Ce facem in caz de febra la copil?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RoxanaS83 spune:

Buna ziua!

As dori si eu un sfat din partea doamnei doctor. Sunt disperata! Va rog!!!!

Am o fetita de 1 an si o luna. Totul a inceput la sf de noiembrie 2011(avea atunci 11 luni)...raceala. tratata cu nurofen. Dupa cateva zile am mers la medicul de familie. Mi-a spus ca are rosu in gat si i-a dat augmentin o saptamana. Nu mai avusese niciodata rosu in gat. Dupa terminarea augmentinullui am mers la control si a zis ca e gatul "perfect." Asta a fost luni. De marti febra(nu mai mult de 38.8C) pana vineri cand m-am dus la urgente pediatrie. Acolo mi-a zis ca gatul e foarte rosu si mi-a dat injectabil Fortum 3 zile la 12h.(Diagnostic-pneumonie interstitiala)A treia zi mi-a schimbat injectiile cu fortum si dexametazona(diagnostic-laringita acuta) pt ca ragusise si tusea fff urat. Dupa cele 3 zile de injectii am rugat-o pe dna doctor de la urgente(cea care ne daduse tratamentul) sa vada daca mai e rosie in gat si a refuzat categoric spunand ca nu e datoria ei. Am mers atunci sa cautam un medic pt ca era jumatatealui decembrie si majoritatea era in concediu. am reusit sa gasim un medic orl care ne-a mai dat 3 zile ospamox. dupa o saptamana,pe 20 decembrie, iar febra. am gasit un medic pediatru. ne-a dat klacid.pe 27 dec febra 38.2.pe 28 dec febra.mentionez ca inca lua klacid. ne-am dus iar la control si ne-a dat 5 zile injectabil gentamicina si fortum.si dupa cele 5 zile sa continuam cu zinnat. asa am facut.pe 15 ian am mers la control, ne-a zis ca mai are putin rosu in gat dar sa nu-i mai dam nimic. pe 31 ian iar febra. ne-a dat unasyn(diagnostic-faringita acuta) si am facut si exsudatul faringian si nazal. rezultatele au fost bune.nu avea niciun streptococ.am terminat antibioticul duminica,12 febr.dar de joi, 9 febr nu a mai vrut sa manance efectiv. ma chinuiam sa-i dau macar 2 lingurite cu mancare, nici macar laptele nu l-a mai baut pe tot.iar temperatura corpului era cam mare-de la 37.5 la 37.9.nu mai mult.ieri, 15 febr ne-am dus iar la control. tot are rosu in gat.nu ne-a mai dat niciun antibiotic ci doar nurofen 3,5ml la 8h (alternat cu panadol la 4h doar daca face febra), peritol 3ml de 2/zi, tonotil-n o fiola/zi timp de 10 zile(cura de 3 luni),cartof ras cu spirt la gat, o lingurita de zahar cu 3 picaturi de albastru de metil dimineata si seara, multa lamaie in ceai.mentionez ca din decembrie ii dau si broncho-vaxom. nu a mai avut niciodata rosu in gat pana atunci, o scoteam zilnic afara. de cand ia atatea tratamente n-am mai scos-o afara decat la controale. de ieri are nasul fff infundat, dar aseara am incercat sa-i scot mucisorii cu batista bebelusului, dar... n-a iesit nimic desi ii pusesem suficient ser fiziologic. ii mai dau in nas cu humex. e si slabuta, are aproape 9 kg si am nascut-o cu 3100g.

Intrebarile mele sunt:
1. de ce nu-i mai trece rosul in gat cu toate ca am bagat in ea toate antibioticele posibile?
2.sa mergem la un alt doctor pediatru?
3. sa mergem la un medic homeopat?(nu cunosc niciunul, dar trebuie sa gasesc eu unul).
4.cartoful cu spirt pus noapte de noapte la gat nu ii dauneaza la piele?
5. ar trebui sa-i fac si alte analize? si care?

