Parintii intreaba, doctorii raspund!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m.roswita spune:

"Laura13" multumesc de raspuns.Este prima data cand folosesc acest antibiotic si cred ca nu-i merge lui cu acesta.Nu stiu ce sa mai cred,cert este ca si azi-noapte la ora 3si jumatate avea 38 cu9.Am sunat-o iar pe doc. de fam. si mi-a zis sa-i schimb antibioticul sa-l trec pe augumentin.Ne luptam cu febra de cateva zile bune.Si sunt 99,99% convinsa ca totul i se trage de la Broncho-vaxom.
As mai avea o intrebare pt doamnele doctor:cat timp(zile) se poate da paracetamolul ca antitermic fara sa-i afecteze ficatul sau mai bine zis starea de sanatate?Cred ca raspunsul la aceasta intrebare o sa le intereseze si pe alte mamici.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:


Revin cu inca o intrebare.

Puiul meu a facut la 7 luni bronsiolita si la 1,9 an bronsita si bronsiolita acuta. (si de fiecare data a avut si weezing). E posibil sa faca astm?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

Buna ziua.
As dori sa adresez si eu o intrebare pt doctori
Am un baietel de 2 ani si 8 luni.... am scapat de pampers la 1 an si 11 luni ... de la 2 ani si 2 sapt merge in colectivitate, in iarna a trecut prin mai multe raceli... cred ca 5 la numar din care numai 2 cu antibiotic ... problema mea este, ca in timpul somnului nu se mai trezeste sa faca pipi si face pe el (nu mai cere la wc)... sau in unele cazuri se ia cu joaca si uita sa ceara... toate astea ma duc cu gandul la o raceala la rinichi- este posibil asa ceva... ce investigatii se pot face.

Alina cu Darius Gabriel si 10+
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Buna seara, revin si eu cu o intrebare pentru doamnele doctor.

Este necesar sa le dau copiilor mei Vigantoleten 500 sau 1000,timp de 10 zile pe luna, in perioada septembrie - aprilie? Medicul de famile mi-a dat acest sfat, spunandu-mi ca desi cei mici au luat Vigantol pana la varsta de 2 ani, acesta nu se asimileaza corect in foarte multe cazuri. Daca acest sfat este bun, imi puteti spune varsta maxima pana la care se poate face aceasta cura?

Multumesc!

_

Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.




Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu

ALATURI DE BIBI

BAZAR DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarablue spune:

O intrebare pentru pediatri -baiatul meu de 8 ani cunoscut cu alergie la ciocolata de la 1 an ,manifestata prin blande pe burtica si eventual pe gambe ,a facut in 12 2010 o urticarie cu cateva placi eritematoase pe antebrate ce aveau tendinta de a se uni.Atunci a trecut in 2 zile.La 1 martie 2011, in timpul unei viroze respiratorii sub tratament, a facut din nou urticarie de data aceata cu mai multe placi urticariene cu tendinta de unire pe fata , pe brate, pe piciare si a durat cam o saptamana.I-am oprit tratamentul pt infectia respiratorie si i-am administrat ce i-a fost prescris:Xizal,Ranitidina si Solu-medrol.O sa tinem regim 6 saptamani, i-am dat 20 zile de Xizal si urmeaza sa facem testele de alergie din sange apoi scarificatii.Unde ne sfatuiti sa le facem ?Este corect cum am procedat?Care este prognosticul acestei boli?Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna ziua.Am si eu o intrebare pt doamnele doctor:Laptele praf poate modifica culoarea scaunului la un bebe.Baietelul meu face caca de o culoare verzuie si nu stiu daca este normal.Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Buna ziua! Fata mea a fost diagnosticata cu scarlatina. Acum luam toti tratament cu penicilina (ospen, mai exact). As vrea sa intreb daca in afara de Biotics ar trebui sa le mai dau ceva copiilor pt protejarea florei intestinale. Si daca exista riscul sa faca fata candida de la antibiotic luat 10 zile. Daca da, o pot proteja in vreun fel? Multumesc mult!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Probioticele sunt suficiente pentru protectia florei intestinale; in afara de Biotics mai exista si alte preparate de acest fel. Riscul de a face candidoza este la fel de mare ca la orice tratament antibiotic; badijonarile cu glicerina + stamicin o pot feri de candidoza orala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui m.roswita

Vreau sa va multumesc pt raspunsuri.
Mai am 2 intrebari:
1.Puteti sa-mi spuneti,va rog, cum se calculeaza cantitatea de antibiotic pt copii?Doctorita de fam. mi-a trecut pe reteta sa-i dau Cedax 5 ml/12 ore,la randul ei farmacista mi-a trecut la fel pe cutie.Am ajuns acasa si,negasind zyrtec la farmacie,am sunat-o pe doc. sa o intreb cat aerius sa-i dau copilului.Intreband-o din nou de cedax mi-a zis sa nu-i dau la 12 ore ci la 24 de ore.
2.A doua intrebare:de ce dupa inceperea tratamentului cu atibiotic copilul inca mai face febra(38).Specific ca ii dau cedax 5ml/24ore.Oare este prea mare distanta intre administrari?Sa-i dau cum mi-a trecut doctorita initial pe reteta,adica 5ml/12 ore?Scuze ca de fapt au fost 4 intrebari.
Va multumesc anticipat.

