Despre giardia

Despre giardia | Autor: Marina

Link direct la acest mesaj

1

Giardia - va rog sa ma ajutati!!!!
Autor: danielac

Diana are Giardia si i-au iesit 3 liniute in limbajul dr. care a zis ca e destul de mult si trebuie tratata bine.
Voi cum ati procedat? Ce tratamente si de ce fel?



Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: palmyrah2002
Raspuns la: 15/10/2003 12:24:11
Mesaj:

Draga Dana,
Ne-am lovit si noi de aceeasi problema.
Doctorita de familie mi-a dat reteta de Zentel pentru copii si de asemeni pentru sotul meu Zentel,iar pentru mine Giardinocid(am probleme cu ficatul).Am refuzt sa-i dau lui Mihnea Zentel,pentru ca am citit reactiile adverse si bine am facut.Sotzul meu a facut tratamentul,dar degeaba.Are in continuare chistii de lambria.
Lui Mihnea i-am dat Giardinocid,am facut doua cure a cite 10 zile cite 10 picaturi de 3 ori pe zi,si eu am luat la fel.Ar trebui sa-i repet analizele,dar pt.ca au aparut la sotzul meu,sigur avem si noi.Asa incit voi trece iar pe tratament naturist.
Zentelul este foarte bun(este si scump),nu contest,dar nu ofera imunitate,asa incit te poti reinfesta.Prefer tratament naturist deocamdata.Pe linga Giardinocid am sa-i dau si seminte de bostan crude,cite 10 in fiecare dimineata,inainte de lapte.
In mod normal in timpul tratamentul de orice fel se evita laptele si dulciurile(la capitolul asta noi stam bine).
Am gasit si in As un tratament pentru lamblia :tinctura de lavanda,cu tinctura de cimbru si tinctura de pelin.Se amesteca toate si se ia cite 1 lingurita diluata in putina apa de 4 ori pe zi,timp de doua saptamini.
Multa sanatate!!!Cristina si Mihnea


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: lacramioara t
Raspuns la: 15/10/2003 13:11:38
Mesaj:

Daniela,eu i-am dat Andreeei sirop Flagil timp de cinci zile si a avut rezultat.Acum are Oxiuri si i-am dat Zentel(dar cu ceva cantec pt. ca eu vroiam ceva naturist insa medicul a spus NU).

Sanatate si numai bine.
Lacra si nazdravana Andreea.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: vilma
Raspuns la: 15/10/2003 14:24:25
Mesaj:

Si noi tot pe naturiste, desi prescriptia medicului a fost Flagil. I-am dat Giardinocid, iar acum, cand au aparut pe langa Giardia si oua de oxiuri, i-am dat si Parazitol (usturoi, cimbru, propolis).


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: lala
Raspuns la: 15/10/2003 15:14:19
Mesaj:

cina ch30, 5 granule la 12ore, timp de 12 zile recomandat de medicul homeopat dar pentru nr de granule cred ca trebuie cerut sfatul unui homeopat (mi s-a spus ca este pt toate tipurile de paraziti)

inca nu am terminat tratamentul asa ca nu va pot spune daca a avut sau nu efect


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dddd
Raspuns la: 16/10/2003 10:43:52
Mesaj:

giardinocid am folosit si noi prima oara, apoi tinctura de propolis cand am vazut ca nu mia are pofta de mancare, mai nou iar nu mai manca si i-am dat tinctura de la helmiflores.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Ana71
Raspuns la: 16/10/2003 16:02:13
Mesaj:

Eu i-am dat Flagil de 2 ori (cate 5 zile) si Decaris (parca 2 pastile). Oricum, dupa cum mi-a explicat pediatrul giardia dispare treptat (nu dupa un singur tratament). Ideea este ca aceste chisturi sa nu fie foarte multe si organismul sa aiba o imunitate buna . Oricum la baietelul meu si 2 doua etape de tratament cu flagil, repetandu-i coprocultura (la a 4-a proba i-au iesit chisturi f.rare de giardia)dupa ce primele 3 iesisera negative. Oricum am inteles ca la noi este foarte des intalnita aceasta boala si tratamentul in genral se recomanda doar daca apar manifestari neplacute (diaree, varsaturi, nervozitate excesiva). La baietelul meu au iesit eozinofilele mari si facea caca cam de 4-5 ori pe zi (intre 1an si jumatate si 2 ani). Oricum, daa nu sunt probleme, poate ar fi mai indicate tratamentele naturiste (giardinocid). Tinctura de propolis (pentru ca este extrasa in alcool) nu prea este recomandata la copii energici (ii agita si mai tare).


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: danielac
Raspuns la: 16/10/2003 17:07:24
Mesaj:

Tratamentul pentru Diana este tot Flagyl iar pentru noi Fasigyn (desi noi nu am facut analize) !!!
Nu stiu ce sa fac pentru ca Diana mananca foarte bine (are pofta de mancare) si nu are alte simptome in afara petei de pe obraz care nu mai trece ...
dar la analize a zis ca e destul (nr. de ...) de multa Giardia si ca trebuie tratata!




Autor: mada taba
Raspuns la: 17/10/2003 18:12:39
Mesaj:

eu stiu de niste picaturi de la plafar care se numesc HELMIFLUORES si este bun. Cred insa ca mai bine intrebi medicul si vezi ce-ti recomanda.

mt


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: danielac
Raspuns la: 20/10/2003 13:30:01
Mesaj:

da se numesc Helmiflores dar o sa ii dau dupa ce termin Flagylul...



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Marina
Raspuns la: 20/10/2003 14:47:44
Mesaj:

ce fel de pata pe obraz? Maria mea are o pata mica (ca un cosulet) care nu trece cu nimic. Am dus-o si la dr. care m-a imbarligat ca nu are giardia (eu asa banuiam pt ca se freaca insistent la nas si a intrat in contact cu copii care au avut, basca pofta de mancare in scadere).Dr. a spus ca mai degraba are alergie si ne-a recomandat claritine (pe prospect scrie ca nu e recomandat copiilor sub 1 an, deci nu am intentia sa-i dau).

Uite ca la pata nu am dat mare atentie, si nici dr nu l-am intrebaat dei o are de vreo luna, apare asa ceva in caz de giardia?



Marina


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: danielac
Raspuns la: 21/10/2003 17:50:24
Mesaj:

Marina, Diana are o pata rosie pe obraz si nu i-a trecut cu nici un fel de creme nici pentru alergii nici pentru eczeme si acum de cand o tratam pentru Giardia a inceput sa dispara!
Speram sa nu mai apara din nou!

:

2
Autor: Gaby
Raspuns la: 09/10/2003 00:18:33
Mesaj:

Buna,
Noi am fost tratati de giardia....dar cred ca ne-am reinfestat...spun asta pt ca numai manaca cum manca dupa tratament...La noi a inceput cu scaderea poftei de mancare...pana la plans cand vedea papa...Acum , dupa, a luat ceva in greutate...mai papa...dar cred ca mai trebuie sa fac ceva...Am vazut ca pe site s-a discutat de un sirop naturist dar nu am retinut cum se numeste, poate ma ajuta cineva;cred ca asta este calea pe care o aleg, deoarece de curand am facut tratament medicamentos iar eu nu-i mai dau din nou ,stiind ce reactii adverse are...DAR...ca sa vezi si ceva "pur stiintific", nu numai parearea noastra...viziteaza, ca nu am putut sa-i dau copy/paste,...site-ul http://www.cmr.ro/pdf/ghid1/parazitoze.pdf
toate cele bune,
gaby


3

GIARDIA...cum ati procedat???

Autor: simon_aut

Bebe al nostru dupa o investigatie coproparazitologica a iesit ca are chisturi de giardia in numar mare in kaka.
Am facut analizele la centrul medical Doris care se gaseste in apropiere de Apaca.
Nici nu stiu daca sa am incredere in ei sau nu...a mai facut cineva analize acolo si e multumit de rezultat?
Are 3 luni...am scris saptamana trecuta ca nu mai manca...acum am descoperit alta minune.
Cum ati procedat in astfel de cazuri.
Ce tratamente se pot aplica, mai ales la bebe asa mici.
Naturiste, normale....asteptam sfaturi, pareri, date reale, etc.

Numai de belele am dat in ultima vreme.
Ce ne sfatuiti?

Va astept.

Simon & Lili




Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: madadum
Raspuns la: 04/08/2003 13:23:43
Mesaj:

pai d-aia nu mananca copilu'... ca are giardia. si mara a avut, pe la 4-5 luni si a facut tratament cu flagil. iar cu mancatul a fost catastrofa! insa dr furnica ar trebui sa va dea un tratament potrivit varstei si greutatii bb-ului

mada


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dede
Raspuns la: 04/08/2003 13:41:47
Mesaj:

Parere personala

In primul rand, trebuie sa nu iei totul in tragic. Nu e o "belea", e inca un hop ce trebuie trecut. Iainte de a trece la tratamentul impotriva giardiei, iti recomand refacera analizei pentru a fi sigura ca e vorba intr-adevar de giardia - din cate stiu, tratamentul consta in administrarea de antibiotic, si tinand cont de varsta copilului tau, e bine sa fi absolut sigura. Apoi, poti incerca o cautare pe acest forum, mai multi parinti s-au confruntat cu aceasta problema.
Multa sanatate,

DeDe


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Cary
Raspuns la: 04/08/2003 14:05:53
Mesaj:

Stiu ca la copiii mai mari se da dimineata samburi de bostan neprejiti pe stomacul gol,intreaba la plafar daca exista picaturi sau siropuri ce la poti administra unui copil asa de mic.
Multa sanatate.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 04/08/2003 14:07:43
Mesaj:

Revin.

Am citit ce s-a scris pe forum despre treaba asta.
Am contactat pe dna dr.Furnica care ne-a zis ca va trece maine sa il vada si sa ne recomande ceva.
Medicul de familie este cam pus in incurcatura de treaba asta si nu stie ce sa recomande, el o tine una si buna ca trebuie sa il internam, chestie de care tot fug fiindca nu am incredere in spitalele din Romania.

Referitor la scaunul copilului este de culoare verde spre negru, consistenta normala si destul de urat mirositor. Unii zic ca are importanta asta si ca e un semn.

Este destul de palid, culmea ca pofta de mancare are, dar dupa ce mananca pana la masa urmatoare nu doarme, plange, se vaita, se chinuie...

