Mamografie sau echo de san

Mamografie sau echo de san | Autor: Karina

Link direct la acest mesaj

De citiva ani tot fac echo de san, am facut si o termografie inainte si prima, prima investigatie a sinului a fost o mamografie.
Doctorul care-mi facea echo de san mi-a spus ca incet, incet se va renunta la mamografie in favoarea echografiei. De curind am fost la un medic ginecolog care mi-a recomandat o mamografie, cum ca echografia nu se recomanda dupa 45 de ani (am 46 ) si l-a facut in fel si chip pe acel doctor ca vorbeste in necunostiinta de cauza.
Totusi cautind pe net am gasit informatii in favoarea echografiei, singura mentiune referitoare la virsta fiind doar legat de mamografie, ca nu se recomanda sub 40-45 de ani.
Sincer m-a surprins neplacut informatia cu mamografia, ca nu as mai vrea sa ma radiez, chit ca mi s-au dat asigurari ca radiatia e mica, bla-bla-bla.
Voi ce ati fost sfatuite sa faceti: echografie, termografie sau mamografie ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Stiam exact invers ,echografia se recomanda mai tarziu dat fiind ca in prima tinerete sanii sunt densi si exista riscul sa nu se vada ceva nelalocul lui.La 35 am facut mamografie la recomandarea medicului,dar m-as lipsi bucuroasa,a fost f f dureros!Cum a argumentat dr tau de ce nu ar fi buna ecografia la 45 +?Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

Eu am 31 de ani si am facut ecografie acum 6 luni.Mi-au spus medicii ca la varsta asta este mai bine de facut eco decat mamo.
In sala de asteptare era si o tanti cam la vreo 60-65 de ani care mergea la eco,deci nu cred ca nu se face eco dupa 45.
Ieri am fost la vizita si mi-au prescris din nou ecografia(mai precis ecotomografia),pe care o voi face cat de curand.
Probabil se prescrie eco-mamo in functie de afectiunile sanului(zic si eu ).Ce am eu este sub forma lichida si banuiesc ca nu s-ar putea urmari evolutia prin mamogafie,mai ales ca trebuie facuta vizita la 3-6 luni.

MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
ALTE POZE
BLOGU' MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Citat:
citat din mesajul lui jenn

Stiam exact invers ,echografia se recomanda mai tarziu dat fiind ca in prima tinerete sanii sunt densi si exista riscul sa nu se vada ceva nelalocul lui.La 35 am facut mamografie la recomandarea medicului,dar m-as lipsi bucuroasa,a fost f f dureros!Cum a argumentat dr tau de ce nu ar fi buna ecografia la 45 +?Multumesc!

Tocmai asta e, a facut doar afirmatia si atit.
Nu am nici o problema cu sinii, fac doar aceste investigatii anual fiindca am facut multe tratamente in trecut, inclusiv FIV, ca sa ramin insarcinata. Si sincer nu as vrea sa ma radiez daca nu e absolut necesar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ai mai putea incerca sonoelastografia, este o metoda neinvaziva (non-iradianta) de investigare a sanilor, practic este tot o ecografie, insa mai performanta, in cadrul careia se poate masura elasticitatea tesuturilor, stiut fiind faptul ca tumorile maligne sunt de cateva ori mai "dure" (de la 5 pana la 28 de ori mai dure) decat tesutul normal din jurul lor. daca la sonoelastografie este depistat ceva in neregula, pasul urmator este mamografia sau RMN-ul, pentru confirmarea sau infirmarea anumitor suspiciuni.
mamografia este recomandata femeilor peste 40 de ani, examinarea facandu-se din 2 in 2 ani. se pare ca este singura metoda imagistica medicala ce permite vizualizarea microcalcificarilor - ce pot avea cauze normale (inaintarea in varsta) sau pot indica prezenta anumitor mase (benigne sau maligne).
toate aceste informatii le-am gasit in revista de prezentare a CMU Bucuresti. din cate stiam sunt cateva clinici in Bucuresti unde poate fi efectuata sonoelastografia si nici nu este exagerat de scumpa.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

eu am avut un nodul mare la sanul stang si m-am operat la fundeni in 2007.am fost la mai multi medici atunci, inclusiv la Renasterea, fundatie pentru diagnosticarea cancerului la san.absolut toti medicii mi-au explicat ca mamografia e irelevanta pana la 40 de ani deoarce sanul este prea dens si ca nu are rost sa te chinuie cu o mamografie degeaba.cat de iradianta e o mamografie nu stiu.poti intreba un radiolog.banuiesc ca efectul radiatiei trece dupa o anumita vreme, deci nu cred ca ar fi periculos pentru bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrilici

eu am avut un nodul mare la sanul stang si m-am operat la fundeni in 2007.am fost la mai multi medici atunci, inclusiv la Renasterea, fundatie pentru diagnosticarea cancerului la san.absolut toti medicii mi-au explicat ca mamografia e irelevanta pana la 40 de ani deoarce sanul este prea dens si ca nu are rost sa te chinuie cu o mamografie degeaba.cat de iradianta e o mamografie nu stiu.poti intreba un radiolog.banuiesc ca efectul radiatiei trece dupa o anumita vreme, deci nu cred ca ar fi periculos pentru bebe.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Gabrilici, bebele meu are deja 8 ani , iar al doilea din pacate e taiat de pe lista (deh, virsta si menopauza ), acum ma protejez pe mine...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Corina,nu am reusit sa gasesc detalii pe site- ul C.M.U.Cat costa sonoelastografia?Ma gandesc sa- mi fac cand vin in tara,multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui jenn

Corina,nu am reusit sa gasesc detalii pe site- ul C.M.U.Cat costa sonoelastografia?Ma gandesc sa- mi fac cand vin in tara,multumesc.


sonoelastografia e 150 roni, eu am facut-o de 2 ori aici http://www.gynecoland.ro/sonoelastografie-mamara.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Multumesc mult,acum sa vad daca gasesc o clinica in Constanta ,daca nu o fac la Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Uite ce am mai gasit:

Unde sunt astfel de aparate:

* Clinica GYNECOLAND Bucure#351;ti (dr. Ioan Stoian), telefon 021.337.29.53, 021.336.43.73. Analiza cost#259; 150 de lei.
* Clinica ELITE Bucure#351;ti (dr. Stefan Voiculescu), telefon 021.233.97.76. Investiga#355;ia cost#259; între 220 #351;i 240 de lei la ambii sâni. În pre#355; sunt incluse pozele #351;i interpretarea.
* Clinica MEDIMAGES Cluj-Napoca (dr. Angelica Chiorean), telefon 0264.440.992. Cost#259; 150 de lei analiza bilateral#259; plus axil#259;.
* Centrul Medical PROMED SYSTEMS Târgovi#351;te (dr. Silviu Predoi), telefon 0245.620.088. Analiza la ambii sâni cost#259; 220 de lei.
* Policlinica ELGA Craiova (dr. Carmen Gogosanu), telefon 0251.415.780. În acest loc, analiza va fi disponibil#259; peste o lun#259;. “


http://cancerlasan.wordpress.com/2010/03/12/sonoelastografie/

Mergi la inceput