Suntem in clasa a-II-a :2010-2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Ce faceti fetelor? Pe unde sunteti? Ocupate?
Sabina, am citit pe alt topic ca nu esti ok, te simti mai bine acum? sanatate multa!
Noi am inceput saptamana de scoala(cred ca azi ne paste un test la mate...), dar deja ne gandim la martisoare. Fiica-mea deja isi face si lista pentru ziua ei, care e abia in mai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ce sa fac? Saptamana asta am incercat sa-mi revin dupa vacanta . Iar lectii, iar alergatura...Copilul si-a reintrat in ritm, mama e mai lenesa.
La scoala avem joi sedinta cu parintii si va povestesc vineri ce se mai discuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalya spune:

Bun gasit tuturor!

A trecut ceva vreme de cand nu am mai intrat aici...
Si noi avem acelasi manual la lb.romana ca happiness si Anya. Noi am trecut de lectia Stefan cel Mare si Vrancioaia. Acum fac diferite texte care sa cuprinda toate semnele de punctuatie.
La mate au trecut la adunarea 100-1000 cu trecere peste ordin (ordinul unitatilor).
Si ei lucreaza f mult la tabla...fac stafeta si ce-mi place la acest "stil", este ca atunci cand iti vine randul sa iesi la tabla, poti avea "norocul" sa faci un exercitiu mai greu sau mai usor...

In rest la noi in clasa 2 cazuri de streptococ beta de tip A
sedinta joi...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu sunt, din pacate, mai ocupata cu o problema de sanatate a tatalui meu.
La scoala e ok (cred, din moment ce n-am reclamatii) - sedinta joi si la noi, gaturi rosii si la noi.
Sambata sunt evaluarile la mate, pana atunci mai facem cate 1-2 exercitii/probleme mai dificile.
Luni am chiulit pentru ca m-am dus sa-i fac exudat (preventiv, nu are nimic) si am intarziat, ar fi ajuns la doar 2 ore, asa ca n-am mai dus-o deloc.

Edit: M-am uitat in manual si la noi aia cu Stefan si Vrancioaia e pe la sfarsitul manualului. Noi acum suntem la "Fetita cu parul azuriu".
La mate suntem la "adunare cu trecere peste ordin 0-1000".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sorana, sanatate tatalui tau!
eu sunt binisor.

azi a fost sedinta cu parintii si doamna i-a zis sotului a poate sa o inscrie pe Sofia la Arhimede, care e pe 26 februarie. da nu gasesc subiectele pe nicaieri, are cineva?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgabriela spune:

Buna fetelor ...
nu am mai fost pe forum de ani...si cautam si eu teste de mate cl II, si am aflat de "arhimede" - ce concurs este? "NOI" nu stim decat de Smart si Micul matematician.
Succes la concursuri ...ca sincer cu noua lege a inv. cred ca vom incepe sa strangem diplome...pt portofoliu.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

sumt o gramada de concursuri...

Doamna a a zis ca Smart e cel mai usor. Dar Sofia s-a inscris si la romana, si la mate si la cultura generala.
Si la winners am impresia, si la Arhimede, de care am aflat acuma, la sedinta(prin sot)
mai era Euclid, dar ala e pe 5 martie cand eu voi fi plecata, asa ca se vor duce la busteni.


Altfel, Sofia cica e tare vorbareata:)), in rest, nu-s probleme, merge bine.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Multumesc de urari Sabina.
Si tie la fel, multa sanatate.

Am venit de la sedinta. Ce mi s-a parut mie important e ca cica circula oaresce paduchi prin scoala. Momentan nu pe etajul lor dar se pare ca se misca repede. Plus caz de Hepatita A si streptococi.

In rest probleme de discipina (nu e cazul fiica-mii desi incet-incet se adapteaza (adica alearga si ea, se tavaleste, etc).
S-a mai vorbit de excursie, teatru, concursuri (Winners, evaluari, Micul Matematician)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Am scris la cpt 5, din greseala, nu il mai gaseam pe 6...Ziceam ca am scapat de evaluarea la mate , cu un test impecabil, asa ca nu ma mai plang de scrisul la romana...Asta e. Trebuie sa faca un mare efort(de timp si concentrare si rabdare...), si nu stiu daca se merita. Noi nu am avut inca sedinta, la Nastasescu mate nu merge maine, poate la ultima faza, sa se obisnuiasca intai cu astea mai simple, gen Smart. Ca ei nu au fost anul trecut decat la un concurs extrem de simplu, asa ca nu au experienta. Nu am vazut subiecte de la Arhimede, sunt grele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si noi am avut sedinta aseara. La invatat a zis ca e relativ multumita de toti iar la comportament nu. Alearga in pauze, vorbesc in ore.
De fiul meu a zis ca termina repede (si corect) ce ii da de facut iar dupa aceea in loc sa stea cuminte se joaca cu creioanele din penar. Dumnezeule ce tragedie Evident ca acasa i-am zis ca trebuie sa fie atent. Pe invatatoare am rugat-o sa le mai dea ceva de facut celor ce termina mai repede. Nu m-am putut supara prea tare pe copil, mai ales ca luase FB la romana si a venit cu fisa de evaluare de la scoala de engleza si a luat A pe linie.
Referitor la concursuri a zis doar de Smart si Euclid. Vor avea o excursie din nou la Pietrosita si din nou mai scumpa decat e cazul. Parintii au fost nemultumiti ca suntem obligati sa bagam bani in buzunarul firmei care organizeaza chestiile astea. Pot sa nu las copilul in excursie, dar el se simte prost - asa ca....cotizam. Nu mi se pare ok 95 lei drum si masa (macar de data asta au si masa) si acelasi traseu ca data trecuta. Am rugat invatatoarea sa caute si alta varianta. De asemenea a fost rugata de parinti sa nu mai lase sa ajunga la copii tot felul de oferte de poze, obiecte personalizate, carticele cu tot soiul de CD-uri...

Mergi la inceput