Tort cu sosea si cu masini - sugestii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:


Ni-na: asa este. Datorita Lilianei am reusit sa-i fac fetitei cate ceva.

witeflower: raspund tarziu dar acum am ajuns pe forum.
Pasta care acopera tortul nu este tare cand o tai. Nu e ca o cioco topita si intarita. Nu se intareste tocmai pt. ca are unt/gem sub ea.

Folia: seamana cu cea din care se fac sacii mari.
Este transparenta, ca cea din imaginea de mai jos.
http://www.trecatorul.ro/Products/501-folie-solar.aspx
Pe 1 m dublu de lat am dat 6 lei. Am cumparat-o dintr-un magazin care vindea diverse produse pt. bucatarie.

Asez pe masa un strat de folie, pasta si apoi iar un strat de folie. Pt. bucatele mici de pasta se poate lucra cu pungute de 2 kg desfacute.

Uitasem de plastilina din cioco. Tot cu miere o fac. Reteta de pe culinar. Scriu daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Multumesc pt lamuriri, Darria !
Si, te rog sa-mi scrii plastilinadin ciocolata, ca dureaza pana sa gasesc eu...In plus, prefer reteta gata probata

Am facut azi tort de proba, ca veau musafiri nepretentiosi (fratele meu). Pt ca sotul nu a gasit lapte pref Rarau, asa cum ati recomandat, am trecut la planul B, cu ciocolata menaj. Am topit si modelat un fel de... sens girator (ca tortul era rotund). Ma greu a fost sa-l pun apoi pe tort, ca initial era prea moale, apoi s-a intarit si se crapa (dar l-am segmentat si am unit pe tort segmentele.

Am trasat dungi albe pe mijloc cu ciocolata alba topita (cu o pensula).

Pr ca nu am avut lapte praf si nici caramele (asa-i cand trimiti sotul la cumparaturi- ca in loc de caramele Sugus mi-a cumparat Sugus Jelimania), nu am mai modelat masinute, dar am pus pe post de masini niste ursuleti Haribo, asezati cu fata in jos. Chiar semanau cu niste masinute, copilul a fost multumit si i-a mancat incantat.

Acum ma gandesc ca era mai simplu sa torn ciocolata topita pe tort, iar cand se intarea glazura, pictam cu pensula sosea si tot ce mai doream, cu ciocolata alba.

Sper sa mai am timp sa incerc...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

plastilina ciocolata:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Tehnici-ustensile-ingrediente/17449/Plastelina-de-ciocolata/

Nu am cantar de bucatarie asa ca am incercat sa apropii cumva cantitatile. La o cioco primola alba am folosit o lingura miere.
S-a lucrat mai greu decat pasta de lapte praf. Am facut niste trandafirasi fetitei. Fiindca era cald in bucatarie tb. sa fac traseu frigider-masa ca sa se intareasca petalele, sa le pot uni si sa ramana cum le modelam. La facut sosea nu-i problema si nici la masinute nu cred fiindca lucrezi cu material "gros".

Pasta de poate face si cu alt lapte praf dar nu mai retin cu care anume. Am lucrat mereu cu Rarau, nu am schimbat fiindca sunt multimita de el.

Nu conteaza ca nu obtinem rezultatul dorit. Importanta este fericirea copilului. Ma criticam dar cand vedeam gurita pana la urechi si ochisorii lucind prindeam curaj sa-i mai fac si altadata.
Spor la lucru.
La multi ani! sanatosi si fericiti baietelului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Nu pare greu, am cateva emotii la masinute, ca nu ma pricep la modelat, dar cred ca am sa-l rog pe baiat sa ma ajute, va fi incantat sa faca asta.
Soseaua cred ca s-o "pictez", pare cea mai simpla varianta...
Multumesc mult!
Voi incerca sa pun o poza dupa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Nu am pus poze ca nu a iesit chiar de pozat... dar copilul a fost incantat.
Am glazurat tortul cu cioco si am facut sosea si parculet din ciocolata alba. Dar nu am nimerit prea bine glazura, ca s-a intarit cam mult si a fost mai greu de taiat. Dar ne-am descurcat.
Asta a fost tortul de acasa.

Pt party cu copiii am comandat de la cofetarie, ca nu am mai avut nici timp nici nervi de experimente, mai ales ca mi se racise bb si n-am prea reusit sa ma impart... La cofetarie s-a facut cu hartie comestibila si cu masini de curse, frumoase, dar necomestibile... Baiatul meu s-a bucurat si asa, ca i-au ramas jucariile.

Totusi, sunt hotarata sa probez si celelalte sugestii, asa ca pana la viitoarea aniversare sa ma perfectionez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui witeflower
copilul a fost incantat.


Asa este, fericirea copilului este importanta.
Sanatate micutilor si spor la "torturit"

Mergi la inceput