Medicamente nu stiu ce ii putem da la varsta asta fiindca din ce am citit se dau peste minim 5 luni.
Naturist nu am gasit decat tincturi cu alcool[Giardino STOP,etc] care nu se recomanda sub un an si un ceai ANTIHELMINTIC care e puternic laxativ prin plantele pe care le contine si cu care nu stiu ce sa fac.

E o problema in ROMANIA...moare copilul in casa...medicii dau din umeri si nu isi iau responsabilitatea si nimeni nu rezolva nimic.
Nu am fost multumit de nici un medic pana acum desi am dat destui bani.

Ce ne sfatuiti?

Simon & Lili



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 04/08/2003 14:25:39
Mesaj:

Referitor la tratamentul homeopat cu Lamblia 9C ne poate da cineva mai multe detalii.
Un medic homeopat, un cabinet, cum se administreaza, de unde se procura, numere de tel?

Suntem destul de disperati, din cauza ca in ultimele 2 luni ne-a mers numai rau cu asta mic.

Cine poate ajuta il rugam sa o faca.

Simon & Lili



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: lala
Raspuns la: 04/08/2003 14:42:21
Mesaj:

buna,

copilul meu a fost diagnosticat cu giardia si am fost sfatuiti sa nu ii dam inca nici un fel de tratament avand in vedere ca nu prezinta simptome (lipsa poftei de mancare, scaune diareice, varsaturi).

dat fiind faptul ca pustiul vostru este foarte mic, intr-un mesaj mai vechi spuneai ca nu mananca, i-ai schimbat laptele destul de des, etc eu te sfatuiesc sa asculti sfatul medicului si sa mergi in spital. Pentru voi ca parinti nu va fi tocmai usor dar pentru copil s-ar putea sa fie mai bine caci va fi tinut sub observatie, i se vor face analizele de sange, urina si mai mult ca sigur va capata tratament si regim alimentar.



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 04/08/2003 14:53:25
Mesaj:

mersi de mesaj "lala"

asa e..am scris ca nu manca.
culmea ca vineri incepuse sa manance binisor...era lapte Milupa HN25 [75%] si putin NAN normal [25%].
sambata la recomandarea medicului pediatru am introdus mai mult NAN [50%].
De atunci a inceput circul. si o tine pana acum.
Vineri dormea intre mese, era linistit, calm, zambea.
Acum nu doarme, plange, se vaita, mananca dar imediat dupa incep chinurile.

Din ce am citit giardia asta iese f.rar la analize..d-asta ma tot codesc sa merg la spital...cunosc conditiile din spital si mie frica sa nu ii fac mai mult rau decat bine.
Vroiam sa rezolv problema acasa...mai alea ca si-a revenit cu mancare [aproape], nu are febra, noaptea doarme, scaun are regulat...adica semne grave de boala nu sunt.

Ce parere ai?



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: vilma
Raspuns la: 04/08/2003 15:00:11
Mesaj:

Pentru tratarea giardiei nu se da nici antibiotic, nici seminte de bostan (astea sunt pentru viermisori, si oricum, nu-mi pot imagina cum poate sa manance un sugar de 3 luni seminte).
Parerea mea este sa mai consultati un pediatru, tratamentul se da in functie de simptome, de varsta si de greutatea sugarului. Nu tratati bebelusul dupa ureche!
Si din cate stiu eu, tratamentul giardiei nu necesita internare.
Va doresc multa sanatate.
Vilma si Anca



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: vilma
Raspuns la: 04/08/2003 15:04:30
Mesaj:

Simon, am citit si ultimul tau mesaj. Si eu ma indoiesc sa fie giardia, dar am mai auzit cazuri, e drept, foarte rar. Cercetati si variantele: indigestie, colici abdominale, dureri gingivale.
Peste toate astea, se poate adauga un factor mare de stres pentru bebe (si chiar si pentru noi): canicula.
Sa auzim de bine.
Vilma


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 04/08/2003 15:13:50
Mesaj:

Vilma din cauza asta ne indoim si noi ca ar fi giardia.
La un examen de coprocultura facut la 1 luna si jumate la SANEPID a iesit negativ..adica nimic suspect.

Din ce enumeri tu au ramas variantele cu: indigestie si dureri gingivale de investigat, pt colici ii dam SAB SIMPLEX SI DEBRIDAT pentru digestie, dar degeaba.

Cat despre canicula sa sti ca avem aer conditionat si in casa e f.bine...bineinteles aerul e pus in sufragerie si nu in camera copilului.

Ciudat e ca joi si vineri s-a simtit tare bine si brusc de sambata de cand am adaugat mai mult NAN in biberon a inceput totul.

Cer parerea celor care urmaresc subiectul: unde sa merg sa repet analiza sau ce alte teste pot face? Ziceti-mi niste clinici bune, nu conteaza pretul.

Cu internarea suntem tare in dubiu...mai astept pareri pe tema asta...

Multumesc

Simon


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Sylvie
Raspuns la: 04/08/2003 15:25:46
Mesaj:

1. Ar fi bine sa repetati ex. copro-parazitologic. Acuratetea rezultatului tine de "ochiul" medicului de laborator. Noi am facut de 2 ori la cantacuzino si nu iesit nimic, abia a treia oara cand am dus proba la un biolog experimentata de la Spit. Universitar am avut rezultat pozitiv.

2. In familiile unde exista un copil infectat cu Giardia, exista de regula si cel putin un adult cu aceeasi problema, doar ca adultii tolereaza bine infectia cu acest protozoar si deci sunt de cele mai multe ori, asimptomatici. Tratamentul de face de regula la toti membrii familiei, inclusiv personalul de ajutor-bona, menajera, etc. Apoi trebuie pastrate reguli stricte in ceea ce priveste consumul apei de la robinet, spalarea mainilor, etc. - toate acestea probabil le cunoasteti sau vi le poate explica medicul pediatru.

3. Tratamentul de electie se face cu Fasigyn/Tinidazole sau cu Metronidazol/Flagyl in dozele prescrise de medic.

4. Din experienta personala: am luat cu totii Fasigyn, inclusiv bebe de 7 luni - care insa nu a scapat de Giardia!! Nu a scapat nici cu alte 2 produse anti-giardia pe care le gasim in farmacii. In disperare de cauza, am recurs si noi la alternative si i-am dat bb-ului tinctura de propolis (cateva picaturi) pe o bucatica de cub de zahar, pentru ca are un gust destul de ciudat. A scapat de Giardia dupa aproape o luna (examenul copro-parazitologic trebuie repetat de 2-3 ori ca sa fiti siguri) insa am continuat sa-i dam tinctura de propolis pe zahar pana pe la 1 an si jumatate. Giardia nu a mai facut, insa s-a ales cu frumusete de carii la cei doi premolari, pentru ca nu puteam sa o spalam pe dintisori. Tratamentul ni l-a prescris medicul de familie (pediatru) care are si specializare in medicina homeopata.
Perioada in care ne-am "luptat" cu Giardia a fost cea mai neplacuta, bb avea diaree, scaune urate, nu avea pofta de mancare de loc, crestea f. incet. Acum suntem mari si mancacioase si avem patru ani!

Sanatate!



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 04/08/2003 15:26:50
Mesaj:

Daca vrei sa repeti analiza, te pot sfatui sa iei legatura
cu d-na Condurat (biolog la spit. Municipal), la telef. 0744.271935,
sun-o si stabileste cu ea cind poti veni cu proba, iti poate da rezultatul si pe loc.

Multa sanatate,
Amalia si Vladi (3 ani)

http://community.webshots.com/user/amalia2000


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Sylvie
Raspuns la: 04/08/2003 15:31:32
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ENYA

Daca vrei sa repeti analiza, te pot sfatui sa iei legatura
cu d-na Condurat (biolog la spit. Municipal), la telef. 0744.271935,
sun-o si stabileste cu ea cind poti veni cu proba, iti poate da rezultatul si pe loc.

Multa sanatate,
Amalia si Vladi (3 ani)

http://community.webshots.com/user/amalia2000

--------------------------------------------------------------------------------



Despre Dr Condurat vorbeam si eu in mesajul anterior cand spuneam de analiza de la spit. municipal / universitar.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Vistiana
Raspuns la: 04/08/2003 15:42:52
Mesaj:

Te sfatuiesc sa te gandesti la varianta cu spitalul NUMAI in cazuri extreme,disperate!Acum nu e cazul.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 04/08/2003 15:57:37
Mesaj:

O sa o sun pe dna de la Municipal pentru analiza.
Multumesc pt numarul de tel.

Intrebarea insa ramane:
Ce ii pot da eu copilului meu in varsta de 3 luni ca tratament pentru combaterea giardiei?

"Tratamentul de electie se face cu Fasigyn/Tinidazole sau cu Metronidazol/Flagyl in dozele prescrise de medic."
Medicamentele de mai sus nu sunt recomandate copiilor sub 5 luni...deci !!!!




va asteptam in continuare cu paperi si idei.

multumim tuturor.

Simon & Lili


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 04/08/2003 16:27:30
Mesaj:

Eu zic sa asteptati intii rezultatele analizelor
de la Municipal (Universitar), ii poti cere un sfat si d-nei Condurat (in ceea ce priveste un eventual tratament),
dar, atentie, pina la urma ramine valabil ceea ce-ti va prescrie
un medic pediatru.
Sincera sa fiu, nici eu nu stiu ce s-ar putea administra la un copil
asa de mic, noi am primit Zentel suspensie, dar Vladi avea deja peste 2 ani.

Sanatate,
Amalia si Vladi (3 ani)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 04/08/2003 16:36:44
Mesaj:

m-am programat la dna dr. Condurat maine dimineata dupa ora 09.00

o sa incerc sa obtin un rezultat pe loc pentru a urgenta rezolvarea problemei.

cum ziceam si anterior marea problema este aceea a tratamentului fiindca este f.mic si nu stim ce sa ii dam.
Sa vedem ce va zice si dr pediatru maine.

Un sfat practic da-mi Amalia...ce suma se da pentru o analiza d-asta pe loc.
Dansa a zis ca e gratis ca e bebe mic dar nu poate sa ramana asa...

Astept.
Simon



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Sylvie
Raspuns la: 04/08/2003 16:45:24
Mesaj:

quote:
Originally posted by simon_aut

O sa o sun pe dna de la Municipal pentru analiza.
Multumesc pt numarul de tel.
un alt medicament eficace in tratamentul Giardiei este Furazolidonul, care are avantajul ca este conditionat si sub form ade sirop, ceea ce face administrarea la copiii mici usoara. Nu stiu daca pe piata romaneasca a aparut insa Furazolidon sirop. Acum doi ani noi nu l-am gasit in farmacii. In orice caz, sfatul meu este sa repeti mai intai examenul copro., apoi - daca intr-adevar vorbim de giardia, sa mergi la un pediatru bun care poate sa-ti dea un tratament adaptat situatiei.

