Parintii intreaba, doctorii raspund!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns c_codruta spune:

Valentina, si copilul meu a facut timp de 6 luni acest tratament. Au trecut de atunci 4 ani si nu au fost repercursiuni, doar ca eu i-am administrat tot odata si live52...stai linistita ca nu ramane cu sechele, dar cativa ani idr-ul va iesi pozitiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c_codruta spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina_22

Pe mine m-ar interesa sa stiu, daca un copil care la o varsta foarte frageda a avut contact cu un bolnav TBC , a iesit pozitiv la IDR si a luat timp de 6 luni Izoniazida zilnic, poate avea probleme pe viitor. Adica mai exact: mai are microbul in organism, iar acesta la un moment dat se poate activa dezvoltand boala? Daca mai face testul IDR, acesta va iesi pozitiv?
Multumesc!

_

Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.


Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

ALATURI DE BIBI

BAZAR DC





Microbul nu il va mai avea in organism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Vin si eu cu o problema:
In noiembrie 2010 Alexutu a fost operat de ectopie testiculara..Nu mai zic ca inca nu i-a coborat testiculul, dar in ianuare, tocmai de ziua lui am ajuns iar la spital..A facut granulom de fire de la cusatura din interior, care tine testiculul, sa nu se duca inapoi (daca am inteles eu bine)...Drul care l-a operat i-a taiat pur si simplu acest granulom pe viu..Acum, de cateva zile am vazut ca ii apare iar...am sunat la dr, ne-a chemat luni sa-l vada..
Am inteles ca organismul lui nu suporta firul de matase cu care a fost cusut si din cauza asta il elimina..
intrebarea mea este: cum ar fi mai bine: sa-l reoperam ca sa-i inlocuiasca firele (cum a sugerat un alt medic) sau tot asa, sa-l taie, de fiecare data cand apare?..si, oare, asa or sa iasa toate firele de acolo? pe rand?
Deja e traumatizat, abia il schimb, abia il imbrac, nu ma lasa deloc...

va multumesc anticipat



Am o din 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Am 2 baieti, fiecare cu cate o problema:
Cel mare tuseste de cum incepe frigul pana in primavara, cu mici si rare pauze. Tusea incepe seaca, latratoare, suiera din gat si in sfarsit expectoreaza, dureaza vreo 2 saptamani apoi timp de inca 1-2 saptamani are episoade rare de tuse seaca, 1/zi, si apoi de la capat.
Are si un stil groaznic de a se juca si alerga numai cu gura deschisa , striga si chiuie afara si eu ma gandesc ca e din cauza aceasta. O singura data a facut febra, rar muci.
Pediatra i-a dat de vreo 3 ori antibiotic (augmentin, klacid dar fara analize si aerosoli) iar cand a facut febra si am ajuns la spital i s-au facut analize si i-au dat amoxicilina. De fiecare data nu a avut nimic la plamani, doar faringita/laringita.
Toate astea din septembrie pana acum. De 2 saptamani a facut si conjunctivita si apoi a reluat episodul tusea si nici acum nu a trecut. Doar ca acum am refuzat orice medicament, doar siropuri si oscilo. Am platit o serie de sedinte la o salina, dar nu am reusit sa ajungem.
Ce sa-i dau sa nu mai tuseasca? M-a albit.

Iaar cel mic a avut si are o problema cu mucii....sunt nesfarsiti.
Cand ii curg zici ca are furtun de pompieri la nas, mi s-a intamplat sa-mi vomite ca se ineca cu muci. Ii fac aerosoli si il aspir, dupa o perioada de odihna care nu tine prea mult aud noaptea o fornaiala, iar ziua numai cand suge. Vine si momentul in care nu mai am ce aspira, far fornaiala tot se aude. Pediatra a zis ca e o vegetatie mai abundenta, de cand s-a nascut (si nou nascut fornaia) si cu varsta s-ar putea sa se mai retraga. Dar de unde stiu eu ca nu se agraveaza?

Ce analizer ar fi relevante pentru amandoi?



CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Fetita mea are 3 ani si nu are nici o masea. La varsta de 2 ani nu avea decat 4 dintisori. Care ar putea fi cauza, ar trebuie sa fac vreo investigatie ? Exista in Romania vreun laborator unde se poate face analiza pentru depistarea valorii vitaminei D din organism ( precizez ca nu este vorba de 25-OH Vitamina D)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Am si eu o dilema.

Fetita mea, acum in varsta de 2 ani si 2 luni , a facut aproximativ cu un an in urma (prin ianuarie) primul herpes la gurita. Atunci totul a debutat cu febra si agitatie foarte mare (ii dadeam o lingurita de mancare si incepea sa planga f. tare). Dupa cateva zile in care doctorul a tratat-o pentru raceala pentru ca nu avea alt simtom, a erupt si herpesul la gurita impreuna cu mai multe ulceratii(afte?) pe limba si gingii. Nu am mai mers inapoi la doctor atunci sa ii spun de fapt ce era pentru ca deja cand au aparut aftele si herpesul se simtea bine, putea sa manance..etc..
Anul acesta s-a intamplat acelasi lucru, fara febra de data asta, doar agitatie si plans inexplicabil noaptea si in timpul mesei inainte de eruptie, apoi herpes si s-a plans ca "doare maselutza" aratandu-mi insa interiorul buzei pe care este herpesul. Am tratat-o doar cu glicerina simpla si un singur puf de tantum verde, o data, prima oara cand s-a plans ca o doare interiorul buzei.


Stiu ca este un virus, prima oara l-a luat de la sotul meu care tocmai avea o eruptie.

Rog doamnele Dr. daca imi pot da cateva amanunte despre aceasta afectiune.Intrebarile mele:

- herpesul si aftele apar de obicei impreuna sau este doar o coincidenta?

- din ce cauza re-apare? o eruptie pe an este ingrijoratoare?

- este nevoie sa merg cu ea la doctor in timpul eruptiilor sau sa ii fac investigatii suplimentare sau tratamentul local este suficient?


Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

am si eu o pb...baietelul meu de 1 an si 3 luni are laringo-faringita...de 2 zile face febra (maxim 39,7), haraie foarte urat, ii foarte ragusit si cand incearca sa tuseasca parca se sufoca, ii cam molesit si blegut. am primit tratament cu Nurofen, Ospamox 125 si Prednison, 4 zile. parca mi-e ,frica' de Prednison, citind atatea despre el, dar mi-e frica si sa-l las asa. ce parere aveti? ii nevoie de Prednison 4 zile? multumesc anticipat.


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Angie.C

buna dimineata, am 2 intrebari la care sper sa primesc raspuns:
1. De ce baietelului meu de 7 luni jumate ii miros piciorusele? asta se intampla de la nastere. Noaptea nu doarme cu sosete, doar ziua le poarta.
2. Cerumenul e normal sa fie zilnic? seara dupa baita il sterg cu prosopelul in urechiuse, la suprafata, niciodata in interiorul canalului, iar dimieata are iar ceara. Medicul nostru de familie a zis ca e normal...desi eu cred ca nu.




1. Este posibil sa fie vorba despre o infectie micotica sau despre o reactie la materialele sintetice. Va recomand un consult dermatologic.

2. Cerumenul este o secretie normala a conductului auditiv extern. Foarte bine ca nu folositi betisoarele de urechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui cuteamira

felicitari pentru initiativa,
daca copilul meu la nastere a avut 3 110 acum are doar 7 kg 300 la 8 luni doctora nu pare ingrijorata.el sa nascut la 35 de saptamanisi 4 zile.il alaptez inca si este diversificat mananca dimineata 100 de fructe la pranz 200 de legume cu carne siseara gris cu lapte dar este foarte slabut.in fund nu sta inca dar se taraste in pat de a busilea.sa l las in ritmul lui sau sa ma ingrijorez?multumesc



Pana la varsta de 8 luni copilul ar fi trebuit sa recupereze deficitele nutritionale si neurologice de prematuritate. Este necesar un consult pediatric si neurologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Buna seara,

In primul rand felicitari pt initiativa.Este un lucru extraordinar sa putem gasi raspunsuri competente la intrebarile noastre.

Chiar daca nu sunt inca parinte am si eu o intrebare:la morfologia de 32 de saptamani s-a descoperit ca baietelul meu are la rinichiul stang ectazie bazinetala,ureter dilatat de calibru 7,7 mm.Va rog sa-mi spuneti cat este de grav,cum ii poate afecta viata,care sunt sansele sa dispara afectiunea dupa nastere sau daca dupa nastere ar exista un tratament medicamentos.

Sunt extrem de ingrijorata si as aprecia o opinie din parte dvs!
Va multumesc!



Dupa nastere este necesara o evaluare chirurgicala / urologica a copilului. Exista situatii cand malformatia nu are indicatie chirurgicala, ea remitandu-se in timp.

Mergi la inceput