preturi gradinite particulare

preturi gradinite particulare | Autor: Eseea

Link direct la acest mesaj

Ce pret platiti la gradinita la care aveti copilul, pt program pana la pranz? Deci cu masa de pranz inclusa. Ce aveti inclus in acest pret? pt ca in zona in care locuiesc eu preturile variaza de la 600-700 ron ( majoritatea au acest pret) pana la 1125 ron (!)- una singura e la acest pret, restul se incadreaza la 600-700 ron.

Mami de fetita si de baietel



Everything is hard before becoming easy...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Noi platim 1000 ron pentru program de la 07.30 pana la 18.00 iar pretul pentru program scurt cu pranz inclus este 700 ron. La gradinitele particulare nu sunt foarte mari diferentele de pret intre programul scurt si cel lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc Lorikay da, stiu ca nu sunt diferente f mari intre preturile program scurt-lung la aceeasi gradinita dar sunt diferente FF MARI intre preturile gradinitelor la acelasi program ( scurt de exemplu, uite la voi e 700 de ron ( cam astea par preturile- intre 600-700-800 ron) si sunt si gradinite cu pret la program scurt de 1100-1200 ron!



Everything is hard before becoming easy...[/size=1]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Noi platim 670 ron program de la 7.30 la 13.30.
Masa se plateste separat in functie de cate zile este prezent copilul.
Vine cam 12 ron/zi si include micul dejun, fructele de la ora 11 si pranzul.
Ajungem aprox la 910-940 ron/luna daca merge toata luna.
In tarif sunt incluse orele de engleza- zilnice si orele de dans (2 ori/saptamana).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

500 lei, program 08-12. include micul dejun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

La noi gradinitza costa 1250 pina la ora 19. In asta intra mesele 2 principale si doua gustari, la ora 10 si ora 16, engleza aproape zilnic, si dansuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Tariful practicat de o gradinita nu trebuie judecat dupa posibilitatile financiare ale clientului, ci dupa personalul, dotarea si programul educational pe care-l ofera.

Oricine opteaza pentru o gradinita particulara isi doreste cheltuieli cat mai mici, dar sunt multi alti factori care pot intra in ecuatia alegerii, precum calitatea dotarilor, pregatirea personalului, relatiile dintre angajati si clienti si mai ales copiii acestora, consistenta programului educational, etc.

Calitatea presupune investitii, de aceea o gradinita foarte buna nu are cum sa afiseze tarife mici. Tarifele ei vor fi extravagante pentru majoritatea doritorilor.
Gradinitele cu tarife mai mici au o oferta mai redusa si sunt nevoite sa recurga la compromisuri calitative.

Singura problema in piata gradinitelor este ca, datorita, inca, imaturitatii ei, exista gradinite care afiseaza tarife mari pentru o calitate indoielnica. Acestea trebuie sa dispara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Capcaunule tu zici f bine ce zici.

Cine e in masura sa aprecieze valoarea unei gradinite insa? Ma gandesc ca parintii copiilor din respectiva gradinita, nu? Sa stii ca eu am vizitat cateva gradinite si toate mi-au parut cam la fel, cu f mici diferente. Calitatea pana la urma e data de actul educational si cum se simt copiii acolo ( fie gradinita de stat, fie particulara). Bineinteles ca despre fiecare gradinita citesti si bune si rele, important e sa poti intra in legatura cu alti parinti sa poti discuta cu ei si, cred eu, iar e important ca gradinita sa aiba ceva vechime, la fel si personalul didactic, sa aiba ceva experienta.

f adevarata ultima ta afirmatie.

Mami de fetita si de baietel



Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Acuma mai depinde si de ceea ce-si doreste fiecare parinte si de ceea ce considera el potrivit pentru copil. Pretul de multe ori inseamna si calitate, dar asta nu este un lucru sigur.
Daca ma uit in zona in care locuiesc eu , gradinita fetetlor mele are un pret mult mai ridicat fata de celalte din zona, dar comparand acest lucru cu nivelul educational eu zic ca am facut o alegere buna. Nu este totul perfect, dar sunt multumita in special de modul in care colectivul gradinitei se implica in educarea copiilor. Asta nu inseamna ca nu au si minusuri, cum ar fi de exemplu meniul sau faptul ca nu au dormitoare separate.
Acuma fiecare parinte stie cel mai bine unde isi permite sa-si dea copilul si ceea ce asteapta de la aceea gradinita si cel mai important este ca acel copil sa mearga de placere la gradi, pentru ca este un pas important mai departe, atunci cind trebuie sa mearga la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Noi platim 700 ron program de la 8 la 13.30.
Masa se plateste separat in functie de cate zile este prezent copilul.
Vine cam 12 ron/zi si ajungem aprox la 900 ron/luna daca merge toata luna.
In plus, sunt unele optionale pe care le platim separat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

La gradinita Bambi step-by-step vedeti preturile aici: http://www.bambistepbystep.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=63


Mihaela Zaharia

Mergi la inceput