Parintii intreaba, doctorii raspund!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

felicitari pentru initiativa!

si mi se pare si mie util un subiect separat despre vaccinuri, ca prea s-au dezbatut mult pe aici pe DC.

baietelul meu, care acum are 3 ani si jumatate, a facut ROR-ul la 1 an. in 2 saptamani a facut rubeola ca reactie la vaccin. (diagnosticul acesta l-am primit de la medic).
am aflat ca la 7 ani se face rapel la ROR. daca el a facut rubeola post-vaccinare, mai e "necesar" vaccinul ROR?


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cuteamira spune:

felicitari pentru initiativa,
daca copilul meu la nastere a avut 3 110 acum are doar 7 kg 300 la 8 luni doctora nu pare ingrijorata.el sa nascut la 35 de saptamanisi 4 zile.il alaptez inca si este diversificat mananca dimineata 100 de fructe la pranz 200 de legume cu carne siseara gris cu lapte dar este foarte slabut.in fund nu sta inca dar se taraste in pat de a busilea.sa l las in ritmul lui sau sa ma ingrijorez?multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Valentina, scuze ca te-ntreb, dar spune-mi te rog, ce semne a avut copilasul cand a luat tbc-ul?
Si noi suntem speriati din cauza asta, am povestit mai pe larg in postarea mea, vrem si noi sa facem acel test. La noi situatia este ca toti suntem in contact cu bona care in tinerete a avut tbc, acum are astm bronsic, dar tuseste foarte, foarte tare tot timpul si ma tot intreb daca are cumva din nou tbc? (cu toate ca si-a facut analiza sputei care este negativa, dar daca intre timp...?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna seara,

In primul rand felicitari pt initiativa.Este un lucru extraordinar sa putem gasi raspunsuri competente la intrebarile noastre.

Chiar daca nu sunt inca parinte am si eu o intrebare:la morfologia de 32 de saptamani s-a descoperit ca baietelul meu are la rinichiul stang ectazie bazinetala,ureter dilatat de calibru 7,7 mm.Va rog sa-mi spuneti cat este de grav,cum ii poate afecta viata,care sunt sansele sa dispara afectiunea dupa nastere sau daca dupa nastere ar exista un tratament medicamentos.

Sunt extrem de ingrijorata si as aprecia o opinie din parte dvs!
Va multumesc!

32+ David
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

AMR 8 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zina

Valentina, scuze ca te-ntreb, dar spune-mi te rog, ce semne a avut copilasul cand a luat tbc-ul?
Si noi suntem speriati din cauza asta, am povestit mai pe larg in postarea mea, vrem si noi sa facem acel test. La noi situatia este ca toti suntem in contact cu bona care in tinerete a avut tbc, acum are astm bronsic, dar tuseste foarte, foarte tare tot timpul si ma tot intreb daca are cumva din nou tbc? (cu toate ca si-a facut analiza sputei care este negativa, dar daca intre timp...?)


Zina nu a manifestat nimic.Alex a luat microbul de la o ruda de familie pe care am gazduit-o o scurta perioda de timp, fiind din provincie si care tusea foarte urat. Am aflat ca este purtatoare de TBC in momentul in care a venit un nene de la policlinica si ne-a chemat pe toti la control. Noi, adultii nu am avut nimic, dar fata a iesit pozitiv la testul respectiv. Insa dupa ce a luat preventiv acel tratament , sistemul ei imunitar a devenit O. Am luptat mult sa ii ridicam imunitatea.
La noi toata treaba a durat cel mult 3 luni pana sa depistam totul, timp in care copilul a mai racit, dar nu foarte rau.
Din cate am inteles odata sputa iesita negativa, persoana in cauza nu mai este contagioasa pentru cei din jur, are doar ea microbul dar in stare latenta. Cel putin asa ne-a spun noua ruda.

_

Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.


Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

ALATURI DE BIBI

BAZAR DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitom spune:

Buna ziua! As avea si eu o intrebare pentru domnii doctori. Am un baietel de 1 an si 3 luni. De la varsta de 4 luni a inceput sa aiba sectretii nazale care erau la inceput transparente apoi deveneau galbui. I-a curs nasul destul de mult timp ,aproape in continuu cu mici pauze de cate o saptamana. la 6 luni a avut prima bronsiolita,la 10 luni a 2-a si la un an a 3-a.Di sept 2010 pana in ianuarie a tusit aproape in continuu.acum ia Singulaire de 2 luni,i-am schimbat laptele cu lapte de soia formula,dar iar tuseste mai ales noaptea iar dupa ce bea laptele. am facut si test alergologic dar este negativ pt toti alergenii. Eu banuiam laptele dar iata ca si cu lapte de soia se repeta povestea. Unde ar trebui sa mai merg?( am fost si la prof. Cernatescu,dansul i-a dat Singulair,datorita bronsiolitelor repetate)Ar putea fi polipii de vina?
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

am si eu o intrebare

daca acum 17 zile mi-a aparut eruptia de varicela si a disparut acum 5 zile, fara alte simptome, cate zile sa il mai tin pe baietelul meu acasa? nu as vrea sa il duc la gradinita daca urmeaza sa i se declanseze si lui varicela.

mama de Carol (29.12.2008) si 20+ cu Patrick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna ziua.Foarte buna initiativa voastra de a aduce 2 medici pediatri pt a raspunde intrebarilor noastre.Pt mine este cu atat mai buna deoarece eu sunt plecata din tara si nu intotdeauna m-au multumit raspunsurile medicilor de aici.Am si eu o intrebare de fapt mai multe dar o sa le adresez pe parcurs.
Am si eu un bebe de 6 saptamani si vreau sa intreb ce pot face in cazul in care face febra?Nu a facut pana acum dar preventiv as vrea sa stiu.
Va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Mai aveti timp pana luni sa adresati o intrebare medicilor pediatri: Doamna Dr. Ioana Mihaescu si doamna Dr. Catrinel Preda, medici care lucreaza in cadrul clinicilor Anima - cu siguranta aveti cel putin o intrebare care va framanta si la care nu ati gasit inca raspunsul.

Va asteptam aici cu toate intrebarile doar pana luni !




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

Buna din nou
am si eu o alta intrebare: medicul de familie la ce intervale trebuie sa faca un bilant copilului si ce parametri ar trebui sa verifice inafara de greutate/inaltime. Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput