sfat prajituri

sfat prajituri | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Recomandati-mi prajituri cu grad de dificultate mediu pt petrecere copii.As vrea sa le fac eu ,cu o zi inainte si as vrea ceva care sa-mi iasa.Eu nu-s chiar vreo experta.
Deci daca vreti sa ma incurcati veti reusi.Astept cu interes.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Pot fi pe linga si niste saratele ,covrigei,dar numai ceva testat anterior.Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

uite ceva usor si buuun:
Fursecuri care se pot decupa cu formele:

250 g unt
500 g faina
2 oua
150 g zahar
1 praf de copt stins cu zeama de lamaie/otet
2-3 plicuri de zahar vanilinat

se mai pot pune: cacao, scortisoara, nuca de cocos


Untul se bate cu zaharul. Se adauga ouale. De aici nu mai puteti folosi mixerul cu paletele obisnuite - merge folosit cu cele pt aluaturi mai dense, sau se poate folosi robotul (functia pt framantat) sau pur si simplu se amesteca cu mana: se adauga faina, praful de copt stins si vanilia, apoi adaosurile (cacao, scortisoara, nuca de cocos, ce vreti sa puneti)
Aluatul se framanta ca sa se omogenizeze. Se da 30 min la rece, apoi se intind foi de aluat si se decupeaza cu formele de fursecuri.

Se coc in tava tapetata cu hartie de copt, in cuptorul preincalzit, la 180 grade C, max 10 min. se pot pudra cu zahar pudra, cand sunt gata
pot fi tinute si 7-8 zile, in recipiente inchise bine (eu le pastrez in cutii de plastic cu capac).

bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

SARATELE:

1KG FAINA, 2 OUA INTREGI, 1 CUTIE SMANTANA <mica> , 3 LINGURI UNSOARE <EU N-AM AVUT UNSOARE SI-AM MAI PUS 3 LINGURI DE MARGARINA SI-AU IESIT BUNE>, 1 CUTIE MARGARINA <250 GR> , 1 PACHETEL DROJDIE <CUB> INMUIATA CU O CANA LAPTE CALDUT, SARE DUPA GUST.
DUPA CE LE UNGI CU OU,POTI PUNE PE ELE CE DORESTI <BRANZA,SUSAN,CHIMEN,ETC>

BISCUITI <FURSECURI>:

500GR FAINA, 2 GALBENUSURI,UN PRAF SARE,250 GR MARGARINA, 200 GR ZAHAR PUDRA, LAPTE CALDUT CAT CUPRINDE < SE POATE PUNE CACAO SA FIE NEGRII>.
-SE POT ORNA CU CIOCOLATA TOPITA
-SE PASTREAZA IN CUTIE DE METAL <EU II MAI TIN SI IN PLASTIC>

PRAJITURA CU VISINE :

4 OUA,300 GR ZAHAR,350 GR FAINA,100 ML LAPTE,PRAF DE COPT,8 LINGURI ULEI.
SE AMESTECA TOATE CU MIXERUL SI SE TOARNA INTR-O TAVA TAPETATA CU ULEI SI FAINA. SE PUN VISINE DIN BORCAN <FARA SAMBURI> SI SE DA LA CUPTOR,LA O TEMP POTRIVITA. SE INCEARCA CU SCOBITOAREA,CA SA SE VADA CAND ESTE GATA. NU POT SPUNE CAT TREBUIE TINUTA IN CUPTOR,PT CA DEPINDE DE FIECARE CUPTOR IN PARTE.
DUPA CE SE RACESTE,SE SCOATE DIN TAVA,SE TAIE BUCATI SI SE PRESARA ZAHAR PUDRA PESTE.

TORT FFF SIMPLU:

BLAT: 6 OUA,6 LINGURI ULEI, 1 CANA ZAHAR, 1 CANA FAINA,1 VARF DE LINGURITA DE SARE.
-ALBUSURILE SE BAT SPUMA SI SE ADAUGA ZAHARUL TREPTAT
-GALBENUSURILE SE AMESTECA SEPARAT CU SAREA SI ULEIUL
-DUPA CE SE OBTINE SPUMA DIN ALBUSURI,SE OPRESTE MIXERUL SI SE ADAUGA TREPTAT GALBENUSURILE SI SE BATE <INVARTE> CA LA COZONAT,CU LINGURA DE LEMN.SE ADAUGA FAINA "IN PLOAIE" SI SE AMESTECA CA LA COZONAC PANA SE INCORPOREAZA TOATA FAINA.
SE PUNE COMPOZITIA INTR-O TAVA TAPETATA CU ULEI SI FAINA SI SE DA LA CUPTOR,LA TEMP DE 150 GRADE. SE VERIFICA CU SCOBITOARE.

BLATUL ESTE FOARTE BUN. EU IL TAI IN 2,IL INSIROPEZ CU ZEAMA DIN COMPOT DE FRUCTE, IL UMPLU CU BUDINCA DE VANILIE,PUN ORI FRUCTELE DIN COMPOT,ORI PORTOCALE,ORI BANANE,<POTI PUNE CE VREI>,IL IMBRAC IN FRISCA SI GATA TORTUL!
ESTE FFF USOR DE FACUT ! SOTUL MEU L-A FACUT DE CEL PUTIN 5 ORI! SINGUR! NU TE SPERIA C-AM SCRIS MULT...

MAI POTI FACE PRAJITURA NEAGRA CU GLAZURA,SALAM DE BICUITI,PRAJITURA TRASA PRIN GLAZURA SI PRIN COCOS,TOATE SE FAC USOR...
SA NE SCRII PANA LA URMA CE AI FACUT BUN!
SPOR LA LUCRU SI POFTA BUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Merci,insa m-am lasat si le-am luat de la cofetarie.Se pare ca nu-i de mine treaba asta.Poate de paste sa fac ceva!


Mergi la inceput