Ce facem in caz de febra la copil?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

roxanaz, am inteles, multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaS83 spune:

va multumesc amandurora pentru sfaturi.
pt imunitate ii dau broncho vaxom. am auzit si de catina cu miere si de colostru cu probiotice(il da sora mea nepotelei mele, dar de vreo 2 sapt ca si ea a avut probleme cu gatutul).
am cautat si eu pe net si am gasit datele de contact ale cabinetului de pe gh.doja si ale clinicii alt clinica(numai ca la sectia pediatrie nu apare doctorita recomandata de tine).
ii mai dau fetitei nurofen cateva zile, astept pana pe 1 martie si daca nu ii trece o sa incerc la doctorita recomandata de tine(am gasit niste nr de tel pe net). si o sa cer si un set de analize si ii refac exsudatele.
sper sa fie mai bine! o sa va tin la curent. multa sanatate la bebei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaS83 spune:

cat despre medicul pediatru...pot sa spun ca am fost fortati de imprejurari sa apelam la dansa pt ca dupa ce la urgente a refuzat sa ne controleze fata(am detaliat in prima mea postare) am tot cautat doctori pt ca la doctorita de familie nu ne puteam intoarce ca din cauza ei ajunsesem la urgente ca nu vazuse gatul ei rosu ca focul. sotului meu ii fusese recomandata doctorita mertl, am gasit cabinetul dar era inchis. am sunat a doua zi pt programare si domnul care mi-a raspuns, sotul presupun, mi-a spus ca doamna suferise o interventie chirurgicala la picior si ca nu va da consultatii o luna. va dati seama ca nu puteam astepta o luna. asa ca am sarit in masina si am mers la policlinica cu plata si am gasit un orl-ist(bafta noastra pt ca a doua zi intra in concediu). dupa tratamentul pe care ni l-a prescris, din cauza ca facuse iar febra, ne-am dus intr-o seara la spitalul boldescu unde ne-a zis doctorita orl ca va fi. numai bine ca nu era. era seara la 6. nu stiam ce sa facem si cum mergeam spre casa am vazut pe bulevard alfa medical center si am intrat.nu era program la pediatrie in seara aceea, ci a doua zi. ne-am programat si de atunci am mers la dansa in speranta ca va fi bine. chiar vorbeam cu sotul meu aseara ca daca nu se amelioreaza starea ei trebuie sa cautam alt doctor pt o alta parere. mersi pt recomandari. pana in decembrie nu mai fusesem la pediatru pt ca nu a fost nevoie. nu mai facuse febra pana atunci, iar racelile, vreo doua la numar, le tratam cu nurofen si treceau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu ii mai da nurofen daca temperatura nu creste peste 38.5. antitermicul de prima linie este intotdeauna paracetamolul - doar daca el nu isi face efectul si nu produce scaderea de temperatura in 1.5-2 ore se revine cu alt anti-termic, dar nu mai devreme de 4 ore. lasa organismul sa produca anticorpi si sa inceapa sa lupte cu agentul infectios singur, este extrem de important pentru formarea si mai ales maturizarea sistemului imunitar, care "invata din contact" - asa se formeaza anticorpii.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

d-na mertl am inteles ca nu mai acorda deloc consultatii, pacientii ii preia fiica dansei, se numeste cristescu, insa cunosc destule persoane nemultumite de d-na cristescu.

alta data, cand ai nevoie neaparat de un pediatru si nu vrei sa mai mergi la particular sau la urgente, poti incerca tot pe str. 8 martie (cam la jumatatea strazii, pe partea stanga cum vii dinspre b-dul republicii), acolo are cabinet particular d-na podeanu, de fapt acolo locuieste, acorda consultatii in fiecare zi, dupa-masa (de la 5 la 7, daca nu ma insel), parca are program si sambata. despre d-na podeanu nu stiu ce sa-ti spun, am inteles/auzit ca e destul de buna, insa nu cunosc mamici care isi duc copilasii la dansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaS83 spune:

pacat! auzisem ca d-na mertl e f buna. o sa incerc sa iau legatura cu acel medic homeopat , iar daca nu reusesc o sa incerc la una din cele 2 doctorite recomandate de tn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaS83 spune:

Fetelor, asa cum ma asteptam, joi seara a facut febra. I-am dat iar nurofen, iar ieri i-am dat si nurofen si panadol ca facea intruna. Azi dimineata ne-am dus la consult la dna Podeanu(m-a incantat ca are program si sambata). La o prima vedere, e ok. In primul rand, a ramas uimita de cate antibiotice a luat fetita in 3 luni.A consultat-o si mi-a zis ca e cam balonata. Oricum, fata trage niste parturi zgomotoase... Si tot mai face diaree, nu mereu. Mi-a dat debridat si reflor. Mi-a zis sa nu-i mai dau mereu nurofen, ci doar cand face febra. A zis ca ei nu i se pare un copil bolnav, tinand cont ca Beatrice, fetita mea, alerga in toata camera dupa jucarii. Mi-a zis ca e posibil sa fi contactat un virus mai puternic si sa fi stat si in preajma unor persoane racite si din cauza asta sa-i treaca gatul mai greu. Dar ca nu necesita deocamdata antibiotic. Mi-a mai spus ca pot s-o sun oricand daca am vreo nelamurire. Cred ca saptamana viitoare mergem iar sa vedem cum se prezinta fata. Sper ca usor, usor sa-mi faca fata bine, Asta e tot ce imi doresc! O sa va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaS83 spune:

Doamne, toate oalele sparte in capul fetei mele!!!
Azi-noapte febra mare,mare,mare. Nici nu i-am mai pus termometrul ca ii frigea tot capul de zicei ca pui mana pe o soba. Am reusit cu chiu cu vai sa-i scad temperatura cu paracetamol si sosete cu otet schimbate din juma in juma de ora ca se uscau imediat. Azi, ciudat, temperatura corpului a variat intre 36.5-37C(rectal). Pe la 4 dupa-amiaza, s-a umplut de pete rosii pe burtica, piept, spate. M-am speriat. Am sunat-o pe dna Podeanu, i-am povestiti episodul cu febra si ne-a spus sa mergem cu fata sa o vada(chiar daca e duminica). Am ajuns la dansa si ne-a spus sa stam linistiti ca este Roseola Infantil, o boala a copilariei. Nu toti copiii o fac. Nu este contagioasa si vor trece petele in 2 sau 3 zile. Se face de la un virus...ceva de tipul herpes.O sa gasiti pe net mai exact.
Nu-mi vine sa cred cate patimeste saracul meu pui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARI34 spune:

si al meu face febra de la dinti,ii dau siropuri, supozitore si daca e foarte mare febra si nu scade fac impachetari in panza uda cred ca stiti,oricum e greu si pt bebe si mine,suferim amindoi cnd bolnav,mai bine sa fim toti sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

eu pentru febra le dau tot panadol si nurofen alternativ la 4 ore; daca apar si alte simptome, cer sfatul medicului; am gasit un medic care ne-a placut la clinica Medsana.

Mergi la inceput