Bafta multa si nu disperati, toate se rezolva!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 04/08/2003 17:08:15
Mesaj:

Simon,
Eu ii dau 50.000

Amalia si Vladi ( 3 ani)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: lala
Raspuns la: 04/08/2003 17:24:41
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by simon_aut

mersi de mesaj "lala"

asa e..am scris ca nu manca.
culmea ca vineri incepuse sa manance binisor...era lapte Milupa HN25 [75%] si putin NAN normal [25%].
sambata la recomandarea medicului pediatru am introdus mai mult NAN [50%].
De atunci a inceput circul. si o tine pana acum.
Vineri dormea intre mese, era linistit, calm, zambea.
Acum nu doarme, plange, se vaita, mananca dar imediat dupa incep chinurile.

Din ce am citit giardia asta iese f.rar la analize..d-asta ma tot codesc sa merg la spital...cunosc conditiile din spital si mie frica sa nu ii fac mai mult rau decat bine.
Vroiam sa rezolv problema acasa...mai alea ca si-a revenit cu mancare [aproape], nu are febra, noaptea doarme, scaun are regulat...adica semne grave de boala nu sunt.

Ce parere ai?


--------------------------------------------------------------------------------



Atunci cand am recomandat sa asculti sfatul medicului ref la spitalizare am luat in calcul varsta copilului, faptul ca intr-un timp foarte scurt i-ai dat cam 5 tipuri de lapte praf, faptul ca nu manca etc. Am fost si eu cu copilul in spital si stiu ca nu este usor.

Pentru ca il hraniti artificial puteti incerca sa-i dati mesele la intervale regulate de timp (acest lucru se face treptat), intre mese ii puteti da ceai dar aveti grija sa nu fie indulcit, supa de morcov ajuta la curatarea stomacului

Dat fiind faptul ca baietelul este foarte mic tratamentul pentru Giardia nu trebuie facut decat sub directa indrumare a pediatrului. La celalalt subiect cineva recomanda Medicover Grozovici; poti merge cu incredere acolo deoarece nu numai ca dr pediatre sunt bune dar stiu si sa ofere acel confort psihic atat de necesar atat parintilor cat si copiilor.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 04/08/2003 17:46:46
Mesaj:

Mesele lui bb sunt destul de regulate.
La maxim 4 ore cere de mancare...nu plange dar isi roade mainile si se cunoaste pe fata lui ca vrea sa manance.

De 6 zile bebe mananca cam aceeasi portie de lapte in aceeasi concentratie si cu aceleasi lapticuri preparata.
Intre mese ii dam ceai de musetel la care adaugam glucoza praf [1 lingurita la 100ml ceai] sau supa de morcov.
Nu stiu de ce dar atunci cand ii dadeam supa de morcov si la masa principala in amestec cu lapte s-a simtit f.bine.
O manca aproape cu placere + dormea imediat dupa masa.

Tratament pt Giardia nu i-am dat deloc pana acum.
Maine voi repeta analiza la kk sa vedem daca e acelasi rezultat.

O sa vina si pediatra sa-l vada maine si stabilesc impreuna cu ea ce-i de facut.
Daca zice ca e de mers la spital, ma conformez.

Aici pe forum incerc sa aflu din experienta voastra ce se mai poate face...fiindca medicul e tot medic si nu e un parinte. Parintii vorbesc din experienta proprie si de multe ori stiu care medicament face bine si care nu date fiind conditiile.
De-asta apelez la voi..pentru sfaturi..pentru idei...pentru rezultate din experienta voastra...etc.
Tot ce e util din ce mi-ati zis am notat si maine i le transmit medicului pediatru.

Niciodata nu o sa inchei fara sa va multumesc de ajutor.
Va astept in continuare cu sfaturi si promit ca va voi tine la curent.

Simon




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 04/08/2003 17:48:33
Mesaj:

multumesc ENYA de ajutor.

Simon


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Gabriella
Raspuns la: 04/08/2003 23:46:45
Mesaj:

Buna! Si fetita mea a avut Giardia acuma la aproape 2 ani si am scapat cu Zentel,Flagyl si Helmiflores care este naturist(si foarte bun)Tratamentul ni l-a recomandat dr Stanciu Adrian de la Budimex.Sa stii ca Giardia nu iese mereu din cauza ca nu elimina tot timpul prin caca iar de regula daca caca are mucus ala ar fi cel mai bun ca proba pentru testat,ptr ca va iesi cu siguranta pozitiv;in general copiii care au Giardia ,au cearcane,nu mananca(sau mananca mult dar nu iau in greutate),sunt mai palizi decat de obicei,iar scaunele pot fi diareice sau normale insa de consistenta mare si urat mirositoare....Nu stiu...sunt mai multe simptome dar e mai bine sa mergi la un medic mai experimentat din spital,nu la medicul de familie mai ales ca bebe e asa de mic...Multa sanatate si multi pupici pentru micutul tau!!! Bebe Jill si mami!!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 05/08/2003 12:34:38
Mesaj:

DILEMA !!!

Am mers dimineata cu proba pt ex. coproparazitologic de la bebe si de la mami la sp.Municipal la dna dr.Condurat si a iesit negativ pentru amandoi.

Precizez ca la centrul medical Doris am dus proba joi dimineata si dupa insistente, fiindca receptia imi spunea ca o astfel de analiza dureaza 5 zile (se poate face pe loc) am luat ieri rezultatul care culmea a iesit pozitiv si pe bilet scria scaun moale desi am dus proba de la un scaun normal spre tare.

Voi ce parere aveti...dna dr Condurat a zis sa vin sa repet analiza peste 5-7 zile.

Astept si parerile voastre.

Multumesc.

Simon


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 05/08/2003 13:02:53
Mesaj:


Eu as face ce a zis d-na Condurat, sa te duci din nou
cu proba peste 5-7 zile, ca sa fie sigur (de fapt si ea vrea sa fie sigura, e o adevarata profesionista, altfel iti spunea pur si simplu ca rezultatul e negativ, si gata).
Hai ca poate nu e nimic ! Ce bine ar fi !

Numai bine,

Amalia si Vladi (3 ani)

http://community.webshots.com/user/amalia2000


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ierima
Raspuns la: 05/08/2003 13:03:40
Mesaj:


Subscriu indicatiilor date de Sylvie.
In plus noi ne-am batut mult cu Giardia, cele doua tipuri de tratament nu au dat roade(e adevarat ca noi am avut 1 an); am scos apa de robinet din alimentatia copilului(chiar si fiarta, chisturile de giardia nu se distrug) si-am renuntat la toate tratamentele medicale tecand la seminte de dovleac, usturoi sau hrean.
Nu merita sa bagi atatea medicamente in ei ca scap foarte greu de giardia si le distrugi si flora intestinala. Cum mai toti copii au aceste chisturi, la unii sa manifesta mai mult, la altii mai putin, eu m-am concentrat asupra celorlalte aspecte : cantitate mancare, copil vioi si crestere normala in greutate. Incearca s-o tratezi si tu mai calm(ca sa nu spun indiferenta) ca nu e ceva grav.


Livia



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Sylvie
Raspuns la: 05/08/2003 13:03:54
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by simon_aut

DILEMA !!!

Am mers dimineata cu proba pt ex. coproparazitologic de la bebe si de la mami la sp.Municipal la dna dr.Condurat si a iesit negativ pentru amandoi.

Precizez ca la centrul medical Doris am dus proba joi dimineata si dupa insistente, fiindca receptia imi spunea ca o astfel de analiza dureaza 5 zile (se poate face pe loc) am luat ieri rezultatul care culmea a iesit pozitiv si pe bilet scria scaun moale desi am dus proba de la un scaun normal spre tare.

Voi ce parere aveti...dna dr Condurat a zis sa vin sa repet analiza peste 5-7 zile.

Astept si parerile voastre.

Multumesc.

Simon

--------------------------------------------------------------------------------



Draga Simon,

Te rog sa ai incredere in Dr Condurat. Examenul copro-parazitologic inseamna analiza macroscopica (consistenta, culoare, prezenta sange sau mucus) si microscopica (pe lama la microscop) - pentru decelarea parazitilor sau a oualor, chisturilor de paraziti intestinali. (Poate ca la Doris receptionera s-a gandit la coprocultura sau la alt tip de analiza care dureaza mai mult) Oricum, Dr Condurat are ochi foarte bun, am verificat-o si noi dupa ce am primit tot felul de rezultate care mai de care mai ciudate de la alte laboratoare private sau de stat, la fel si prietenii nostri care au copii, asa ca sa ai incredere ca iti va da un diagnostic bun. De asmenea, trebuie sa repeti examenul pentru ca Giardia e tare smecher si nu apare intotdeauna in scaun.

Sanatate multa!

Silvia


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ierima
Raspuns la: 05/08/2003 13:04:13
Mesaj:


Subscriu indicatiilor date de Sylvie.
In plus noi ne-am batut mult cu Giardia, cele doua tipuri de tratament nu au dat roade(e adevarat ca noi am avut 1 an); am scos apa de robinet din alimentatia copilului(chiar si fiarta, chisturile de giardia nu se distrug) si-am renuntat la toate tratamentele medicale trecand la seminte de dovleac, usturoi sau hrean.
Nu merita sa bagi atatea medicamente in ei ca scap foarte greu de giardia si le distrugi si flora intestinala. Cum mai toti copii au aceste chisturi, la unii sa manifesta mai mult, la altii mai putin, eu m-am concentrat asupra celorlalte aspecte : cantitate mancare, copil vioi si crestere normala in greutate. Incearca s-o tratezi si tu mai calm(ca sa nu spun indiferenta) ca nu e ceva grav.


Livia



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 05/08/2003 13:04:28
Mesaj:

Am uitat sa te intreb, ce ti-a spus de un eventual tratament la virsta asta ? Ce s-ar putea da bb-ilor asa mici ?