Stiu ca am scris fff mult, dar va rog din suflet, cand aveti putin timp sa incercati sa-mi dati un sfat pt ca nu stim ce sa ne mai facem. suntem disperati!!!

va multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaS83 spune:

scuze, am gresit. la diagnosticul de pneumonie interstitiala ne-a dat injectii cefort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaS83 spune:

apropo, acum a inceput sa faca si diaree.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mi-ar veni sa rad daca nu e putin trista situatia.
nici un om de 100kg nu ar mai manca dupa aproape o luna de antibiotice date unul dupa altul.
in primul rand opeste-te din dat antibiotice. nu au niciun rost.
iar acele "cure" de antibiotic de 3, 5 zile nu au avut iar niciun rost. si niciun efect terapeutic.
lasa copila in pace. daca face febra moderata fa-i un set de analize - hemoleucograma si vezi care sunt parametri. nu vad nici rostul cartofului cu spirt dar asta mi se pare cea mai mica problema in afara de o eventuala iritatie locala.
scoate copilul afara, ca nu are ce sa ii faca rau. din ce am vazut temperatura este moderata, deci nimic de speriat.
mai mult de trei sferturi din infectiile de tract respirator inferior sunt de natura virala. asta inseamna ca orice antibiotic de pe lumea asta nu are niciun efect asupra lor.
probabil este si o perioada mai sensibila pentru fetita iar aceste tratamente continue nu au facut decat sa o sensibilizeze odata in plus.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaS83 spune:

mersi de raspuns. stiu si eu ca atata antibiotic nu e bun si ca organismul ei e fff slabit acum. nici eu nu am luat atata antibiotic in viata mea. intrebarea e ce sa mai fac daca ma duc saptamana viitoare la control si-mi spune iar ca mai are rosu in gat. ce ma fac eu atunci?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pentru nasucul infundat: baie calda, sa stea in aburi. apoi la culcare pulmex baby pe piept si gat, sau lampa de aromaterapie cu ulei de eucalipt in camera. sa nu fie aerul uscat, sa nu fie prea cald in camera in care doarme.
picaturi vibrocil sau colargol.
citrice in fiecare zi daca accepta - suc de portocale, kiwi ar fi minunat daca ar accepta. patrunjel verde crud in mancare (tocat marunt daca nu ii place). apa din belsug, pentru hidratare.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RoxanaS83 spune:

ulei de eucalipt in camera pun noaptea si am mai citit pe net sa pun o ceapa taiata felii noaptea in camera.chiar aseara am incercat. se pare ca rasufla mai bine. acum nu stiu de la ce, de la ceapa sau de la eucalipt. sper sa-i dispara rosul ala in gat ca ma innebuneste!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

rosul ala in gat nu e o boala in sine, e un simptom!
iar data viitoare daca medicul spune ca are "rosu in gat" si iti da o reteta cu antibiotic ii spui ca nu i-l dai inainte de un exsudat faringian care sa confirme prezenta unei infectii bacteriene. si cauti si alt medic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

roxanaS83, cum se numesc medicii la care ai fost pana acum cu fetita ?

eu sunt tot din ploiesti si sunt foarte multumita de d-na dr. pupazescu, nu stiu daca mai primeste pacienti pe lista la cabinetul "de stat", insa acorda consultatii la clinica alt clinic de pe strada 8 martie, gasesti datele de contact pe net.
incearca sa-ti faci programare la d-na pupazescu, poate reuseste dansa sa-si dea seama ce are fetita ta, sa-ti recomande ce analize sa-i faci si cum sa-i intaresti imunitatea.

un exemplu de produs foarte bun este siropul de catina in miere, sau colostru cu probiotice de la childlife (se gaseste in farmacii, e cam scump). pentru sezonul rece eu am mai folosit (la recomandarea medicului) imunogrip junior si imunogrip forte cand a fost racita. insa fetita mea are 4 ani si 7 luni, nu stiu daca imunogrip se poate administra la copilasi de 1 an, trebuie sa verifici pe prospect sau sa intrebi medicul/farmacistul.

stiam ca exista un medic homeopat bun pe str. gheorghe doja, homeodent se numeste cabinetul.

fetita are acum diaree de la atatea antibiotice. tu nu i-ai dat nimic pentru protectia florei intestinale (biotics, linex) ?

si mai cred ca toate aceste medicamente i-au cam afectat ficatul, ar trebui sa-i faci analize, insa trebuie sa astepti aprox 2 saptamani dupa terminarea antibioticului.

nu-i mai pune cartof ras cu spirt, nu cred ca are efect, spirtul poate provoca arsura/iritatie la nivelul pielii, si nici nu cred ca-i fac bine vaporii de spirt, sa-i inhaleze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
si mai cred ca toate aceste medicamente i-au cam afectat ficatul, ar trebui sa-i faci analize, insa trebuie sa astepti aprox 2 saptamani dupa terminarea antibioticului.


OFFTOPIC: nu, si afectarea hepatica la aceasta varsta e ne-edificatoare.
antibioticele rareori sufera biotransformare hepatica si daca o fac procentele sunt mici.
ficatul se reface singur prin alimente sanatoase si lipsa produselor medicamentoase, nu prin aducerea de alte medicamente in organism, deci altceva de metabolizat pentru el.

Mergi la inceput