Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

Mamografie sau echo de san

(1 vot)    Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Karina
Karina
Silfiduta lui Monti

Romania
Bucuresti

3090 Mesaje
3 Prieten(i)

Trimis la - 08/02/2011 :  16:15:36 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Karina un Mesaj Privat  Reply with Quote

Mamografie sau echo de san

De citiva ani tot fac echo de san, am facut si o termografie inainte si prima, prima investigatie a sinului a fost o mamografie.
Doctorul care-mi facea echo de san mi-a spus ca incet, incet se va renunta la mamografie in favoarea echografiei. De curind am fost la un medic ginecolog care mi-a recomandat o mamografie, cum ca echografia nu se recomanda dupa 45 de ani (am 46 ) si l-a facut in fel si chip pe acel doctor ca vorbeste in necunostiinta de cauza.
Totusi cautind pe net am gasit informatii in favoarea echografiei, singura mentiune referitoare la virsta fiind doar legat de mamografie, ca nu se recomanda sub 40-45 de ani.
Sincer m-a surprins neplacut informatia cu mamografia, ca nu as mai vrea sa ma radiez, chit ca mi s-au dat asigurari ca radiatia e mica, bla-bla-bla.
Voi ce ati fost sfatuite sa faceti: echografie, termografie sau mamografie ?

Karina + Bogdanel
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

jenn
Young and Restless

Netherlands,
1287 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 08/02/2011 :  18:00:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite jenn un Mesaj Privat  Reply with Quote
Stiam exact invers ,echografia se recomanda mai tarziu dat fiind ca in prima tinerete sanii sunt densi si exista riscul sa nu se vada ceva nelalocul lui.La 35 am facut mamografie la recomandarea medicului,dar m-as lipsi bucuroasa,a fost f f dureros!Cum a argumentat dr tau de ce nu ar fi buna ecografia la 45 +?Multumesc!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

chiccutza
membru junior

Romania, GIURGIU
589 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 09/02/2011 :  05:53:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui chiccutza Adauga semn de carte la raspuns Trimite chiccutza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am 31 de ani si am facut ecografie acum 6 luni.Mi-au spus medicii ca la varsta asta este mai bine de facut eco decat mamo.
In sala de asteptare era si o tanti cam la vreo 60-65 de ani care mergea la eco,deci nu cred ca nu se face eco dupa 45.
Ieri am fost la vizita si mi-au prescris din nou ecografia(mai precis ecotomografia),pe care o voi face cat de curand.
Probabil se prescrie eco-mamo in functie de afectiunile sanului(zic si eu ).Ce am eu este sub forma lichida si banuiesc ca nu s-ar putea urmari evolutia prin mamogafie,mai ales ca trebuie facuta vizita la 3-6 luni.

MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
ALTE POZE
BLOGU' MEU
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Karina
Karina
Silfiduta lui Monti

Romania, Bucuresti
3090 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 09/02/2011 :  13:48:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Karina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui jenn

Stiam exact invers ,echografia se recomanda mai tarziu dat fiind ca in prima tinerete sanii sunt densi si exista riscul sa nu se vada ceva nelalocul lui.La 35 am facut mamografie la recomandarea medicului,dar m-as lipsi bucuroasa,a fost f f dureros!Cum a argumentat dr tau de ce nu ar fi buna ecografia la 45 +?Multumesc!

Tocmai asta e, a facut doar afirmatia si atit.
Nu am nici o problema cu sinii, fac doar aceste investigatii anual fiindca am facut multe tratamente in trecut, inclusiv FIV, ca sa ramin insarcinata. Si sincer nu as vrea sa ma radiez daca nu e absolut necesar...

Karina + Bogdanel

CorinaDani
MiniTehnicus

Romania, Ploiesti
4969 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 09/02/2011 :  14:15:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite CorinaDani un Mesaj Privat  Reply with Quote
ai mai putea incerca sonoelastografia, este o metoda neinvaziva (non-iradianta) de investigare a sanilor, practic este tot o ecografie, insa mai performanta, in cadrul careia se poate masura elasticitatea tesuturilor, stiut fiind faptul ca tumorile maligne sunt de cateva ori mai "dure" (de la 5 pana la 28 de ori mai dure) decat tesutul normal din jurul lor. daca la sonoelastografie este depistat ceva in neregula, pasul urmator este mamografia sau RMN-ul, pentru confirmarea sau infirmarea anumitor suspiciuni.
mamografia este recomandata femeilor peste 40 de ani, examinarea facandu-se din 2 in 2 ani. se pare ca este singura metoda imagistica medicala ce permite vizualizarea microcalcificarilor - ce pot avea cauze normale (inaintarea in varsta) sau pot indica prezenta anumitor mase (benigne sau maligne).
toate aceste informatii le-am gasit in revista de prezentare a CMU Bucuresti. din cate stiam sunt cateva clinici in Bucuresti unde poate fi efectuata sonoelastografia si nici nu este exagerat de scumpa.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Gabrilici
Gabrilici
membru incepator