Amalia si Vladi (3 ani)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Vistiana
Raspuns la: 05/08/2003 13:19:20
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Gabriella

Buna! Si fetita mea a avut Giardia acuma la aproape 2 ani si am scapat cu Zentel,Flagyl si Helmiflores care este naturist(si foarte bun)Tratamentul ni l-a recomandat dr Stanciu Adrian de la Budimex.Sa stii ca Giardia nu iese mereu din cauza ca nu elimina tot timpul prin caca iar de regula daca caca are mucus ala ar fi cel mai bun ca proba pentru testat,ptr ca va iesi cu siguranta pozitiv;in general copiii care au Giardia ,au cearcane,nu mananca(sau mananca mult dar nu iau in greutate),sunt mai palizi decat de obicei,iar scaunele pot fi diareice sau normale insa de consistenta mare si urat mirositoare....Nu stiu...sunt mai multe simptome dar e mai bine sa mergi la un medic mai experimentat din spital,nu la medicul de familie mai ales ca bebe e asa de mic...Multa sanatate si multi pupici pentru micutul tau!!! Bebe Jill si mami!!

--------------------------------------------------------------------------------


Gabriela,stii cumva adtresa si nr de tel de la cab partic.al dr.Stanciu?Am auzit ca-i un medic bun,asa-i?El ti-a recomandat medicamentele naturiste sau alopate?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Dianne
Raspuns la: 05/08/2003 15:45:50
Mesaj:

Nu stiu cat ar putea sa-ti fie de ajutor sa-ti spun ce am faut eu cand fetita mea a avut Giardia la 3 anisori, dar cine stie, pe viitor poate fi o solutie. Din cate stiu eu Giardia iese la analize in perioada cand se inmultesc parazitii. Eu i-am facut analizele fetitei mele cand era intr-o stare destul de proasta din cauza Giardiei, adica nu manca, daca manca voma, avea cercane, o durea burtica foarte tare, era foarte agitata. Tratamentul recomandat de medicul pediatru a fost cel amintit mai sus cu Flagyl etc. Problema care a aparut la noi a fost ca voma aceste medicamente. Stiu ca eram disperata la acea vreme. Nu mai stiu cine mi-a zis sa-i dau propolis. Am incercat cu propolis si rezultatul a fost mai mult decat extraordinar. Nu numai ca a scapat de Giardia, dar a luat in greutate binisor dupa tratamentul cu propolis. Nu mai tin minte ce doze i-am dat, parca 10 picaturi inainte de masa. Ideea este ca, desi in general eu sunt cam Toma Necredinciosul cand vine vorba de vindecari miraculoase, le dau fetelor mele ( de 6 si 9 ani) miere cu propolis si/sau miere cu polen sau alte "combinatii apicole" pentru o crestere sanatoasa, pentru rezistenta organismului etc.
Si inca ceva tratamentul in caz de giardioza este pentru toata familia, cel putin asa stiu eu!
Sanatate multa si important e sa stii exact ce are copilul!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 05/08/2003 16:22:47
Mesaj:

Am revenit.
Am citit tot ce mi-ati scris si asa cum v-am promis toate ideile utile le-am transmis dnei dr. Furnica.

Dna dr Furnica dupa ce a vazut cele 2 rezultate de analize, l-a examinat pe bb si a analizat si pampersul cu kaka ne-a dat urmatorul tratament pt bebe:
1.Flagyl 2,5ml x 2/zi
2.Stamicin 1/2 pastila pisata bine x 2/zi
3.Peritol seara dupa baie 2ml (cand e cazul si bb e f.agitat)

Acestea sunt doze mici dupa cum spune dansa si sunt pentru combaterea giardiei daca ea exista si linistire (peritol) cand e cazul.

Dansa nu e 100% convinsa ca bb nu are nimic tinand cont de evolutia lui din ultimele 2 saptamani si ne-a zis exact ca si voi ca giardia e f.hoata si nu iese mereu la analize.

Ca meniu bb bea 100ml laptic NAN fara lactoza amestecat cu 60ml supa de morcov [i-a facut f.bine supa de morcov]
Mesele sunt 5-6 pe zi..in functie de apetitul lui.

Cam asta e cu tratamentul zilelor urmatoare.
De duminica bb va trece integral pe laptic.

Astazi a fost tare linistit spre deosebire de ultimele 3 zile...a mancat si dupa maxim 1 ora il ia somnul.

Ce ziceti...exprimati-va parerea.
Va asteptam.

Simon & Lili

P.S: Mii de multumiri tuturor...sunteti de nota 10 si voi membrii acestui forum si moderatorii forumului.






--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simo
Raspuns la: 05/08/2003 23:43:06
Mesaj:

Eu sunt de parere ca sunt prea multe medicamente pentru un copil asa de mic! Cand am descoperit si eu giardia la copilul meu, am citit tot ce se putea despre giardia inclusiv aici pe forum. Din cate am inteles eu medicametele gen Flagyl pot da probleme la ficat. Asa ca am apelat la solutia naturista, tratament cu Helmiflores la toata familia si a functionat!
Numai bine


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Gabriella
Raspuns la: 06/08/2003 00:00:59
Mesaj:



Gabriela,stii cumva adtresa si nr de tel de la cab partic.al dr.Stanciu?Am auzit ca-i un medic bun,asa-i?El ti-a recomandat medicamentele naturiste sau alopate?

Draga Vistiana,nr de tel de la cabinet si adresa nu le stiu ptr ca sunt din Pitesti,si mi-a fost mai usor sa ajung la spital la recomandarea cuiva;in schimb am nr lui de mobil si il poti suna tu sa intrebi tot ce vrei caci este foarte cumsecade:0744533993.El mi-a dat tot acest tratament de care spuneam,+un vaccin (Ribomunyl)care cica este foarte bun,si fetita mea este mai bolnavicioasa.
Simon,ai grija ca peritolul sa nu il dai mai mult de 5 zile caci este foarte periculos mai ales ca bebe e asa de mic;o sa aibe efect de sedare si ar fi bine sa il dai numai cand bebe este foarte agitat;stamicinul este foarte bun pentru a proteja flora stomacala si intestinala;flagylul este intr-adevar foarte tare si eu zic sa incerci mai intai cu helmiflores care este natural si foarte eficient.Noi cei din familie am luat Parazitol tot niste capsule naturiste foarte bune.Multa sanatate!! Bebe Jill si mami!!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: talexia
Raspuns la: 06/08/2003 14:28:04
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de simon_aut


Ce tratamente se pot aplica, mai ales la bebe asa mici.
Naturiste, normale....asteptam sfaturi, pareri, date reale, etc.

Numai de belele am dat in ultima vreme.
Ce ne sfatuiti?

Va astept.

Simon & Lili




--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: diana904
Raspuns la: 06/08/2003 14:42:02
Mesaj:

Si eu te sfatuiesc sa ai incredere in dr. Condurat. Repeta analiza cum ti-a spus dinsa.
Multa sanatate


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: talexia
Raspuns la: 06/08/2003 15:01:56
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de simon_aut


Ce tratamente se pot aplica, mai ales la bebe asa mici.
Naturiste, normale....asteptam sfaturi, pareri, date reale, etc.

Numai de belele am dat in ultima vreme.
Ce ne sfatuiti?


--------------------------------------------------------------------------------



Scuze, pentru mesajul anterior alb.
Am citit de ieri subiectele tale, dar n-am apucat sa scriu ceva pana acum. Am trecut si eu prin probleme asemanatoare acum o luna si ceva. Am sa fiu f. scurt:
1. fereste-te de spital cat se poate de mult; sigur, cand nu ai alternativa... mergi ca n-ai incotro, dar nu cred ca-i cazul acum.
2. giardia nu se trateaza decat daca e sigur ca simptomele sunt din cauza ei si sunt periculoase. Altminteri, in RO, oua de giardia exista inclusiv in apa de la robinet, deci reinfestarea este extrem de probabila.
3. incearca, in loc de debridat si sab-simplex, gripe water (apa de marar); nu stiu daca a fost vreo coincidenta, dar noua ni s-a parut realmente eficienta.
4. exista un tratament naturist pentru giardia, al Doctorilor Chirila, am intrebat chiar aseara si mi s-a spus ca exista o trusa (asa cum este si pentru raceli si pentru diaree, pe care noi le-am folosit deja)
Daca vrei amanunte, spune-mi. Oricum, eu nu cred ca m-as incumeta sa urmez tratamentul recomandat de Dr. Furnica.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Vistiana
Raspuns la: 06/08/2003 15:40:13
Mesaj:

Gabriela,multumesc mult!

Din pacate ne alaturam si noi "clubului GIARDIA"!Azi am luat rezultatul si au iesit chisturi frecvente.Poate de-asta nu mananca copilul meu nimic si e si mai mitiit iar mie mi se parea ca e rasfat!
Noi am mai facut acum un an si ceva trat.cu Flagyl si a avut efect exact o sapt.! Nu merita sa intoxici copilul ca sa stea o sapt.fara giardia!
Va rog,spuneti-mi si mie trat.naturiste si cum le-ati dat voi.Mie doctora lui David-3 ani mi-a zis sa-i dau o picatura de tinct de prop.pe zi.E prea putin,nu-i asa?
Oare pot sa-i dau toate trat.naturiste pt giardia in acelasi timp?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Vistiana
Raspuns la: 06/08/2003 16:09:48
Mesaj:

Quote
4. exista un tratament naturist pentru giardia, al Doctorilor Chirila, am intrebat chiar aseara si mi s-a spus ca exista o trusa (asa cum este si pentru raceli si pentru diaree, pe care noi le-am folosit deja)
Daca vrei amanunte, spune-mi. Oricum, eu nu cred ca m-as incumeta sa urmez tratamentul recomandat de Dr. Furnica.
[/quote]

Talexia,ai fost multumita de aceste truse?Ai incercat-o pe cea pt.giardia,a dat rezultate?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Vistiana
Raspuns la: 07/08/2003 00:07:10
Mesaj:

Cine stie daca pot lua tinct.de prop.in timpul sarcinii?




