Mamografie sau echo de san

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu stiu la fel, de la medici: ca pana la 40 de ani e mai relevanta ecografia iar dupa 40 de ani, mamografia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Claujro,multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniris spune:

Poate te ajuta cu ceva experienta mamei mele. La 59 de ani a facut o mamografie care i-a relevat o tumora de aproximativ 2 cm ascunsa in spatele mamelonului, tumora ce nu a putut fi vazuta la ecografie poate si pentru ca mama are sanii mari. La 45 de ani cred ca e util sa faci si o mamogafie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Karina nu stiu sincer ca nu vreau sa fiu in contradictie si nu sunt eu f bine documentata in domeniu dar eu stiu ca la cea mai mica supozitie de probleme se face atat ecografie de san cat si mamografie. Eu am avut de curand ceva probleme si aici in Franta la spital mi-a facut ecografie simpla de sani si consult gineco cu test Papanicolau+secretii si am fost trimisa la o alta clinica unde am facut mamografie la ambii sani si un alt fel de ecografie mai speciala. Dr zicea ca nu depinde de varsta, ca aici dupa 40 de ani se recomanda mamografia "de control" dar ca la orice pb se face atat eco cat si mamografie pentru a inlatura orice dubii. Eu am 35 de ani. Ce mai zicea si am retinut este ca mamografia trebuie facuta in prima zi de CM pentru ca atunci e cea mai relevanta si eu asa am facut-o. Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Sincer, nu m-am lamurit inca in nici o directie. Nu am nici o problema, mamografia mi-a recomandat-o doctorul de control, fiindca i-am cerut eu sa-mi dea recomandare pentru echografie.
De curind, o cunostiinta a fost diagnosticata cu cancer de san. N-am reusit sa aflu mult prea multe, dar a facut sonografie. Nu stiu daca a facut mamografie sau echografie inainte, ca n-am avut ocazia sa intreb. Cred ca o sa incerc si eu sonografia. Daca mai aveti si alte pareri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Eu am 42 ani si am facut de curand o ecografie la san. Am facut o ecografie generala. L-am intrebat, pe medic, daca e cazul sa fac o mamografie, si a zis ca deocamdata, a fost suficienta ecografia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

In Suedia e asa: la femeile intre 40 si 72 de ani e recomandat periodic(o data la 18-24 de luni) mamografia. Nu scrie nimic de femeile mai tinere, se pare ca ccc cancerul mamar apare cel mai des intre aceste varste.

Din ce am www.ds.se/Web/NormalPage666.aspx" target="_blank">citit ecografia e recomandata ca o completare la mamografie, la nevoie. Adica atunci cand mamografia e suspecta, etc. NUMAI ecografie se recomanda in cazul femeilor gravide, care alapteaza sau la femeile foarte tinere. Se mai recomanda in cazul punctiilor in care nodulul nu se simte la pipait.

Karina si multa sanatate!


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Karina, la 42 de ani am facut prima mamografie la recomandarea doctorului. Mi-am zis ca trebuie sa stiu cum stau in acel moment, daca totul e ok sau nu. Dupa rezultat, recomandarea a fost: anul urmator fac o ecografie apoi peste 2 ani iar mamografie. In general, dupa 40 de ani se face un an ecografie, anul urmator mamografie.
Orice ai alege ,iti doresc sa primesti vesti foarte bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Inca tot nu m-am hotarit.

Mergi la inceput