Romania, Bucuresti
339 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 09/02/2011 :  15:44:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
eu am avut un nodul mare la sanul stang si m-am operat la fundeni in 2007.am fost la mai multi medici atunci, inclusiv la Renasterea, fundatie pentru diagnosticarea cancerului la san.absolut toti medicii mi-au explicat ca mamografia e irelevanta pana la 40 de ani deoarce sanul este prea dens si ca nu are rost sa te chinuie cu o mamografie degeaba.cat de iradianta e o mamografie nu stiu.poti intreba un radiolog.banuiesc ca efectul radiatiei trece dupa o anumita vreme, deci nu cred ca ar fi periculos pentru bebe.
Karina
Karina
Silfiduta lui Monti

Romania, Bucuresti
3090 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 09/02/2011 :  16:07:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Karina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Gabrilici

eu am avut un nodul mare la sanul stang si m-am operat la fundeni in 2007.am fost la mai multi medici atunci, inclusiv la Renasterea, fundatie pentru diagnosticarea cancerului la san.absolut toti medicii mi-au explicat ca mamografia e irelevanta pana la 40 de ani deoarce sanul este prea dens si ca nu are rost sa te chinuie cu o mamografie degeaba.cat de iradianta e o mamografie nu stiu.poti intreba un radiolog.banuiesc ca efectul radiatiei trece dupa o anumita vreme, deci nu cred ca ar fi periculos pentru bebe.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Gabrilici, bebele meu are deja 8 ani , iar al doilea din pacate e taiat de pe lista (deh, virsta si menopauza ), acum ma protejez pe mine...

Karina + Bogdanel

Editat de - Karina on 09/02/2011 16:11:53

jenn
Young and Restless

Netherlands,
1287 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 09/02/2011 :  18:21:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite jenn un Mesaj Privat  Reply with Quote
Corina,nu am reusit sa gasesc detalii pe site- ul C.M.U.Cat costa sonoelastografia?Ma gandesc sa- mi fac cand vin in tara,multumesc.

claujro
membru de baza

Romania, bucurestiBUCURESTI
7827 Mesaje
16 Prieten(i)
Trimis la: - 09/02/2011 :  20:13:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiclaujro Adauga semn de carte la raspuns Trimite claujro un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui jenn

Corina,nu am reusit sa gasesc detalii pe site- ul C.M.U.Cat costa sonoelastografia?Ma gandesc sa- mi fac cand vin in tara,multumesc.

sonoelastografia e 150 roni, eu am facut-o de 2 ori aici http://www.gynecoland.ro/sonoelastografie-mamara.html

jenn
Young and Restless

Netherlands,
1287 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 09/02/2011 :  20:21:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite jenn un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc mult,acum sa vad daca gasesc o clinica in Constanta ,daca nu o fac la Bucuresti.

claujro
membru de baza

Romania, bucurestiBUCURESTI
7827 Mesaje
16 Prieten(i)
Trimis la: - 09/02/2011 :  20:33:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiclaujro Adauga semn de carte la raspuns Trimite claujro un Mesaj Privat  Reply with Quote
Uite ce am mai gasit:

Unde sunt astfel de aparate:

* Clinica GYNECOLAND Bucure#351;ti (dr. Ioan Stoian), telefon 021.337.29.53, 021.336.43.73. Analiza cost#259; 150 de lei.
* Clinica ELITE Bucure#351;ti (dr. Stefan Voiculescu), telefon 021.233.97.76. Investiga#355;ia cost#259; între 220 #351;i 240 de lei la ambii sâni. În pre#355; sunt incluse pozele #351;i interpretarea.
* Clinica MEDIMAGES Cluj-Napoca (dr. Angelica Chiorean), telefon 0264.440.992. Cost#259; 150 de lei analiza bilateral#259; plus axil#259;.
* Centrul Medical PROMED SYSTEMS Târgovi#351;te (dr. Silviu Predoi), telefon 0245.620.088. Analiza la ambii sâni cost#259; 220 de lei.
* Policlinica ELGA Craiova (dr. Carmen Gogosanu), telefon 0251.415.780. În acest loc, analiza va fi disponibil#259; peste o lun#259;. “

http://cancerlasan.wordpress.com/2010/03/12/sonoelastografie/

Editat de - claujro on 09/02/2011 20:34:18
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com