Perus cu aripi rupte

Perus cu aripi rupte | Autor: sofia_misicu

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am luat ieri o fetita perus de la pet shop pentru perusul meu baietel si am constatat acasa ca are aripile rupte sau taiate. Nu poate sa zboare, coada e scurta. Ii cresc penele la loc?
De asemenea, are diaree. Ii dau antibiotic dintr-acela?

Multumesc

www.flickr.com/photos/9686511@N06/" target="_blank">Nuka si www.flickr.com/photos/sofica/" target="_blank">Mama la Nuka
Blog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Buna

Te referi la penaj cand spui aripi rupte, sper.

Oricum, in caz ca te referi la membrele sale (eu sper din suflet sa nu fie asa), aripa in sine ar trebui sa fie inerta, moale, in cazul unor fracturi.

Penajul se reface in timp. De multe ori isi smulg ei penele singuri, e semn de stress, trauma, etc

Diareea nu este o boala in sine ci un simptom; poate fi urmarea unei infectii, a unei diete necorespunzatoare, a unei boli contagioase, deci atentie la perusul celalalt, care e sanatos. Daca ultima varianta e cea care cauzeaza diareea, s-ar putea molipsi si el.

Uita-te si la coloritul mucoaselor - cioc, pleoape, piele. Ar trebui sa fie rozalii, elastice.


Nu-i da antibiotic fara sa consulti un veterinar. Eu in locul tau as duce perusul inapoi, daca este posibil. Nu mi se pare normal sa cumperi o pasare bolnava din pet shop si apoi sa incerci sa o doftoricesti acasa; e responsabilitatea magazinului sa ofere spre vanzare animale / pasari / pesti sanatosi. E ca si cum ai cumpara o masina de spalat stricata de la Domo si ai decide sa o mesteresti tu acasa, ca poate poate o merge.

In plus, perusii pot fi bolnaviciosi si sunt fragili. Daca nu supravietuieste, ati putea si voi sa fiti amarati, mai ales daca in timpul in care incercati sa o vindecati va atasati de ea, etc.

Sugestia mea este sa cumperi o femela perus de la crescatori, nu de la pet shop. Sunt cateva forumuri ale crescatorilor de animale si pasari din Romania si calitatea exemplarelor oferite de ei e net superioara pet shopurilor. iar pretul e cam acelasi.

Mult succes.

Later Edit: Diareea duce si la o deshidratare rapida, ceea ce e destul de serios cand avem in vedere un organism atat de micut. Asigura-te ca perusul are acces in permanenta la apa proaspata.


37 +

Mai avem ...maxim 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

De acord cu ce a scris ina.click. Se mai intampla insa ca perusii sa aiba excremente mai lichide din cauza stresului. De obicei, daca mai ai o pasare, la cumpararea alteia se recomanda o carantina (o colivie separata catva timp,), tocmai ca sa eviti contaminarea, in cazul in care noua venita are vreo boala.

In ce priveste penele de la aripi (cred, totusi, ca despre ele este vorba cand spui *aripi taiate*) multi le scurteaza ca sa impiedice pasarile sa zboare, adica sa poata fi manipulate mai usor. Si da, penele cresc la loc. Din fericire.

Mergi la inceput