Cum se administreaza corect antitermicele?

Cum se administreaza corect antitermicele? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Cum se administreaza corect antitermicele?

dragi mamici,

Orice intrebare medicala despre acest subiect este binevenita pentru ca, vom beneficia de raspunsurile a doi medici Doamna Dr. Ioana Mihaescu si doamna Dr. Catrinel Preda, medici care lucreaza in cadrul clinicilor Anima. Incepand din 7 martie ei va vor raspunde la intrebarile referitoare antitermicelor aici.

Va asteptam cu intrebari in conferinta de aici. Pana luni adunam aici toate intrebarile, iar doamnele doctor vor raspunde atat la intrebarile acumulate, cat si la cele postate pe parcurs.




**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ILoey spune:

Am si eu o intrebare
Baitelul meu are de ieri febra. L/am dus totusi la gradita. Acum jumatate de ora avea 39.1
I/am dat dimineta niste nurofen, cand a venit acasa nu mai avea decat 37 si un pic, dar acum 15 de minute s/a plans ca i/e sete si am descoperit ca iar frige. Am bagat rapid un supozitor cu novocalmin, acum 3 minute i-a scazut la 38.7
Mi se pare ca insa ca ii bate inimioara cam repede. Mai pot face ceva?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu antitermicele le alternez la interval de 4 ore (Panadol si Nurofen), odata unul, odata altul. Vad ca zici ca ai avut rezultate cu Nurofenul, poti continua cu el. Novocalmin nu-i pun decat daca nu-i scade febra cu nimic si daca are peste 39-39.5, deci rarissim, stiu ca-i blamat, dar e ultima varianta care are efect sigur.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana-Laura spune:

E super ca avem niste medici alaturi de noi. Eu as vrea sa stiu daca exista vreun aliment care ar putea sa anuleze efectul antitermicelor. Auzisem ca la antibiotice ar putea fi efecte de anulare de la unele alimente, dar despre antitermice nu stiu. Ma puteti ajuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Buna seara!
Si eu am o intrebare.
In cazul in care suntem nevoiti sa dam alternat panadol cu nurofen -antitermice din 4 in 4 ore (ma refer la situatiile in care febra este peste 38.5, si revine inainte de intervalul de 8 ore in care se administreaza in mod normal..) doza de antitermic trebuie scazuta la jumatate fata de cat am fi dat in mod normal la 8 ore? Nu specific ml pentru ca difera de la copil la copil doza in functie de greutate.
Multumesc!

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 13+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Aici puteti citi articolul complet despre www.desprecopii.com/info.asp?id=2748" target="_blank">Cum se administreaza corect antitermicele?





O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_helena spune:

Intrebari: 1.De la ce limita inferioara se administreaza antitermicele? (eu stiu ca pana la 38.5 nu se administraza; e corect?) 2.Cand se administreaza antitermice mai des de 8 ore? Se alterneaza in acest caz produsele (exemplu: paracetamol cu ibuprofen)? 3.Odata inceputa administrarea de antitermice se dau o anumita perioada de timp sau numai cat timp copilul face febra? (Medicul de familie ne zice sa-i dau 3 zile la 8 ore cand e racit chiar daca nu are febra si nu stiu daca este corect, mai ales ca am un copil cu fond alergic si de la antitermice se deranjeaza la stomac si da in diaree). 4.Care sunt antitermicele cel mai putin alergene, care nu deranjeaza burtica bebelusilor? 5.Ce putem face pentru combaterea febrei fara antitermic si pana la ce valoare a temperaturii procedam astfel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Mai aveti timp sa adresati o intrebare medicilor pediatri: Doamna Dr. Ioana Mihaescu si doamna Dr. Catrinel Preda, medici care lucreaza in cadrul clinicilor Anima - cu siguranta aveti cel putin o intrebare care va framanta si la care nu ati gasit inca raspunsul.

Va asteptam aici cu toate intrebarile doar pana luni !




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina_helena
Ce putem face pentru combaterea febrei fara antitermic si pana la ce valoare a temperaturii procedam astfel?


Exact asta vroiam sa intreb si eu...


Exista tartamente homeopate pentru treaba asta?


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Buna ziua,
copilul meu are un teren alergic, pneumonii repetate, este pe tratament cu singulair pentru ca are risc crescut de a face astm.
Pe prospectul de la nurofen, am vazut ca nu este indicat in cazuri de astm. Dar copilul meu face febra mare, destul de des (mai repede de 8h, cateodata la 2-3h). Cu ce alt antitermic, in afara de nurofen, pot sa alternez panadolul?
Multumesc anticipat.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.Mihaescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Buna seara!
Si eu am o intrebare.
In cazul in care suntem nevoiti sa dam alternat panadol cu nurofen -antitermice din 4 in 4 ore (ma refer la situatiile in care febra este peste 38.5, si revine inainte de intervalul de 8 ore in care se administreaza in mod normal..) doza de antitermic trebuie scazuta la jumatate fata de cat am fi dat in mod normal la 8 ore? Nu specific ml pentru ca difera de la copil la copil doza in functie de greutate.
Multumesc!

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 13+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU


Dozele de antitermice ce se pot administra in decursul unei zile (24 ore)se calculeaza in functie de greutatea copilui si se fractioneaza in 3-4 prize.

Mergi la inceput