Cum se administreaza corect antitermicele?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soring1975

Buna seara din nou,

pot avea antitermicele efecte nefaste asupra ficatului/rinichilor copilului ?


Antiinflamatoriile pot da tulburari hepatice sau renale, mai ales in cazul administratrii in doze necorespunzatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaErsz spune:

Intrebarea mea pentru dna doctor este:
Cat ar trebui sa dureze efectul unui nurofen de exemplu in cazul unui copilas de 12 luni? Si ce facem daca, medicamentul nu are nici un efect?

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

[quote]citat din mesajul lui AnaErsz

Intrebarea mea pentru dna doctor este:
Cat ar trebui sa dureze efectul unui nurofen de exemplu in cazul unui copilas de 12 luni? Si ce facem daca, medicamentul nu are nici un efect?

multumesc
[/quo
In urma administrarii nurofenului in doza corespunzatoare,atat suspensie cat si forma de administrare intrarectala(supozitoare 125mg), febra incepe sa scada in aproximativ 15 min.,iar timpul de actiune este de pana la 8 ore.Alaturi de nurofen se mai pot folosi impachetari hipotermizante sau administrea de paracetamol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

dragii nostri,

Va multumim tuturor pentru implicarea in aceste discutii in care i-am avut alaturi de noi pe cei doi doctori pediatri care lucreaza in cadrul clinicii Anima din Bucuresti, doamna Ioana Mihaescu si doamna Catrinel Preda. Oricand aveti nedumeriri puteti reveni si citi raspunsurile lor din cadrul acestei discutii sau de pe celelalte topic-uri:

Parintii intreaba, doctorii raspund
Ce facem in caz de febra la copil?
Cum trecem usor peste cresterea dintisorilor?
Cum tratam corect durerile micutilor?


Speram ca au fost utile pentru voi aceste conferinte si promitem sa le mai invitam pe doamnele doctor si alta data.





O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Buna ziua,
Acum 2 nopti fetita mea(2 ani si 2 luni si 14 kg) a facut febra, peste 38.
Dimineata nu mai avea, dar la pranz, a facut iar, 38,5.
Primul anitermic - ibalgin, i l-am administrat ieri la ora 5 seara, deci dupa 12 ore, de la primul puseu febril.
I-a scazut febra, iar noaptea, la ora 4, ardea, nu i-am luat temperatura.
I-am administrat Paracetamol, in ideea ca i le voi alterna la 4 ore.
La 8 dimineata, i-am administrat iar ibalgin.
la 12 i-am dat paracetamol, dar nu avea febra.
I-am administrat, totusi, in ideea unui tratament.

E corect?
sau ii dau numai daca are febra?
Alte simptome nu are. Rosu in gat nu are, nu pare sa-i iasa nicio alta maseluta.

Mai am o nelamurire, ati mai raspuns, dar tot nu am inteles: daca ii administrez, alternativ, 2 antitermice, la 4 ore, ii dau doza normala, sau injumatatita, in iddea ca ii dau mai des?
Adica, dozele normale, pentru varsta si greutatea ei, sunt 7 si 5. Ii dau asa, sau ii dau, din 4 in 4 ore 3,5 si 2,5?

Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Impachetarile hipotermizante de la ce temperatura se pot face?
Si cum se fac corect?

Multumesc.


Mergi la inceput