Reactie adversa ROR

Reactie adversa ROR | Autor: AlinaEmi

Link direct la acest mesaj

Puiul a facut ROR acum 11 zile. De 2 zile s-a umplut de bubite mici si rosii, ca o spuzeala, mai ales pe fata (frunte, obraji) dar si pe corp (chiar si pe manute). Nu are febra dar pare usor deranjat si la burtica.
Medicul a spus ca reactiile adverse apar dupa o spatamana - 10 zile deci ne-am incadra totusi cand l-am sunat sa-i spun ce are copilul mi-a zis ca nu a mai intalnit o astfel de reactie de la vaccin si ca el suspecteaza mai degraba o alergie asa ca i-a dat Zyrtec.
Eu stiu ca puiul este usor alergic, nu stiu la ce, si a mai facut tratamente cu Zyrtec (are la activ 3 bronsilite) dar totusi... plin de bubite ca acum nu a fost nicioadata.... ii mai apareau cand si cand cateva pe corp. De aceea eu inclin sa cred ca este ceva legat de acest vaccin mai ales ca in ultimile zile nu a mancat ceva deosebit.
S-a mai confruntat cineva cu asemenea reactii dupa ROR ? si daca da, in afara de Zyrtec ce este de facut ??
OOOF... atat de frica mi-a fost de vaccinul asta si se pare ca nu degeaba !!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlinaEmi

Puiul a facut ROR acum 11 zile. De 2 zile s-a umplut de bubite mici si rosii, ca o spuzeala, mai ales pe fata (frunte, obraji) dar si pe corp (chiar si pe manute). Nu are febra dar pare usor deranjat si la burtica.
Medicul a spus ca reactiile adverse apar dupa o spatamana - 10 zile deci ne-am incadra totusi cand l-am sunat sa-i spun ce are copilul mi-a zis ca nu a mai intalnit o astfel de reactie de la vaccin si ca el suspecteaza mai degraba o alergie asa ca i-a dat Zyrtec.
Eu stiu ca puiul este usor alergic, nu stiu la ce, si a mai facut tratamente cu Zyrtec (are la activ 3 bronsilite) dar totusi... plin de bubite ca acum nu a fost nicioadata.... ii mai apareau cand si cand cateva pe corp. De aceea eu inclin sa cred ca este ceva legat de acest vaccin mai ales ca in ultimile zile nu a mancat ceva deosebit.
S-a mai confruntat cineva cu asemenea reactii dupa ROR ? si daca da, in afara de Zyrtec ce este de facut ??
OOOF... atat de frica mi-a fost de vaccinul asta si se pare ca nu degeaba !!


al meu a facut la fix 2 saptamani de la ROR ceva asemanator, s-a umplut de bubite, dar mai mult pe burta si pe spate. medicul a spus ca e rubeola post-vaccinare . nu i-a dat niciun tratament, ne-a zis sa nu il scot din casa inca vreo saptamana, atat. in vreo 2 zile i-au disparut bubitele.



Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Alina, ce tip de ROR ati facut (de la ce firma)? Intreb pentru ca si noi o sa-l facem luna viitoare si vreau sa stiu la ce ne putem astepta. La Pentaxim am avut deja reactii adverse, dupa cum am mai spus si la subiectul "dedicat" acelui vaccin.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu informatii, sper sa scapati de bubitele alea cat mai repede. Poate ca e totusi o coincidenta si s-a declansat vreo alergie la ceva.
Daca spui ca in alimentatie nu ai schimbat nimic, ai schimbat cumva detergentul sau cosmeticele copilului/folosesti balsam/ai spalat rufele lui bebe impreuna cu ale adultilor/ daca alaptezi ai papat tu ceva cu potential alergen in ultiml timp?
Si bebelina mea e predispusa la alergii si trebuie sa fiu foarte atenta la detaliile astea.
PS In prospectul vaccinului scrie si de reactii la nivel cutanat?

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Vivela, de ce nu trebuia scos afara ? e contagios ? sau puiul tau a facut si febra ? eu l-am scos azi 15 min sa ia o gura de aer.... sa-l tin in casa o saptamana ?
Dar baie pot sa-i fac, iti mai amintesti ce ti-a spus doctorul ??

Littlelight, din pacate nu te pot ajuta pt. ca am cumparat vaccinul direct de la doctor (a venit cu el la noi acasa) si nu am intrebat despre firma producatoare. Aveam impresia ca ROR-ul spre deosebire de vaccinul de 1 an, nu este vandut de mai multe firme....Pot sa-ti spun doar ca am dat pe el in jur de 80 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Filip al meu, dupa ROR, tot asa a facut , la vreo 2 sapt dupa vaccin, rubeola ,iar la 2 luni de la vaccin a facut rujeola .
La rubola l-am tinut in casa o saptamana, la rujeola 2 saptamani (parca....si era si in toiul verii )

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 21+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Cand eram eu mica nu se facea aceast ROR...dar stiu ca au venit si ni l-au facut la scoala, prin gimnaziu...probabil cand a aparut...cert este ca la putin timp dupa ce ni l-au facut eu am facut rubeola.

Fiica-mea a facut Priorix...si la 11-12 zile s-a lasat cu febra si diaree, pt vreo 2 zile.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Alina, si fetita mea a facut vaccinul, acum 3 zile si stau cu teama. Dr mi-a spus ca poate face febra intre a 5-a si a 10-a zi. De la o asistenta stiu ca poate face si o forma usoara de rujeola, deci e foarte probabil ca bubitele sa fie de la vaccin.
Dar de ce la-i platit? Mie mi*a zis ca intra in schema gratuita, nu am dat nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Este gratuit. Eu l-am platit pt. ca am preferat sa vina sa i-l faca un alt medic decat medicul de familie.

Totusi tot nu m-am lamurit daca chiar trebuie sa tin copilul in casa si nespalat atata vreme cat nu are febra deloc... Starea generala e relativ buna doar ca arata ca un dalmatian :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

I-am facut MBR-ul (ROR-ul in Ro) la 12 luni. Mi-a spus ca dupa 7-10 zile poate sa inceapa sa faca febra de la vaccin, dar nicidecum de bubuite mici si rosii. Stiu ca daca e alergie la vaccin apare in primele 10 minute de la vaccinare nicidecum dupa 10 zile. Ca ori de cate ori ii face vaccinul mi-o tine acolo mai bine de 10 min ca sa vada reactiile.

Copila mea se umple de bubite mici si rosii cand face febra mare..sau de ex cand face rosu in gat se umple pe piept de bubite mici. Daca face vreo alergie la vreo leguma/fruct se umple de bubite pe burtica... Dar de la vaccin nu mi-a facut pana acum deloc..doar o forma usoara de febra care in max 2 zile i-a trecut.
Vad ca mai sunt mamici care au experimentat acelasi lucru ca tine..dar eu iti zic ca mai bine sa ceri si parerea altui pediatru.

Bb_ralucutza ROR-ul se mai face si la 10-13 ani.

Sanatate multa


Mami de mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 35+ o mai mica

AMR: 5 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Si al meu a facut bubite cam la o sapt dupa ROR. Nu i-am dat nimic, iar bubitele au trecut de la sine in 4-5 zile. Eu i-am facut baita in fiecare seara. L-am tinut in casa pana au disparut bubitele.
Sanatate puiului!

Mergi la inceput