Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Vaccinul de 4 ani

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Delalex
nou venit

Romania

83 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 13/02/2011 :  09:58:08 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Delalex un Mesaj Privat  Reply with Quote

Vaccinul de 4 ani

Buna ziua!
Fetita mea, care are 4 ani si aproape 7 luni nu a facut vaccinul de 4 ani pt. ca la vremea aia nu aveau la medicul de fam. A ramas atunci ca ne suna cand vor avea.Eu am si uitat de vaccinul asta dar, acum vreo 2 sapt. ne-au sunat de la cabinet sa ne spuna sa venim la vaccin.
Fata era atunci cu muci si nu m-am dus.Dar de sapt. trecuta ma tot suna la 2 zile sa merg.
Intrebare!...e ok sa faca acum vaccinul, adica dupa 7 luni??Este DTP-ul.Parca am un gol in stomac cand e vorba de vaccinat copilul.Unde am citit tot felul de articole de speriat despre vaccinuri.Ma tot gandesc daca pateste ceva!
In alta ordine de idei, am prietene care au facut copiilor acest vaccin mai tarziu (4 ani si 4 luni) si sunt bine.
Ce ziceti e vreun pericol acum sa o vaccinez?
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

zax
membru junior

Romania, Bucuresti
554 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2011 :  10:44:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luizax Adauga semn de carte la raspuns Trimite zax un Mesaj Privat  Reply with Quote
si eu sunt in aceeasi situatie; baietelul meu are 4 ani si 7 luni si nu am facut vaccinul inca; initial trebuia la 3 ani - atunci ne-au spus ca s-a amanat pentru 4 ani; in vara nu il aveau si am tot amanat;

oare are ceva daca nu il mai facem? trebuie facut neaparat?
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

madau
mamica de Mirunica

Donator desprecopii.comDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, bucurestiBUCURESTI
7622 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2011 :  11:25:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui madau Adauga semn de carte la raspuns Trimite madau un Mesaj Privat  Reply with Quote
Noi l-am facut la 4 ani si 7 luni, n-a fost nici macar o problema. Chiar 0 reactii, nici febra n-a facut.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

povestea nasterii Mirunei, filmulet aniversar
filmuletze poznase 1 si 2

bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

oanap85
my angel mother

Romania, botosani
1295 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2011 :  12:55:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui oanap85  Trimite mesaj yahoo luioanap85 Adauga semn de carte la raspuns Trimite oanap85 un Mesaj Privat  Reply with Quote
si pe noi ne-a chemat ca nu l-a facut la 2 ani jumate,acum david are 4ani si4luni si mergem sapt viitoare,sper sa fie ok pt ca tocmai ce-am terminat antib.pt a trata un streptococ...tot mai fornaie insa daca zice dr. ca e bine il facem
roli25
roli25
membru de baza

Romania, Bucuresti
4074 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2011 :  13:07:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiroli25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite roli25 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Suntem in aceeasi oala...cand a implinit 4 ani nu era vaccinul pe piata...acu avem 4.8 si inca nu ne-a anuntat medicul daca a sosit.
Bine ca ati deschis subiectul, ca uitasem. Maine sun sa vad ce zice.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

_Ralu_
designed to love alexia

Romania
2469 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2011 :  13:23:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo lui_Ralu_ Adauga semn de carte la raspuns Trimite _Ralu_ un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si noi 4 ani si 5 luni.
Din dec ne-a anuntat med de fam sa venim, dupa sarbatori...dar...nu am ajuns inca...a mai fost si racita...am mai si neglijat...
Dar am auzit destul de multe mamici care se codesc sa vaccineze copilul cu acest vaccin...desi au facut pana acum toate vaccinurile cand a fost cazul fara nicio problema...
Acuma parca mi-au indus si mie aceasta stare...nu stiu de ce...

raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)
Lillo
Lillo
membru junior

Romania, BUCURESTI
676 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2011 :  13:39:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lillo un Mesaj Privat  Reply with Quote
Noi l-am facut la 4 ani si 3 luni. S-a plans cateva ore ca o doare piciorusul dar nu s-a inrosit local si nici nu a facut febra.

Fomalhauti
pink hippo

Romania, bucurestiBUCURESTI
1941 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2011 :  14:28:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Fomalhauti un Mesaj Privat  Reply with Quote
L-am facut si noi aproape de 4 ani si jumatate. Si noi am intarziat vreo doua saptamani dupa ce ne-a chemat si cand am ajuns medicul i-a spus asistentei sa verifice daca mai au vaccinul. Asistenta a verificat, a spus ca mai au cateva doze dar ca sunt ultimele si Sanepidul (parca) nu le mai da.

Adica eu una m-as grabi sa-l fac...

Nu au fost probleme dupa vaccin.

Delalex
nou venit

Romania,
83 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/02/2011 :  18:15:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Delalex un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc pt. raspunsuri, parca am mai prins curaj.Vom merge maine la intepat si sper sa fie totul ok.
amalisimona
amalisimona
membru incepator

Romania,
474 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 14/02/2011 :  00:46:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui amalisimona  Trimite mesaj yahoo luiamalisimona Adauga semn de carte la raspuns Trimite amalisimona un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu e nicio problema ca se face vaccinul mai tarziu. Suntem si noi in aceeasi situatie (4 ani si 9 luni) si sper sa-l facem luna asta. De vreo 3 luni mi s-a spus sa sun pe 20 ale lunii si sa intreb daca au primit vaccinul. Am sunat in fiecare luna si nu primisera. Poate avem noroc acum.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII
BLOG

bebeaca
membru incepator

Romania, bucuresti
131 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 14/02/2011 :  10:05:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibebeaca Adauga semn de carte la raspuns Trimite bebeaca un Mesaj Privat  Reply with Quote
Aceiasi oala si noi...
Si daca nu i-l fac,ce?Eu nu vreau sa-i mai fac nici un vaccin,deja i-am spus asistentei ca nu vreau sa i-l fac.S-a uitat stramb la mine,a dat sa zica ceva,dar au dat navala chiar atunci inca vreo 5-6 parinti si n-a mai reusit.Am ramas cu un ''mai vorbim noi...'' ....
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com