Zbor cu AVIONUL in SARCINA

Zbor cu AVIONUL in SARCINA | Autor: Oanamares

Link direct la acest mesaj

Buna ziua dragi mamici.
Va rog sa imi raspundeti la o intrebare: de la cate saptamani se poate zbur cu avionul pe distante scurte 2-3 ore?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu stiam ca cele mai multe companii de zbor nu accepta pasagere insarcinate cu 7+ luni de sarcina.Nu am auzit vreodata sa fie vreo contraindicatie referitor la varsta mica a sarcinii,ci doar la perioada de dinainte de nastere.Depinde,insa,si de ceea ce spune medicul care supravegheaza sarcina-daca nu e o sarcina cu probleme,nu vad sa fie vreun impediment pentru zboruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Eu am citit pe undeva, nu mai stiu pe unde, ca nu-i nicio problema sa zbori in timp ce esti insarcinata.
Numai in ultimele luni e mai riscand ca decolarea sau aterizarea pot provoca contractii.
Dar, oricum companiile aeriene nu prea accepta femei cu sarcina avansata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Buna,

Eu am zburat de la inceputul sarcinii 1-2 ori pe luna desi am trombofilie, dar am discutat cu medicul si mi-a spus ca nu este problema, pot zbura linistita pana pe la 32 saptamani(cand oricum multe dintre companii nu te mai accepta la bord sau te accepta doar cu insotitor pana la 36 saptamani).
Cel mai bine e sa discuti cu medicul tau si daca el zice ca e ok, atunci poti zbura linistita.



25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

eu am zburat cu Luthansa si m-au pus sa semnez o hartie cum ca zbor pe propria raspudnere. Aveam 30 de sapt

Mama de Ana si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Nu exista nici o problema daca e mica sarcina, iar ca maxim eu am zburat cand aveam vreo 36 de saptamani, dar nu m-a intrebat nimeni cat am si niciodata nu mi-au cerut acte sa dovedesc cat e de avansata sarcina, si am zburat mereu in sarcina.
La ultimul zbor eram pregatita ca poate nu ma lasa sa zbor, dar avand o srcina la care nu se vedea burta...nu s-a gandit nimeni cat am


printisorului Alessandro
UN VOT, VA RUGAM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

pana la 7 luni nu sunt proble, dupa da, e destul de dificil, te lasa daca e urgent dar tre sa ai hartie de la medic precum ca esti apta de zbor, o gramada de hartii de completat plus insotitor...nu e reavointa din partea companiilor, doar ca dupa 7 luni probabilitatea de a naste e mai mare si ei nu au personal specializat la bord
enjoi the flight

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Am zburat toata sarcina - cred ca am avut in jur de 20 de zboruri. E drept cel mai lung a fost pana la Bruxelles. Primul dupa 13 saptamani, ultimul la 38 de saptamani si totul a fost bine.Inainte de zbor ia 2 nospa. Eu aveam si inposeta cateva. In timpul zborului - multe lichide si macar o data de doua ori sa te plimbi putin. Daca ai probleme cu picioarele umflate ar fi bine sa pui ciorapi medicinali.
Cere sfatul ginecologului tau - daca colul e peste 3cm, inchis nu vad de ce nu te-ar lasa.



Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

eu am zburat acum 2 zile, bebe e ok, i am facut eco cum m-am intors in tara.
n-am simtit decat o presiune mai crescuta in uter, la decolat si aterizat si atat. in rest totul ok. fara greata sau alte simptome.

_

Babyblue va pupa pe toti!!
14+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

depinde si de zbor. eu am zburat la prima sarcina doar in primele lui si a fost ok.
in schimb o pritena de-a mea a zburat cu elicopterul si a facut dezlipire de placenta. ce-i drept, am zburat si eu cu elicopterul, si te cam zdruncina.
avand si experienta unor zboruri nenorocite cu avionul cu turbulente si goluri de aer ... nu cred ca sunt favorabile. din pacate n-ai cum sa le alegi
nu stiu care dintre fete spunea dar cred ca un no spa ar ajuta destul de mult.


mami de Annelies (30.06.2005) si 7+

Mergi la inceput