Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Zbor cu AVIONUL in SARCINA

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Oanamares
Oanamares
membru incepator

Romania
Mangalia

222 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 10/02/2011 :  16:08:08 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Oanamares un Mesaj Privat  Reply with Quote

Zbor cu AVIONUL in SARCINA

Buna ziua dragi mamici.
Va rog sa imi raspundeti la o intrebare: de la cate saptamani se poate zbur cu avionul pe distante scurte 2-3 ore?
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

JuliaSM
membru junior

Donator Parohia GlodeanuDonator Andrei
 Austria
1223 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 10/02/2011 :  17:00:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiJuliaSM Adauga semn de carte la raspuns Trimite JuliaSM un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu stiam ca cele mai multe companii de zbor nu accepta pasagere insarcinate cu 7+ luni de sarcina.Nu am auzit vreodata sa fie vreo contraindicatie referitor la varsta mica a sarcinii,ci doar la perioada de dinainte de nastere.Depinde,insa,si de ceea ce spune medicul care supravegheaza sarcina-daca nu e o sarcina cu probleme,nu vad sa fie vreun impediment pentru zboruri.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

May3
membru matur

United Kingdom
2160 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 10/02/2011 :  17:02:31 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite May3 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am citit pe undeva, nu mai stiu pe unde, ca nu-i nicio problema sa zbori in timp ce esti insarcinata.
Numai in ultimele luni e mai riscand ca decolarea sau aterizarea pot provoca contractii.
Dar, oricum companiile aeriene nu prea accepta femei cu sarcina avansata...
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

anda15
membru junior

Romania, Timisoara
803 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 10/02/2011 :  17:50:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anda15 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna,

Eu am zburat de la inceputul sarcinii 1-2 ori pe luna desi am trombofilie, dar am discutat cu medicul si mi-a spus ca nu este problema, pot zbura linistita pana pe la 32 saptamani(cand oricum multe dintre companii nu te mai accepta la bord sau te accepta doar cu insotitor pana la 36 saptamani).
Cel mai bine e sa discuti cu medicul tau si daca el zice ca e ok, atunci poti zbura linistita.

25+ cu

lisssa_ana
Mama implinita

Donator Andrei
 Romania, Cluj-Napoca
2143 Mesaje
15 Prieten(i)
Trimis la: - 10/02/2011 :  17:55:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lisssa_ana un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am zburat cu Luthansa si m-au pus sa semnez o hartie cum ca zbor pe propria raspudnere. Aveam 30 de sapt

Mama de Ana si 18+

LAlexandra
Mamica de baietel gingas!

Romania
1866 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 10/02/2011 :  22:31:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLAlexandra Adauga semn de carte la raspuns Trimite LAlexandra un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu exista nici o problema daca e mica sarcina, iar ca maxim eu am zburat cand aveam vreo 36 de saptamani, dar nu m-a intrebat nimeni cat am si niciodata nu mi-au cerut acte sa dovedesc cat e de avansata sarcina, si am zburat mereu in sarcina.
La ultimul zbor eram pregatita ca poate nu ma lasa sa zbor, dar avand o srcina la care nu se vedea burta...nu s-a gandit nimeni cat am

UN VOT, VA RUGAM!

emanouela
mamy de bestiuta

Donator Andrei
 Romania, iasi
3314 Mesaje
13 Prieten(i)
Trimis la: - 11/02/2011 :  08:57:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui emanouela  Trimite mesaj yahoo luiemanouela Adauga semn de carte la raspuns Trimite emanouela un Mesaj Privat  Reply with Quote
pana la 7 luni nu sunt proble, dupa da, e destul de dificil, te lasa daca e urgent dar tre sa ai hartie de la medic precum ca esti apta de zbor, o gramada de hartii de completat plus insotitor...nu e reavointa din partea companiilor, doar ca dupa 7 luni probabilitatea de a naste e mai mare si ei nu au personal specializat la bord
enjoi the flight

Diana_Eva
membru junior

Donator Andrei
 Romania, intr-un loc linistit, departe...
1096 Mesaje
19 Prieten(i)
Trimis la: - 18/02/2011 :  01:00:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Diana_Eva un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am zburat toata sarcina - cred ca am avut in jur de 20 de zboruri. E drept cel mai lung a fost pana la Bruxelles. Primul dupa 13 saptamani, ultimul la 38 de saptamani si totul a fost bine.Inainte de zbor ia 2 nospa. Eu aveam si inposeta cateva. In timpul zborului - multe lichide si macar o data de doua ori sa te plimbi putin. Daca ai probleme cu picioarele umflate ar fi bine sa pui ciorapi medicinali.
Cere sfatul ginecologului tau - daca colul e peste 3cm, inchis nu vad de ce nu te-ar lasa.

Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

babyblue
Suflet salbatic!

Romania, bucurestiBUCURESTI
3392 Mesaje
57 Prieten(i)
Trimis la: - 18/02/2011 :  01:08:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibabyblue Adauga semn de carte la raspuns Trimite babyblue un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am zburat acum 2 zile, bebe e ok, i am facut eco cum m-am intors in tara.
n-am simtit decat o presiune mai crescuta in uter, la decolat si aterizat si atat. in rest totul ok. fara greata sau alte simptome.

Babyblue va pupa pe toti!!

14+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....

2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.

elly_b
membru junior

Romania, bucuresti
716 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/02/2011 :  13:41:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luielly_b Adauga semn de carte la raspuns Trimite elly_b un Mesaj Privat  Reply with Quote
depinde si de zbor. eu am zburat la prima sarcina doar in primele lui si a fost ok.
in schimb o pritena de-a mea a zburat cu elicopterul si a facut dezlipire de placenta. ce-i drept, am zburat si eu cu elicopterul, si te cam zdruncina.
avand si experienta unor zboruri nenorocite cu avionul cu turbulente si goluri de aer ... nu cred ca sunt favorabile. din pacate n-ai cum sa le alegi
nu stiu care dintre fete spunea dar cred ca un no spa ar ajuta destul de mult.

mami de Annelies (30.06.2005) si 7+
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com