--------------------------------------------------------------------------------


Autor: talexia
Raspuns la: 07/08/2003 11:21:24
Mesaj:

Iarta-ma, Vistiana, ca n-am putut sa-ti raspund de ieri. Trusa pentru giardia nu am folososit-o pana acum pentru ca - slava Domnului - cel putin pana in prezent n-am avut nevoie. Dar daca s-ar intampla sa am, ar fi primul lucru pe care l-as incerca. Am folosit trusa pentru raceli, profilactic, pentru ca o parte din medicamentele din ea se pot folosi si asa, si trusa pentru diaree, chiar zilele trecute. Nu stiu daca a fost o simpla coincidenta, dar de a doua zi dupã administrarea componentelor trusei, nu a mai facut decat un singur kk/zi, aproape normal de tare (de unde inainte avea aprox. 6-7 pe zi, apoase). Daca tin bine minte, baietelul tau nu avea decat o singura problema - nu prea mananca; in rest parca spuneai ca e plin de energie. Sincer!, nu m-as repezi in toate chimicalele pe care le ofera cu atata nonsalanþã medicii si care au un grad de toxicitate atat de ridicat. Sigur, cand apare o problema acuta, grava, urgenta, dai orice ai la indemana. Dar nu pare sa fie cazul tau. Cat despre propolis, nu stiu sa aiba ceva contraindicatii in sarcina, din ce am citit pana acum. Dar stiu ca ar putea fi foarte benefic, datorita compozitiei absolut speciale. Exista un Institut de Apicultura in Bucuresti, unde cred ca se poate raspunde la intrebarea ta. Dar, oricum, luat sub forma de tinctura, pornind cu doza mica de cateva picaturi, nu vad ce probleme ar putea sa faca. Tot ce stiu, este ca daca este inghitit ca atare, bucatica din baton, poate irita stomacul, si ca, de asemenea, in doze mari, poate da stare de usoara agitatie. Daca mai vrei amanunte...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Sylvie
Raspuns la: 07/08/2003 12:04:29
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Vistiana

Gabriela,multumesc mult!

Din pacate ne alaturam si noi "clubului GIARDIA"!Azi am luat rezultatul si au iesit chisturi frecvente.Poate de-asta nu mananca copilul meu nimic si e si mai mitiit iar mie mi se parea ca e rasfat!
Noi am mai facut acum un an si ceva trat.cu Flagyl si a avut efect exact o sapt.! Nu merita sa intoxici copilul ca sa stea o sapt.fara giardia!
Va rog,spuneti-mi si mie trat.naturiste si cum le-ati dat voi.Mie doctora lui David-3 ani mi-a zis sa-i dau o picatura de tinct de prop.pe zi.E prea putin,nu-i asa?
Oare pot sa-i dau toate trat.naturiste pt giardia in acelasi timp?

--------------------------------------------------------------------------------



Vistiana,

Irina mea s-a infestat cu Giardia la 7 luni. I-am dat Flagyl (vai ce chin a fost si cat a mai varsat!), am facut toti din casa tratament dar bb nu a scapat de Giardia. Apoi i-am dat tinctura de propolis, parca 3-5 picaturi pe zi, insa nu sunt foarte sigura, oricum cred ca dozajul este scris undeva pe prospect. I-am dat tinctura de propolis timp de aproape 9 luni. A scapat de Giardia dupa vreo luna si ceva de la inceperea tratamentului, insa mofturoasa la mancare a fost pana pe la doi ani si jumatate. Abia dupa ce i-am dat multe fiole de vitamina C si polivitamine (Pikovit) a inceput sa aiba pofta de mancare. Acum are patru ani si mananca, a luat in greutate - desi e tot genul suplu - si incredibil, imi spune chiar ce sa-i gatesc!
Un link spre tinctura de propolis este urmatorul http://www.icda.go.ro/html/tinctura_ro.html
Despre tinctura de propolis si sarcina nu stiu prea multe, tot ce stiu e ca in compozitia preparatului intra si uleiuri eterice care pot da alergii. Cel mai bine ar fi poate sa consulti un medic de specialitate.

Bafta in toate!

Silvia


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Vistiana
Raspuns la: 08/08/2003 00:41:55
Mesaj:

Am vorbit azi cu dr.Stanciu de la Budimex si mi-a
zis ca treb.sa-i dau neaparat fl sau zentel ca n-are nici o sansa cu tinc de prop.Mie mi-e groaza de medicam.astea,stiu ca sunt f.toxice! O sa-mi asum riscul de a incerca tinct.de prop.fara flagyl sau zentel.Eventual as mai incerca si alte naturiste in acelasi timp,Credeti ca e bine?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: simon_aut
Raspuns la: 16/08/2003 15:44:21
Mesaj:

Dupa ceva timp am revenit cu amanunte referitor la ce s-a mai intamplat.
Am urmat tratamentul cu Flagyl pentru bebe si in timpul tratamentului cat si 2 zile dupa s-a simtit f.bine, adica manca bine si dormea intre mese.
In tot timpul tratamentului bebe a mancat lapte NAN-fara lactoza combinat cu supa de morcov.
Dupa ce am terminat tratamentul la recomandarea medicului pediatru dr.Furnica am inceput sa-l alimentam exclusiv cu lapte la fiecare biberon si anume NAN-fara lactoza.
La 2 zile dupa aceea, adica de miercuri a inceput sa devina iar agitat si nu doarme intre mese in timpul zilei decat f.putin.
Mananca biberonul dupa ce se impotriveste putin, dar intre mese e agitat [in timpul zilei], gongane, sughite, se chinuie de burtica, si daca ii dam ceai ar vrea sa bea pana goleste biberonul.
Pediatrul ne-a zis sa ii dam la masa de seara si dimineata in biberonul de lapte o cupa de faina de orez NESTLE si DEBRIDAT de 2 ori pe zi.
Oricum e fara efect, se vede ca ii este somn, dar ceva nu il lasa in pace: colici sau dureri de burtica, nu ne dam seama ce o fi.

Ati mai patit si voi asa, daca da care a fost cauza pana la urma.

Tin sa precizez ca la biberon mananca 160ml de lapte.

Referitor la scaun, in perioada tratamentului a fost de culoare maronie cu urme de verzui - consistenta normala, dupa tratament a devenit moale si cam verzui, acum de 1 zi e iar normal dar e aproape verzui si miroase destul de rau.

Ii dam ceai de menta intre mese, la cererea lui.

Cam astea sunt amanuntele.
Eu nu consider subiectul inchis asa ca va astept cu pareri pe tema.

Multumesc.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: tora97
Raspuns la: 23/09/2003 10:08:50
Mesaj:

zentelul ataca ficatul la fel ca si flagyl ul, si in majoritatea cazurilor nu da rezultate.. exista la magazinele naturiste un sirop special.... helmiflores parca se numeste, cu el am scapat o pe fetita si de giardia, dupa ce ne am chinuit cu o multime de medicamente alopate. poti incerca cu tinctura de propolis... 2 picaturi de kilogram de 3 ori pe zi cu o ora inainte de masa, timp de 14 zile. pauza 10 si iar repeti.. vreo 2,3 reprize
este si imunologic...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dddd
Raspuns la: 23/09/2003 11:10:02
Mesaj:

si eu am avut de ales intre zentel si tratament naturist si am ales tratamentul naturist. ultima oara i-am dat giardinocid+tinctura de propolis si i-a mesr fff bine. ii voi da din nou tinctura de propolis pentru cresterea imunitatii. in fiecare zi, mai nou imi cere miere de albine. medicamentele pentru giardia sunt foarte toxice iar efctele nu sut de durata. prefer sa-i dau mai des propolis si picaturi de giardinocid sau helmifluores pentru ca acestea nu au efecte adverse. sanatate.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: sris
Raspuns la: 26/09/2003 11:45:32
Mesaj:

In urma unui examen coproparazitologic fetitele mele de 2 ani si 6ani au fost diagnosticate cu giardia. Am urmat un tratament homeopat toata familia cu un produs numit LAMBLIA si ceva picaturi homeopate pentru protectia ficatului. In paralel am baut mult ceai de cimbrisor. Tratamentul a avut rezultate bune.

4


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

4

Cit de contagioasa este Giardia?

Autor: Maruca
Mamici cu bebici, un sfat va rog!!!!!

Nepoata mea de 7 luni are giardia! cam devreme, asta e.... problema si grija mea e urmatoarea: mama mea, care locuieste in aceeasi casa cu ea, vine ziua la mine acasa si sta cu Maria, fetita mea de 1 an si 8 luni, pina vin eu de la servici.
Intrebare: cum se poate preveni transmiterea? exista un pericol cit de mic???? oricum eu m-am hotarit sa nu ma mai duc nici la mama in vizita (mergeam de obicei in week-end)... mi-e cam teama, mai ales ca acum o luna examenul coproparazitologic al Mariei a fost negativ. Am citit destule despre giardia (inclusiv ce s-a scris pina acum pe forum) dar nicaieri nu am gasit aceasta informatie, in ce masura o pot feri eu acum pe Maria (mai tirziu, in colectivitate, stiu ca va fi aproape imposibil) sa ia giardia de la verisoara ei. Mentionez ca sunt super-exagerata cu spalatul fructelor, legumelor, pe miini, haine etc.
Si inca o intrebare: cum se poate ca un copil atit de mic sa faca giardia?
multe multumiri pentru sfaturile si parerile voastre



Gabi

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Luizax
Raspuns la: 12/06/2003 10:15:49
Mesaj:

Pai cum sa faca...f ushor, e suficient sa puna mana pe ceva contaminat si sa bage in gura manutza. Sau sa fie chishti in apa de la robinet (am citit ca nu se distrug la fierbere). Majoritatea oamenilor au giardia, nu e kiar asha mare sperietoare asta. Cum sa o feresti? Sa nu se pupe cu verishoara, sau cu persoanele care stau cu verishoara, sa nu bage mana in gura deloc fara sa o speli bine inainte, sa nu manance nimic cat e pe acolo........e greu.

Luizax - karkotash shef!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: madadum
Raspuns la: 12/06/2003 10:43:06
Mesaj:

offf, giardia asta ne-a dat o multime de batai de cap. marei i-au iesit pozitiv analizele la 5 luni. dr ne-a dat tratament si pentru bb si pentru toti adultii din casa, adica noi - parintii, si bunicii la care o mai lasam in weekend. ca toti avem giardia este sau nu adevarat, insa important este cum se manifesta la fiecare in parte. bb avea cearcane, era agitata, fara pofta de mancare si cu scaune cand bune cand proaste. tratamentul a fost foarte neplacut pentru bb, cu senzatii de voma si apetit inexistent. acum, dupa 1,5 ani am repetat analizele. inca nu am luat rezultatele dar sper sa nu avem iar probleme.

sanatate maxima
mada si mara (aproape 2 ani)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: liviu`s
Raspuns la: 12/06/2003 10:49:25
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de Gabriela
Si inca o intrebare: cum se poate ca un copil atit de mic sa faca giardia?

Gabi

--------------------------------------------------------------------------------


Fetita noastra a avut rezultatul pozitiv la analize la varsta de 3 luni, deci se poate si la o varsta mai frageda decat nepotica ta. Poti sa ma crezi pe cuvant ca igiena pastrata in casa la noi este exemplara, dar acest lucru nu prezinta relevanta. Am reusit sa scapam de Giardia printr-un tratament homeopat, cu Lamblia 9C, timp de 2 saptamani. la analizele repetate dupa 1 luna, nu mai erau probleme.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Maruca
Raspuns la: 12/06/2003 11:05:51
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by liviu`s


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Initial creeata de Gabriela
Si inca o intrebare: cum se poate ca un copil atit de mic sa faca giardia?

