Vaccinul de 4 ani

Vaccinul de 4 ani | Autor: Delalex

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Fetita mea, care are 4 ani si aproape 7 luni nu a facut vaccinul de 4 ani pt. ca la vremea aia nu aveau la medicul de fam. A ramas atunci ca ne suna cand vor avea.Eu am si uitat de vaccinul asta dar, acum vreo 2 sapt. ne-au sunat de la cabinet sa ne spuna sa venim la vaccin.
Fata era atunci cu muci si nu m-am dus.Dar de sapt. trecuta ma tot suna la 2 zile sa merg.
Intrebare!...e ok sa faca acum vaccinul, adica dupa 7 luni??Este DTP-ul.Parca am un gol in stomac cand e vorba de vaccinat copilul.Unde am citit tot felul de articole de speriat despre vaccinuri.Ma tot gandesc daca pateste ceva!
In alta ordine de idei, am prietene care au facut copiilor acest vaccin mai tarziu (4 ani si 4 luni) si sunt bine.
Ce ziceti e vreun pericol acum sa o vaccinez?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zax spune:

si eu sunt in aceeasi situatie; baietelul meu are 4 ani si 7 luni si nu am facut vaccinul inca; initial trebuia la 3 ani - atunci ne-au spus ca s-a amanat pentru 4 ani; in vara nu il aveau si am tot amanat;

oare are ceva daca nu il mai facem? trebuie facut neaparat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Noi l-am facut la 4 ani si 7 luni, n-a fost nici macar o problema. Chiar 0 reactii, nici febra n-a facut.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

si pe noi ne-a chemat ca nu l-a facut la 2 ani jumate,acum david are 4ani si4luni si mergem sapt viitoare,sper sa fie ok pt ca tocmai ce-am terminat antib.pt a trata un streptococ...tot mai fornaie insa daca zice dr. ca e bine il facem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Suntem in aceeasi oala...cand a implinit 4 ani nu era vaccinul pe piata...acu avem 4.8 si inca nu ne-a anuntat medicul daca a sosit.
Bine ca ati deschis subiectul, ca uitasem. Maine sun sa vad ce zice.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Si noi 4 ani si 5 luni.
Din dec ne-a anuntat med de fam sa venim, dupa sarbatori...dar...nu am ajuns inca...a mai fost si racita...am mai si neglijat...
Dar am auzit destul de multe mamici care se codesc sa vaccineze copilul cu acest vaccin...desi au facut pana acum toate vaccinurile cand a fost cazul fara nicio problema...
Acuma parca mi-au indus si mie aceasta stare...nu stiu de ce...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Noi l-am facut la 4 ani si 3 luni. S-a plans cateva ore ca o doare piciorusul dar nu s-a inrosit local si nici nu a facut febra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

L-am facut si noi aproape de 4 ani si jumatate. Si noi am intarziat vreo doua saptamani dupa ce ne-a chemat si cand am ajuns medicul i-a spus asistentei sa verifice daca mai au vaccinul. Asistenta a verificat, a spus ca mai au cateva doze dar ca sunt ultimele si Sanepidul (parca) nu le mai da.

Adica eu una m-as grabi sa-l fac...

Nu au fost probleme dupa vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delalex spune:

Multumesc pt. raspunsuri, parca am mai prins curaj.Vom merge maine la intepat si sper sa fie totul ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Nu e nicio problema ca se face vaccinul mai tarziu. Suntem si noi in aceeasi situatie (4 ani si 9 luni) si sper sa-l facem luna asta. De vreo 3 luni mi s-a spus sa sun pe 20 ale lunii si sa intreb daca au primit vaccinul. Am sunat in fiecare luna si nu primisera. Poate avem noroc acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeaca spune:

Aceiasi oala si noi...
Si daca nu i-l fac,ce?Eu nu vreau sa-i mai fac nici un vaccin,deja i-am spus asistentei ca nu vreau sa i-l fac.S-a uitat stramb la mine,a dat sa zica ceva,dar au dat navala chiar atunci inca vreo 5-6 parinti si n-a mai reusit.Am ramas cu un ''mai vorbim noi...'' ....

Mergi la inceput