Suntem in clasa a-II-a :2010-2011 (6)

Suntem in clasa a-II-a :2010-2011 (6) | Autor: loryi1974

Link direct la acest mesaj

Daca tot am inceput un alt semestru,incepem si un capitol nou.






Precedentul:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=159975

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Bine ati intrat in cel de-al doilea semestru!
Doamna noastra e mai mult decat chitita pe treaba, drept urmare luni le-a dat test la matematica, i-a ascultat la recapitulare la cunoasterea mediului, iar azi au avut test la romana. Toate cu nota in catalog. Nu ma asteptam sa ii ia asa de repede, insa baiatul meu cica a fost bine ca au dat testele cand sunt ei odihniti dupa vacanta, ca s-a putut concentra mai bine, drept urmare trei FB-uri .
Sper sa o tina tot asa.
Mult succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Noi la mate facem exercitii 100-1000, la romana "Mostenirea urmasilor", la cunoasterea mediului animale domestice si salbatice. Apropo de ascultat, la noi nu exista asa ceva. La romana si mate doar teste, fise si note pe lucru in clasa sau acasa, iar la cunoasterea mediului lucru pe caiet/fise/teste. Nu inteleg din ce sa ii "asculte"...Ce animale domestice cunosc? La noi se lucreaza dupa principii mai moderne,foarte mult in echipa de exemplu, la toate disciplinele. Ai nostri nu au inceput chiar asa de in forta , adica au scris doar 2 pagini la romana si 2 la mate, fata de 3-4 cate scriu de obicei, iar temele sunt de 2 exercitii la romana si 3 exercitii la mate, deci foarte ok, zic eu. Fara note azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Noi inca n-am avut teste. Dar avem multe teme . Combinat cu faptul ca in vacanta n-a avut chef de engleza si ca nici ieri n-a avut chef de engleza si azi a constatat ca are foarte mult si engleza maine ... plus faptul ca n-a facut mai nimic inainte de 16.30 cand am ajuns eu ... inca nu si-a terminat si acum plecam la badminton.
Acum s-o vad eu maine cum isi face singurica si fara greseala si in timp util la engleza, ca eu vin cam o data cu profa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

La noi ies la tabla foarte mult,lucreaza pe culegeri,mai putine fise/lucrari/teste.Parerea mea este ca pana la fise si lucrari trebuie sa inteleaga foarte bine despre ce e vorba in lectiile predate,iar asta se poate face printr-o interactiune cu invatatoarea:tabla ,ascultat etc.
Cun mediului:animale salbatice/domestice:de facut ex din caietul special si desene cu animale domestice/salbatice:Romana:au trecut la fragmentul din Buratino,la matematica abia astazi reiau manualul(luni au o culegere speciala,nu fac din manual).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Si noi tot la Buratino suntem la romana. La mate inca aduna 0-1000.
La noi se iese des la tabla, adica macar de 2 ori pe zi fiecare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Si noi tot la Buratino. Tema de astazi pentru acasa a fost sa compuna un text cu titlul "Campul miracolelor" in care ei sa fie personaje principale (fiecare copil) si sa isi imagineze miracolele de pe campul cu pricina
La matematica, la fel, adunari 0-1000. La tabla ies si ei destul de des, insa notarea la matematica se face la teste. La fel si la romana. Iar la cunoasterea mediului, fac si fise, proiecte (portofolii cu planse pe tema data), dar discuta si oral. De exemplu, ce animale salbatice cunoasteti care nu traiesc la noi in tara, si ce puteti spune despre fiecare. Fiu-meu a luat FB vorbind despre foci


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Noi abia am trecut la numerele peste 100. La romana am vazut in tema lui ceva cu Mihai Viteazul. Au facut propozitii cu "mostenirea", "ostasii" si alte asemenea, cu "s-au", "s-a". Mi-a placut o propozitie scrisa ce copil: "Mama a primit mostenire o casa." Buna treaba...nu mi-ar strica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Noi suntem la numere 100-1000, exercitii diverse, inca nu adunari/scaderi, iar la romana la linia de dialog. Eu nu stiu exact cum le pune notele, probabil aduna note de pe fise/teste/munca independenta/raspunsuri la ora.Adica nu da azi test si apare maine nota in catalog. Temele sunt tot scurte, 2-3 exercitii la mate si 2-3 la romana, maxim o jumatate de ora in fiecare zi, daca se concentreaza. Asa are timp si de citit si de o dictare scurta, eventual ceva la mate, dar toata operatiunea dureaza maxim o ora, o ora jumatate cu plimbat la baie si baut apa.Cand ii aud pe altii ca stau cate 3 ore la teme ma ia cu ameteli, sper sa nu fie si la noi asa vreodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cred ca lucreaza dupa manuale diferite. In manualul de romana n-am vazut Buratino. Au avut "Mostenirea urmasilor" si urmatoarea e tot ceva legat de istorie. In rest - linia de dialog. Cred ca avem acelasi manual cu Happiness. Temele sunt si la noi 2-3 exercitii la mate, 2-3 la romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Da, sigur e acelasi manual. Urmeaza ceva cu Stefan cel Mare si Vrancioaia.La romana au terminat semnele de punctuatie(fara virgula) si a luat primul FB pe sem II la o fisa cu semnele de punctuatie.La mate inca fara note, fac la greu exercitii, din manual si culegere, 100-1000. Nu au dat inca test, doar fise. A fost o saptamana relativ lunga, sper ca urmatoarea sa fie mai scurta...Mai usoara adica...

Mergi la inceput