Gabi

--------------------------------------------------------------------------------


Fetita noastra a avut rezultatul pozitiv la analize la varsta de 3 luni, deci se poate si la o varsta mai frageda decat nepotica ta. Poti sa ma crezi pe cuvant ca igiena pastrata in casa la noi este exemplara, dar acest lucru nu prezinta relevanta. Am reusit sa scapam de Giardia printr-un tratament homeopat, cu Lamblia 9C, timp de 2 saptamani. la analizele repetate dupa 1 luna, nu mai erau probleme.

--------------------------------------------------------------------------------



Liviu,

de unde pot sa cumpar medicamentul? se gaseste la farmacii obisnuite sau doar la cele homeopate? si inca ceva: ati facut si voi tratament (tu si sotia) sau doar bebele?
oricum inteleg ca-i destul de nasol, si chiar nu mai pot sa ma duc pe la ai mei in vizita...
mersi

Gabi


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Maruca
Raspuns la: 12/06/2003 11:20:43
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by madadum

offf, giardia asta ne-a dat o multime de batai de cap. marei i-au iesit pozitiv analizele la 5 luni. dr ne-a dat tratament si pentru bb si pentru toti adultii din casa, adica noi - parintii, si bunicii la care o mai lasam in weekend. ca toti avem giardia este sau nu adevarat, insa important este cum se manifesta la fiecare in parte. bb avea cearcane, era agitata, fara pofta de mancare si cu scaune cand bune cand proaste. tratamentul a fost foarte neplacut pentru bb, cu senzatii de voma si apetit inexistent. acum, dupa 1,5 ani am repetat analizele. inca nu am luat rezultatele dar sper sa nu avem iar probleme.

sanatate maxima
mada si mara (aproape 2 ani)



--------------------------------------------------------------------------------

voi ati inceput tratamentul la 5 luni si de atunci nu ati scapat??? asa de mult dureaza? sa nu mai spun ca cei 2 dr. care-au consultat fetita i-au spus cumnatei mele ca pina la 1 an nu-i pot da nici un tratament, se pare ca Zentel e f. toxic pentru ficat. Voi ce ati luat?

si mai e o chestie care m-a enervat la culme: dr. au zis ca s-ar fi transmis de la pisica! (mama mea avea o pisica, scumpa si draga mie, am copilarit cu ea si am iubit-o chiar si dupa ce m-am mutat la casa mea, si care a murit acum 2 saptamini) in toate materialele pe care le-am citit, nu zice nimic de transmiterea giardiei in acest fel!!! se transmit alte vietati de la animale, dar de giardia de la pisica chiar n-am auzit ! asa o fi???

Gabi


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: liviu`s
Raspuns la: 12/06/2003 11:43:48
Mesaj:

Pentru Gabriela: am facut tratamentul atat noi cat si copilul, la recomandarea unui medic homeopat; medicamentele le-am cumparat de la o farmacie homeopata situata la intersectia str. Decebal cu Delea Noua.



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: madadum
Raspuns la: 12/06/2003 12:21:59
Mesaj:

Gabriela,

dupa tratament am refacut analizele si atunci eram scapati. tratamentul l-am facut la flagil sirop pentru bb (nu mai stiu doza) si zentel pastile pentru noi. saptamana de flagil a fost cumplita. dupa ce ca de-abia manca, in sapt respectiva nu ar fi vrut nimic. toata saptamana a mancat numai in somn. era afara ploaie si vant, noi trebuia sa iesim la plimbare, sa adoarma "monstruletu'" si sa-i dau biberonul cu supa/lapte/fructe...

de luat, cred ca a luat din apa de la robinet. degeaba ii sterilizam toate cele, chiar si pasatorul si toate cele din bucatarie, daca la baie ea bea apa din cadita....

acum insa, cred ca s-a reinfestat. dupa cum ti-am spus, mesele sint un calvar, noaptea doarme foarte prost, si asta inaintea sa vina caldurile astea insuportabile, cearcanele care insista sa ramana la ochi chiar si dupa 2-3 ore de somn dupa-amiaza... si se tot freaca la nas de zor ... toata ziua. initial am crezut ca frecaut asta este un tic, ca ne-a vazut pe noi, insa bunica (mama mea) care sta cu ea toata ziua si o cauta de toate cele ne-a trimis la analize. azi sint gata. va tin la curent.

mada


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mmireille
Raspuns la: 12/06/2003 14:53:45
Mesaj:

http://www.reclama/modules.php?name=News&file=article&sid=44
Cred ca va trebui sa te inregistrezi , ca sa-l poti citi.Sper sa-ti fie de folos.

mmireille


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Luizax
Raspuns la: 12/06/2003 15:00:23
Mesaj:

madadum, m-ai fa-i nejte analize ceva...sa nu aiba viermishori, ca la aia e cu cearcane si mancarimi la nasuc. multa sanatate.
La Alex am gasit giardia ca m-am trezit io ca are copilu 9 luni si nu iam facut niciodata analizele...ca altfel...si acu era bine mersi cu giardia (poate chiar e). Si i-am dat zentel, n-a avut nici o problema si gata, noi am luat niste pastilute de la plafar cu nujce uleiuri. Dar vorba aia.......apa din cada cum o ferbi (si oricum cistii nu mor la fert).

Luizax - karkotash shef!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: madadum
Raspuns la: 12/06/2003 15:50:15
Mesaj:

buna fetelor cucuietelor

tocmai am luat rezultatele si... negativ. adica nu are nimic!??! oricum bunica deja ii da oaresce din plante contra giardia. cand va termina "tratamentul" ii voi repeta analizele.

mada


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Luizax
Raspuns la: 12/06/2003 16:19:58
Mesaj:

Pai....sa nu aiba altceva, analize de sange i-ai facut? Doctorul ce zice de cearcane?



quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by madadum

buna fetelor cucuietelor

tocmai am luat rezultatele si... negativ. adica nu are nimic!??! oricum bunica deja ii da oaresce din plante contra giardia. cand va termina "tratamentul" ii voi repeta analizele.

mada

--------------------------------------------------------------------------------



Luizax - karkotash shef!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: madadum
Raspuns la: 12/06/2003 16:49:49
Mesaj:

luni mergem la dr. sa vedem ce mai zice. pe 25 iun. vrem sa plecam in turcia cu ea si as vrea sa ne lamurim pana atunci daca este totul ok sau sa avem timp sa "reparam"


mada


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Ingala
Raspuns la: 12/06/2003 23:32:22
Mesaj:

Salutari. O matusa de-a mea a fost mult timp bolnava de Giardia. Ii trecea cu medicatia obisnuita si iar ii aparea dupa ceva timp. I-a trecut numai cu propolis. Nu stiu daca bebeii au voie sa ia propolis. Intrebati totusi un doctor.

Inagala si bebe Teodor


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mirelam
Raspuns la: 13/06/2003 11:25:02
Mesaj:

Fetelor nu vreau sa va sperii, dar analizele trebuiesc repetate mai multe zile la rand. Daca i-ati facut o singura data analize si a iesit negativ asta nu inseamna ca nu are.
Eu i-am facut lui Andrei in primavara analizele.
La coproparazitologic a iesit negativ (ce ma mai bucuram) dar la analizele de sange i-a iesit ca ar avea bila incarcata ceea ce inseamna (asa a zis medicul) ca totusi ceva paraziti ar avea. Asa ca mi-a dat pastile (Mebendazol parca) si sirop Flagyl. Si ii mai facusem tratament cu Flagyl si in urma cu un an si ceva, dar intre timp se pare ca au reaparut. Plus ca ii dau mai tot timpul tinctura de propolis, de vreo doi ani incoace.
Asa ca vedeti voi, mai ales daca merg in colectivitate e foarte greu pentru copiii nostrii sa scape definitiv de giardia.

Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)

5

Cat mai multe despre GiardiaAutor: LUCI

Imi doresc sa aflu cat mai multe despre Giardia.Tratament,reinfestare, vindecare.Multam fain!

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 11/03/2003 16:21:55
Mesaj:

Draga Luci,
Unde sint mamicile, de ce nu-ti raspund ? E un subiect care cred ca n-a ocolit pe nimeni...
In primul rind, vei gasi informatiile necesare, chiar pe acest site daca accesezi Copilul-toate articolele din sectiune-Razboiul impotriva viermilor si parazitilor.
Vladi al meu (2 ani si 8 luni) a fost depistat cu chisturi de giardia acum 2 luni (dupa ce am facut 7000 de analize in diverse locuri, toate negative) si sintem la al 2-lea tratament cu Zentel-suspensie (tratament prescris de medicul pediatru), ptr ca dupa primul, tot au mai iesit la analize.Avantajele vietii la oras...
Din cite stiu, treaba e de durata si trebuie efectuate controale periodice, chiar daca la un moment dat ai scapat.Rabdareee si spalat bine minute, fructe, etc.
S-auzim de bine!

Amalia si Vladi


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: miha
Raspuns la: 11/03/2003 16:33:01
Mesaj:

Da si pe mine ma intereseaza subiectul ptr. desi i-am facut multe analize fetitei si nu a iesit nimic, totusi dra. o suspecteaza de giardia si nu stiu unde sa mai incerc( laborator) sa fac analizele. Am auzit ca este un test numit testul Eliza la care probabilitatea ca giardia sa iasa este mult mai mare decat testele normale, dar nu stiu cat costa sau daca am primit o informatie falsa.

Stie altcineva mai multe detalii?

Miha, o mamica fericita


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 12/03/2003 10:17:17
Mesaj:

Draga Miha,
Scuze ptr. intirziere, dar abia acum am citit mesajul tau.
Nu stiu cum pot sa te ajut, am vazut ca voi sinteti in Giurgiu. Daca ajungi in Bucuresti, ia legatura cu d-na Condurat ( este biolog la Spitalul Municipal, actual Universitar), tel.0744.271935. O sa te ajute cu analizele, este deosebit de draguta, si pina sa ajung la ea, am incercat in diverse alte locuri, unde, asa cum am mai spus, analizele au iesit negative. La ea a fost suficienta o prima proba si a vazut imediat despre ce este vorba.
Succes!
Amalia si Vladi



quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by miha

Da si pe mine ma intereseaza subiectul ptr. desi i-am facut multe analize fetitei si nu a iesit nimic, totusi dra. o suspecteaza de giardia si nu stiu unde sa mai incerc( laborator) sa fac analizele. Am auzit ca este un test numit testul Eliza la care probabilitatea ca giardia sa iasa este mult mai mare decat testele normale, dar nu stiu cat costa sau daca am primit o informatie falsa.

