ei bine, nu exista. Am incercat sa "stricam" un scaun mai vechi dar n-am reusit. Asa ca am comandat un scaun de lemn cu 4 picioare inalte, din care mai taiem pe masura ce creste copilul. Am facut o perna de burete si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Nu exista si scaune fixe reglabile pe inaltime? DPN 20 apr 2011Poze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela2001

Ralucutza fetitza ajunge cu talpile pe picioarele scaunului si deci ii poate controla rotirea, daca vrea (bineinteles ca ei ii place sa se batiie cu scaunul).
Nu stiu cum va fi scrisul la scoala; acum nu-mi dau seama ca face doar bastonase si deseneaza.
Julia, Tisina ce fel de scaune fixe ati cumparat?


Noua ni l-a cumparat soacra,din Galati,cu tot cu masuta(gen birou),atat scaunul cat si masuta sunt reglabile.

Mergi la inceput