Fii recunoscator celui care te-a abandonat, pentru ca astfel te-a invatat ca trebuie sa nu depinzi de nimeni si de nimic!
Lin Kai Ting



1. Dozele de antibiotic se calculeaza (la copii) in functie de greutate (fiecare antibiotic este eficient la o anumita doza calculata pe kg corp si pe zi) si se administreaza la intervale de timp mai mici sau egale cu timpul de injumatatire (timpul de injumatatire este diferit pentru fiecare antibiotic) – 6 ore, 8 ore, 12 ore sau 24 ore. Cedax, de exemplu, se administreaza la 24 de ore.
2. Febra este mijlocul de aparare al organismului impotriva agentilor infectiosi. Pana intra in actiune antibioticul si omoara microbii, organismul isi face datoria in continuare si se lupta in felul lui cu microbii. De aceea, eficienta unui antibiotic se evalueaza la 72 de ore de administrare (in 72 de ore se considera ca nu trebuie sa mai apara febra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui m.roswita

Vreau sa va multumesc pt raspunsuri.
Mai am 2 intrebari:
1.Puteti sa-mi spuneti,va rog, cum se calculeaza cantitatea de antibiotic pt copii?Doctorita de fam. mi-a trecut pe reteta sa-i dau Cedax 5 ml/12 ore,la randul ei farmacista mi-a trecut la fel pe cutie.Am ajuns acasa si,negasind zyrtec la farmacie,am sunat-o pe doc. sa o intreb cat aerius sa-i dau copilului.Intreband-o din nou de cedax mi-a zis sa nu-i dau la 12 ore ci la 24 de ore.
2.A doua intrebare:de ce dupa inceperea tratamentului cu atibiotic copilul inca mai face febra(38).Specific ca ii dau cedax 5ml/24ore.Oare este prea mare distanta intre administrari?Sa-i dau cum mi-a trecut doctorita initial pe reteta,adica 5ml/12 ore?Scuze ca de fapt au fost 4 intrebari.
Va multumesc anticipat.

Fii recunoscator celui care te-a abandonat, pentru ca astfel te-a invatat ca trebuie sa nu depinzi de nimeni si de nimic!
Lin Kai Ting


nu sunt doctor, dar copilul meu tocami este pe tratament cu cedax, asa ca imi permit sa iti raspund, in caz ca e o urgenta.
cum se calculeaza cantitatea de antibiotic pt copii? - in functie de kilogramele copilului, dar nu stiu sa iti spun formula. Dani, la 15 kg, are doza prescrisa de 4 ml.
cedaxul este un antibiotic cu administrare unica/zi, adica o data la 24h, sau cel putin mie asa mi-a fost prescris de fiecare data.
Dani, dupa 3 zile de tratament cu cedax, a facut 39. pediatra mi-a spus ca abia dupa 3 doze este relevanta febra/absenta ei. oricum, conform pediatrei mele, 38 nu este febra, este stare subfebrila.
totusi, raspunsul la acesta intrebare "de ce dupa inceperea tratamentului cu atibiotic copilul inca mai face febra" ma intereseaza si pe mine.

sper sa nu se supere doamnele doctor ca m-am bagat in subiect.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Nu ne suparam :)


Dozele de antibiotic se calculeaza (la copii) in functie de greutate (fiecare antibiotic este eficient la o anumita doza calculata pe kg corp si pe zi) si se administreaza la intervale de timp mai mici sau egale cu timpul de injumatatire (timpul de injumatatire este diferit pentru fiecare antibiotic) – 6 ore, 8 ore, 12 ore sau 24 ore. Cedax, de exemplu, se administreaza la 24 de ore.

Febra este mijlocul de aparare al organismului impotriva agentilor infectiosi. Pana intra in actiune antibioticul si omoara microbii, organismul isi face datoria in continuare si se lupta in felul lui cu microbii. De aceea, eficienta unui antibiotic se evalueaza la 72 de ore de administrare (in 72 de ore se considera ca nu trebuie sa mai apara febra).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Preda spune:

Citat:
citat din mesajul lui m.roswita

"Laura13" multumesc de raspuns.Este prima data cand folosesc acest antibiotic si cred ca nu-i merge lui cu acesta.Nu stiu ce sa mai cred,cert este ca si azi-noapte la ora 3si jumatate avea 38 cu9.Am sunat-o iar pe doc. de fam. si mi-a zis sa-i schimb antibioticul sa-l trec pe augumentin.Ne luptam cu febra de cateva zile bune.Si sunt 99,99% convinsa ca totul i se trage de la Broncho-vaxom.
As mai avea o intrebare pt doamnele doctor:cat timp(zile) se poate da paracetamolul ca antitermic fara sa-i afecteze ficatul sau mai bine zis starea de sanatate?Cred ca raspunsul la aceasta intrebare o sa le intereseze si pe alte mamici.
Va multumesc.

Fii recunoscator celui care te-a abandonat, pentru ca astfel te-a invatat ca trebuie sa nu depinzi de nimeni si de nimic!
Lin Kai Ting



Daca dupa 3 zile de administrare antibiotic copilul continua sa faca temperatura trebuie reevaluat diagnosticul: ori este vorba despre o viroza (virusurile nu raspund la tratamentul antibiotic!!) ori este vorba despre o infectie cu un microb care este rezistent la antibioticul administrat. In acest caz se recomanda investigatii hematologice, biochimice, imunologice, etc in functie de simptomatologia asociata febrei.
Reactiile adverse ale paracetamolului sunt legate mai ales de dozele mari si sensibilitatea particulara a copilului; eu personal nu am intalnit in practica reactii adverse la doze uzuale de paracetamol administrate timp de 5-7 zile; foarte rar recomand tratament mai lung.

Mergi la inceput