Stie altcineva mai multe detalii?

Miha, o mamica fericita

--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: diana904
Raspuns la: 12/03/2003 11:14:12
Mesaj:

Spune-ti-mi va rog , ca mamici, ce v-a facut sa va ingrijorati (ca simptome, comportament al copilului etc) si sa mergeti la analize? Eu nu le-am facut pina acum analize, dar vad ca multe mamici au probleme cu viermisorii, sa stiu la ce anume sa fiu atenta. Articolul de pe site l-am citit, dar as prefera sa stiu concret ce anume ati observat voi si ce v-a determinat sa mergeti la investigatii . merci


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 12/03/2003 11:52:08
Mesaj:

Pai pot sa-ti spun ca pina la 1-2 ani le-am facut periodic, ca sa zic asa "de control", fara sa aibe vreun simptom, ci asa a fost recomandarea medicului pediatru si am considerat si eu ca e bine. Dupa 2 ani, insa, a aparut inapetenta, care alterna cu perioade in care minca mai bine, paloare, cearcane, stare de agitatie-uneori si iar inapetenta,etc. De asta am si insistat cu analizele coproparazitologice, pina cind am depistat problema.
Pupici,
Amalia si Vladi


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by diana904

Spune-ti-mi va rog , ca mamici, ce v-a facut sa va ingrijorati (ca simptome, comportament al copilului etc) si sa mergeti la analize? Eu nu le-am facut pina acum analize, dar vad ca multe mamici au probleme cu viermisorii, sa stiu la ce anume sa fiu atenta. Articolul de pe site l-am citit, dar as prefera sa stiu concret ce anume ati observat voi si ce v-a determinat sa mergeti la investigatii . merci

--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Luizax
Raspuns la: 12/03/2003 11:56:35
Mesaj:

giardia nu e vermishuor......

Luizax - karkotash shef!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 12/03/2003 12:15:21
Mesaj:

Ai dreptate, shefa, dar nu ne mai penaliza si tu, chiar asa. Ne razboim si cu giardioza ca si cu viermisorii...
Amalia si Vladi


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Luizax

giardia nu e vermishuor......

Luizax - karkotash shef!

--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Luizax
Raspuns la: 12/03/2003 12:18:42
Mesaj:

a, oki! noi neam rasboit cu giardia...de care cred ca am scapat cu zentel. Faza faina e ca dupa tratamentul cu zentel nu se mai constipa delok.
Faza nasoala e ca giardia poa sa o ia si din apa de la robinet daca e contaminata...si kisturile resista si la fierbere..
Oricum......majoritatea oamenilor au giardia si traesc in buna intelegere cu ea :o)



quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ENYA

Ai dreptate, shefa, dar nu ne mai penaliza si tu, chiar asa. Ne razboim si cu giardioza ca si cu viermisorii...
Amalia si Vladi

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Luizax

giardia nu e vermishuor......

Luizax - karkotash shef!

--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------



Luizax - karkotash shef!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: lacramioara t
Raspuns la: 12/03/2003 12:53:18
Mesaj:

Draga Luci
Puiutul meu(Andreea) a facut Giardia la 10 luni si din cate tin eu minte si sper sa nu ma insel(oricum maine dimineata iti mai scriu o data pt. confirmare)medicul pediatru ne-a recomandat un sirop"Flagil"(pt. giardia)pe care i l-am dat si a avut efect.I-am dat 5 zile dupa care am facut o pauza de 2sapt. si apoi iar am repetat tratamentul 5 zile.Despre simptome ce sa-ti spun,cearcane,indispozitie,fara pofta de mancare si tot timpul isi freca nasucul.

Pupici Lacramioara


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 12/03/2003 12:53:44
Mesaj:

Stiu, inca nici nu-i dau apa de la robinet, numai apa plata, dar iti dai tu seama ca NU pot sa gatesc cu apa plata... si fructele tot cu apa de la chiuveta le spal... si vesela la fel... si pe dinti... si ce mai, doar nu pot sa-l tin intr-un glob de sticla sterilizat!
Amalia

PS. Ce bineeeeeeeeeee! Tocmai am aflat ca am scapat si noi de chisturi de g. , dupa doua tratamente cu Zentel !!! Deocamdata...



quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Luizax

a, oki! noi neam rasboit cu giardia...de care cred ca am scapat cu zentel. Faza faina e ca dupa tratamentul cu zentel nu se mai constipa delok.
Faza nasoala e ca giardia poa sa o ia si din apa de la robinet daca e contaminata...si kisturile resista si la fierbere..
Oricum......majoritatea oamenilor au giardia si traesc in buna intelegere cu ea :o)


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ENYA

Ai dreptate, shefa, dar nu ne mai penaliza si tu, chiar asa. Ne razboim si cu giardioza ca si cu viermisorii...
Amalia si Vladi

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Luizax

giardia nu e vermishuor......

Luizax - karkotash shef!

--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------



Luizax - karkotash shef!

--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: miha
Raspuns la: 12/03/2003 13:40:11
Mesaj:

Enya, multumesc mult ptr. informatii. Desi locuim in Giurgiu, eu vin zilnic in Bucuresti la servici, asa ca ma pot duce pana la Municipal cu borcanasul aferent.
Crezi ca o pot aborda fara probleme pe Dna. Condurat pentru detalii ?

Miha, o mamica fericita


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Luizax
Raspuns la: 12/03/2003 13:46:22
Mesaj:

Daca borcanashu il umpli seara....sal tii la frigider pana dimineatza cand pleci cu el la bucurejt.



quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by miha

Enya, multumesc mult ptr. informatii. Desi locuim in Giurgiu, eu vin zilnic in Bucuresti la servici, asa ca ma pot duce pana la Municipal cu borcanasul aferent.
Crezi ca o pot aborda fara probleme pe Dna. Condurat pentru detalii ?

Miha, o mamica fericita

--------------------------------------------------------------------------------



Luizax - karkotash shef!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: bia
Raspuns la: 12/03/2003 14:00:13
Mesaj:

Testul Elisa se face pentru depistarea giardiozei;este o analiza care se face prin recoltarea de sange si este cea mai concludenta analiza pentru depistarea giardiei,trebuie sa ceri medicului de familie sa-ti dea o trimitere,se face doar in anumite laboratoare si este gratuit.(daca ai trimiterea)

dori


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: miha
Raspuns la: 12/03/2003 14:20:35
Mesaj:

mercic, fetelor cred ca am sa-i fac testul Elisa cat mai repede.

Miha, o mamica fericita


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ENYA
Raspuns la: 12/03/2003 14:51:06
Mesaj:

Are dreptate Luizax. Tine la frigider pina a doua zi cind pleci.Pe d-na Condurat o gasesti de luni pina vineri intre 8,30-12,30 la laborator, dar da-i mai bine un telefon inainte sa-ti spuna cam pe la ce ora sa vii cu proba. N-ar strica niste floricele...asta ptr ca acolo , oficial, se fac numai analize ptr spital. In rest, ti-am spus, e f. amabila.
Pa, Amalia


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by miha

Enya, multumesc mult ptr. informatii. Desi locuim in Giurgiu, eu vin zilnic in Bucuresti la servici, asa ca ma pot duce pana la Municipal cu borcanasul aferent.
Crezi ca o pot aborda fara probleme pe Dna. Condurat pentru detalii ?

Miha, o mamica fericita

--------------------------------------------------------------------------------



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: raducu
Raspuns la: 12/03/2003 17:02:34
Mesaj:

Mie pediatra mi-a spus ca daca "ciocolata" din pampers-u lui bb pluteste atunci are giardia si ca o face din statul in colectivitate, fructe nespalate, maini murdare.
Speram sa nu ne pricopsim cu ea.

Va pup,
Mamica lui Raducu


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: vilma
Raspuns la: 12/03/2003 19:06:04
Mesaj:

Fetelor, sunteti sigure ca testul Elisa se face prin proba de sange? Am sunat si eu la un cabinet particular de analize din Galati care face acest tip de test si mi-a spus sa aduc o proba de kki!!!!
Si ma costa 150 000 lei. Asa ca intreb, nu cumva imi ia banii ca sa faca un simplu test???

Vilma


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ruxij
Raspuns la: 13/03/2003 02:59:56
Mesaj:

Scuzatzi-ma pentru putzinatatea intzelegerii mele, dar nu am intzeles, ce inseamna mai concret ca "pluteste" kk din pampersi? Adica e moale? As vrea sa fiu atenta si eu la bb si treaba cu inaptetentza si agitatzia nu e mereu ushor de interpretat, asha ca poate un anume tip de scaun ar fi mai ushor de identificat, dar dc. nu intzeleg ce inseamna ca "pluteste"....
Multzumesc mult.

Ruxi


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: bia
Raspuns la: 13/03/2003 10:39:17
Mesaj:

Este posibil sa fi inteles eu gresit,dar cand eu i l-am facut Biancai nu i-am dus proba de caca,ci i-au recoltat doar sange;nu mai stiu ce sa spun.Poate stiu alte fete,cum este cu testul asta.

dori


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: raducu
Raspuns la: 14/03/2003 10:52:52
Mesaj:

"Pluteste" adica in apa.
Va pup
Mamica lui Raducu


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mumulina
Raspuns la: 14/03/2003 15:49:12
Mesaj:

am facut si noi testul Elisa, a trebuit sa ducem o proba de kk intr-un recipient steril procurat de la laboratorul unde faceam analiza. ne-a costat 250.000 lei toamna trecuta si nu este gratuit nici daca ai trimitere.

alina,don'soara Alex si bb Teo


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: vilma
Raspuns la: 14/03/2003 15:55:46
Mesaj:

Eu azi dimineata am dat o "proba" pentru testul Elisa. Nu mi-a zis nimic despre recipient steril, asa ca am folosit o cutie in care au fost pastilute de vitamina C. Analiza a costat 150 de mii de lei. Rezultatul il iau tot azi.
Ii rost de facut scandal?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: bia
Raspuns la: 14/03/2003 15:56:59
Mesaj:

Care este modaliatea de transmitere a giardiei de la un copil bolnav ,la unul sanatos?Daca se joaca impreuna,se poate transmite?

dori


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: izu
Raspuns la: 14/03/2003 17:47:05
Mesaj:

Eu i-am facut fetitei hemograma (din degetel) si am descoperit ca are paraziti.La a doua proba de kk au iesit chisturi de geardia.Maine incepem tratamentul cu Flagil 4ml de 3 ori pe zi timp de 5 zile.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: izu
Raspuns la: 14/03/2003 17:52:01
Mesaj:

Se ia si daca se joaca cu aceleasi jucarii cu care se joaca un copil infestat.La noi a venit in vizita un prieten de familie care are 2 copiilasi si ne-a infestat pe toti


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: vilma
Raspuns la: 14/03/2003 19:37:22
Mesaj:

Gata, "m-am linistit", are giardia. O sa mergem pe un tratament naturist, nu sunt pentru Flagyl, care e foarte toxic si solicita ficatul foarte mult.



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: bia
Raspuns la: 17/03/2003 10:51:56
Mesaj:

Cum v-a infestat pe toti?S-au pupat copiii,au baut unii dupa altii?Chiar asa de usor se ia?Ce este de facut?

dori


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: DanaR
Raspuns la: 17/03/2003 13:41:53
Mesaj:


Dragilor,

Sfatul meu este sa o lasati mai moale cu tratamentele puternice, cu Zentel am incercat si noi, dar nu l-as mai recomanda nimanui si nici un alt tratament nu as mai face copilului decat unul naturist, eventual un Helmiflores, care exista in farmacii naturiste si este contra giardioza. Dar... ceea ce voiam sa va spun este ca cheltuiti o multime de bani pe investigatii si pe medicamente iar copilul va face inevitabil giardia din nou.
Ceea ce este periculos este adunci cand boala afecteaza anumite organe si ii este din ce in ce mai rau copilului, atunci trebuie facut neaparat ceva.
In rest lasati organismul copilului sa lupte de la sine. In general un organism sanatos elimina giardia de la sine dupa o luna de la infestare. Organismul copilului trebuie sa se adapteze... este mediul in care traim nu avem ce face.
Oricum daca este ceva foarte grav... interesativa la cabinet Nsturalia com. Voluntari Dr. Maria Chirila, tel 021/491.51.33, 491.51.36. Sper sa va fie de folos. Nu stiu eficacitatea dar am notat adresa pentru orice eventualitate.

Va pupa DanaR


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Luizax
Raspuns la: 17/03/2003 13:49:10
Mesaj:

Mai, nu va mai speriati atata......majoritatea oamenilor au giardia, nui mare keste. Se ia fff repede, kisturile aleast forme de rezistenta, resista la fierbere. Apa de la robinet poa sa aiba. poate sa ia bebele de pe banca din parc, de pe iarba, de pe usa de pe lift, de pe o jucarie, de pe jos pe unde ati trecut voi incaltati. Asha ca ......rilex! Omu si cu giardia st preteni buni :)))) (si de nedespartit dupe cum se vede). Iar un copil nu poate fi numit "bolnav" numai pt. ca are giardia. Asta e un organism unicelular cu fro 4 flageli si 2 nuclei care tre si el sa traiasca nu? Nu e vierme nu se vede decat la microscop ....blablabla

Luizax - karkotash shef!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: DanaR
Raspuns la: 17/03/2003 14:42:15
Mesaj:


Rectific Cabinetul se chiama Naturalia - am gresit din cauza vitezei.
Este vorba de niste vaccine care se iau perioada indelungata de timp. Am notat numerele dintr-o revista.

DanaR



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: izu
Raspuns la: 17/03/2003 14:42:48
Mesaj:

Pai e simplu, au facut caca sau pipi , mamica lor nu i-a spalat pe maini si jucandu-se cu aceleasi jucarii a "luat" si fetita mea.Eu am fost precauta si dupa ce a facut fetita lor pipi folosind "colacelul" fetitei mele eu l-am spalat cu spirt dar pediatra a spus ca nu a fost suficient daca fetita nu s-a spalat pe maini (mi-a fost jena sa-i spun sa se spele si am gresit).
Pe noi nu stiu daca ne-a infestat dar e bine sa facem tratamentul pt a preveni reinfestarea fetitei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

tratamente naturiste pt giardia

GIARDIA

palmirah2002: incearca la magazinele plafar.Am inteles ca au aparut medicamente numai din plante(naturale 100%)pentru giardia si vezi daca se pot da la bb asa de mici.Medicamentele(gen Fasygin,etc.)sint f.toxice si mie un medic pediatru mi-a zis ca mai bine sa nu-i dau.
O dr.batrina(pediatra)mi-a zis cam asa:noi si giardia traim in "concubinaj" perfect(noi sintem gazde bune,ea chiriasul perfect) si daca medicamentele ar imuniza persoana ar fi foarte bune,dar asa cind te poti reimbolnavi,ar fi bine sa eviti administrarea acestor medicamente toxice.Mihnea nu a avut,dar ea mi-a zis ca daca ar avea probleme sa incerc intii cu seminte de bostan(neprajite)maruntite si date pe stomacul gol dimineata(cite 10 buc.)timp de mai multe saptamini,apoi cu picaturile de la Plafar si in ultima instanta sa merg pe medicamente sintetice

ymellda: Am auzit ca la Institutul Cantacuzino din Iasi, deci cred ca trebuie sa fie si la Bucuresti pe undeva, a aparut un vaccin imunitar antigiardia, dar copilul trebuie sa fie sanatos. Andra are giardia si abia astept sa faca un an pentru ca este produs naturist Helmiflores, si la farmacie il gasesti, foarte bun si cu efect.

vilma: Si noi tot pe naturiste, desi prescriptia medicului a fost Flagil. I-am dat Giardinocid, iar acum, cand au aparut pe langa Giardia si oua de oxiuri, i-am dat si Parazitol (usturoi, cimbru, propolis).

palmirah2002: Ne-am lovit si noi de aceeasi problema.
Doctorita de familie mi-a dat reteta de Zentel pentru copii si de asemeni pentru sotul meu Zentel,iar pentru mine Giardinocid(am probleme cu ficatul).Am refuzt sa-i dau lui Mihnea Zentel,pentru ca am citit reactiile adverse si bine am facut.Sotzul meu a facut tratamentul,dar degeaba.Are in continuare chistii de lambria.
Lui Mihnea i-am dat Giardinocid,am facut doua cure a cite 10 zile cite 10 picaturi de 3 ori pe zi,si eu am luat la fel.Ar trebui sa-i repet analizele,dar pt.ca au aparut la sotzul meu,sigur avem si noi.Asa incit voi trece iar pe tratament naturist.
Zentelul este foarte bun(este si scump),nu contest,dar nu ofera imunitate,asa incit te poti reinfesta.Prefer tratament naturist deocamdata.Pe linga Giardinocid am sa-i dau si seminte de bostan crude,cite 10 in fiecare dimineata,inainte de lapte.
In mod normal in timpul tratamentul de orice fel se evita laptele si dulciurile(la capitolul asta noi stam bine).
Am gasit si in As un tratament pentru lamblia :tinctura de lavanda,cu tinctura de cimbru si tinctura de pelin.Se amesteca toate si se ia cite 1 lingurita diluata in putina apa de 4 ori pe zi,timp de doua saptamini.

lala: cina ch30, 5 granule la 12ore, timp de 12 zile recomandat de medicul homeopat dar pentru nr de granule cred ca trebuie cerut sfatul unui homeopat (mi s-a spus ca este pt toate tipurile de paraziti)

dddd: giardinocid am folosit si noi prima oara, apoi tinctura de propolis cand am vazut ca nu mia are pofta de mancare, mai nou iar nu mai manca si i-am dat tinctura de la helmiflores.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Eu dupa ce i-am dat Dianei Flagyl 5 zile am mai stat 10 zile si acum am inceput sa ii dau Helmiflores de la Plafar. ii dau 10 zile apoi 10 pauza si iar 10 zile.
Oare fac bine?

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

daniela eu stiu ca se faace tratamentul dupa care se repeta analiza.
Din fericire mariei i-a iesit analiza negativa. Dianei i-a iesit giardia din prima???

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisa spune:

am auzit ca exista un preparat de la california fitness (NONI) care a r preveni aparitia giardiei poate cine stie...
si eu ma lovesc de problema asta la baiatul meu de 2 ani si ma bate gindul sa iau aceste prepaprat dupa ce am incercat cammai toate medicamentele tot a reaparut...
acest preparat are in el si vitamine si pe deasupra e natural...
spuneti si voi daca aflaati de el sa stu daca il comand sau nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Autor Subiect
caterina
Membru nou
Posted - 03/11/2003 : 21:20:47
--------------------------------------------------------------------------------

Cum v-ati dat seama ca copiii vostri au giardia, inainte de a le face analizele? Care erau simptomele?
Fetita mea a slabit, are dureri abdominale si are varsaturi si greturi. Credeti ca poate fi vorba de giardia?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dddd spune:

poate avea si giardia dar poate avea si o infectie urinara sau mai stiu eu ce. cel mai bine e s-o duci urgent la medic. giardia apare in examenul coproparazitologic, destul de greu, deci faci mai multe analize. ca manifestari, lipsa poftei de mancare sau din contra mananca dar nu asimileaza, poate avea scaune moi, dar poate avea si scune normale sau constipatie, poat aparea si dureri abdominale, poate sa bea mai mult lapte decat de obicei, dar nu e o regula, dimineata ii miroase gurita destul de urat...poti avea giardia dar sa nu ai nici o manifestare si sa nu-ti afecteze cresterea, de aceea giardia se trateaza doar in momentul in care apar manifestari care afecteaza cresterea sau starea generala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Autor
bia
Membru matur
Romania
Trimis la - 24/11/2003 : 13:18:32
--------------------------------------------------------------------------------

Spuneti-mi daca fiica-mea a suflat intr-o trompeta dupa un alt copil care are giardia,cat de mare este probabiliatea de a contacta si ea aceasta boala?

dori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simon_aut spune:

tratamente naturiste pentru giardia la bb de 7 luni.
ce ati incerca?

Noi ne confruntam cu o vesnica problema, faptul ca nu mananca si am vrea sa incercam un tratament naturist dar nu stim ce ar fi mai bine pentru varsta lui mai ales ca produsele contin si alcool.

astept raspuns pe forum sau mail la simon.vasilescu@archi-web.com

Nu a iesit la analize ca e giardia dar manifestarile lui de la nastere pana acum ne-au pus pe ganduri.

Mergi la inceput