alaptatul dupa anestezia generala a mamei

alaptatul dupa anestezia generala a mamei | Autor: Alex@Sara

Link direct la acest mesaj

Sper sa ma ajute cineva.Aseara,la ora 18 am avut o interventie pt care a fost nevoie sa fiu anesteziata general.Aseara m-am chinuit sa adorm mandra fara tzitzi,am reusit cu greu,dar de cum s-a trezit trage de mine de nu mai rezizt.Azi dimineata m-am muls cam 250 ml din ambii sani,laptic pe care l-am aruncat.Macar la amiaza ii pot da san,adica cam la 20 de ore dupa interventie?Multumesc mult pt eventualele raspunsuri.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, in principiu este ok. daca ai nascut cu cezariana si ai avut anestezie generala dupa o zi poti pune copilul la san - deci se poate. depinde totusi si de celelalte medicamente pe care trebuie sa le iei. scrie-le aici te rog.
edit: si copiii sunt anesteziati general deci nu anestezicele sunt cea mai mare problema in legatura cu alaptatul. de obicei cantitatea lor din sange scade la concentratii infime odata ce pacientuln s-a trezit.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Roxana,mersic mult de raspunsul promt.Nu am nascut prin cezariana,a fost o interventie ginecologica .Trebuie sa iau Diclofenac pastile si Ciprinol,la 12 ore.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eram sigura ca nu ai nascut acum, am facut doar paralela cu cezariana
diclofenac-ul e ok (il poti inlocui oricum cu alt antiinflamator - ketoprofen de exemplu, care e absolut ok in alaptare). as fi ales totusi alt antibiotic in locul ciprofloxacinului. ginecologul stie ca alaptezi?

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

despre www.kellymom.com/health/meds/index.html" target="_blank">medicamente in alaptare
gasesti si despre anestezice, dar probabil nu stii cu ce ti-au facut anestezia.
Cirpinolul e ciprofloxacina

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Multumesc de informatii.Nu stiu cu ce mi-au facut anestezia,dar mi-am revenit super repede.Nu stiu daca fac bine,dar Diclofenacul nu il iau ca nu am dureri ...mai are si alt rol?Cu dr nu am apucat sa vorbesc deoarece nu e dr meu,mi-a fost recomandat.Si pe cand m-am trezit eu ,el era deja la alta interventie.dar am intrebat asistenta si a facut o moaca si m-a intrebat tare stupefiata..."Dar ce?mai alaptezi la 1 an si 6 luni...mai e bun laptele tau pt copil ?O sa intreb medicul cand iese ,dupa cate ore poti alapta".dar nu am mai stat,m-am imbracat si am iesit ca tare scarba mai era asistenta aia,desi la clinica particulara,si am si "cotizat"si la ele.Mi-e sila de asa oameni,daca si in sistemul privat,unde dai o gramada de bani,sunt scarbe,apoi la stat unde sunt vai de mama lor,la ce sa te mai astepti?

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

da, e antinflamator. parca am vazut pe kellymom ca nu interfereaza cine stie ce cu alaptarea, oricum se poate inlocui cu alte inflamatoare mai prietenoase. Ciprofloxacina e mai cu probleme

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ciprofloxacina e din ce in ce mai des folosita si la bebelusi si copii, in ultima vreme au inceput si pediatrii romani sa o prescrie. Vechile avertismenete erau rezultatul unor studii pe sobolani la doze uriase, dozele uzuale nu produc efecte adverse la copii. Asa ca se administreaza la greu, desi pe prospecte scrie in continuare ca e contraindicat la copii sub 12 ani cred. AAP (asociatia americana de pediatrie) o recomanda la copii si o recomanda si in alaptare. Gasiti aici lista cu medicamente permise in alapate conform AAP: http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;108/3/776/T6


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Multumesc mult pt sfaturi si informatii.Mai azi si maine tratament(desi mi-e tare rau dupa Ciprinol,dar il iau,sa nu fac alte traznai.Bebelina e ok,suge de mama focului,cum ma vede asezata,mi se cocoata in barte,ia pozitie,ridica bluza si se mufeaza.Sper sa nu mai am nevoie de vre-o interventie cu anestezie sa fiu nevoita sa nu-i dau san atatea ore,ca innebunim amandoua .Numai bine tuturor

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput